USA a Turecko navzájem obnovily vydávání víz. Dostali jsme záruky, tvrdí americké velvyslanectví

ČTK ČTK
28. 12. 2017 16:08
Vydávání víz oznámilo americké velvyslanectví v Turecku a krátce po něm i turecké velvyslanectví ve Washingtonu.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Washington/Ankara - Spojené státy  a Turecko obnovily v plné míře vízovou službu.

Ve čtvrtek to oznámilo americké velvyslanectví v Turecku a krátce po něm i turecké velvyslanectví ve Washingtonu. Vydávání víz bylo zastaveno v říjnu. Důvodem bylo zatčení pracovníků, kteří působili na amerických zastupitelských úřadech v Turecku.

Ankara hned v říjnu reagovala recipročně a zastavila vydávání víz pro Američany. Později podobně jako USA zákaz zmírnila.

Americká konzulární mise v Turecku obnoví vydávání víz, protože americké ministerstvo zahraničí věří, že se "bezpečnostní situace dostatečně zlepšila, aby bylo možné obnovit vydávání víz v plné míře". Tak situaci odůvodňuje velvyslanectví USA. 

Ankara údajně poskytla dostatečné záruky. Turecko bude podle amerického úřadu Spojené státy předem informovat o úmyslu zatknout místní konzulární personál.

USA už v listopadu oznámily, že vízovou službu částečně obnoví, protože se turecká strana zaručila, že už nehodlá vyšetřovat žádné další zaměstnance amerických zastoupení.

Jeden z Turků, který pracoval na americké misi, byl zatčen kvůli podezření ze špionáže ve prospěch hnutí duchovního Fethullaha Gülena. Ankara věří, že  Gülen byl hlavním strůjcem loňského nezdařeného puče v Turecku.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy