USA a Rusko uzavřely novou smlouvu o odzbrojení

Radim Klekner Radim Klekner
26. 3. 2010 16:05
Podle Washingtonu by dohoda měla mít desetiletou platnost
Pro Obamu je smlouva největším úspěchem jeho zahraniční politiky
Pro Obamu je smlouva největším úspěchem jeho zahraniční politiky | Foto: Aktuálně.cz

Washington/Moskva - Časy studené války se posunuly ještě o něco více do minulosti. Americký prezident Barack Obama uzavřel se svým ruským protějškem Dmitrijem Medveděvem smlouvu, na jejímž základě budou dále redukovány jaderné arzenály obou zemí.

Dohoda mezi Moskvou a Washingtonem je výsledkem intenzivních diplomatických jednáních vedených v průběhu posledních dní, definitivně ji ale stvrdil až dnešní telefonický rozhovor mezi nejvyššími státními představiteli obou zemí.

Podepsána má být 8. dubna v Praze.

"Tato převratná smlouva zvyšuje bezpečnost obou zemí a potvrzuje vůdčí postavení Američanů a Rusů v oblasti jaderné bezpečnosti a globálního odzbrojení," praví se ve stanovisku, které krátce po telefonickém rozhovoru vydal Bílý dům.

Omezení daná novou smlouvou

  • 1500 rozmístěných bojových hlavic
  • 800 odpalovacích zařízení mezikontinentálních balistických raket na pozemních nosičích, ponorkách a těžkých bombardérech
  • 700 z těchto odpalovacích zařízení může být vybaveno jadernými zbraněmi

1500 hlavic

Jednání o smlouvě, jež má nahradit dohodu START I, která vypršela 5. prosince loňského roku, se nicméně táhla celý rok.

Podle Nové smlouvy START redukují obě země své jaderné arzenály tak, aby obsahovaly na každé straně nanejvýš 1500 až 1675 hlavic schopných operačního nasazení.

Poslední podobnou dohodu o jaderném odzbrojení podepsali předchozí prezidenti George Bush a Vladimir Putin v roce 2002 a na jejím základě měl být počet hlavic snížen do roku 2012 na 2200.

Spojené státy se pod tento limit dostaly již nyní, odhaduje se ale, že Rusko by mohlo mít až 2500 hlavic.

Také nová smlouva je podepsána deset let. Bílý dům ji považuje za nejvýznamnější počin zahraniční politiky Baracka Obamy od nástupu do funkce v lednu loňského roku.

Foto: Aktuálně.cz

 

Ratifikovat musí dohodu ještě Kongres USA a ruská Státní duma, oba procesy jsou ale formální záležitostí.

Summit ve Washingtonu

Obama se nyní bude snažit získat pro přísnější kontrolu jaderného zbrojení také další země.

Na summitu svolaném 12. a 13. dubna za účasti 43 zemí do Washingtonu chce jejich představitele přesvědčit, aby této kontrole podléhaly do čtyř let všechny jaderné arzenály.

"Jaderné zbraně představují nejtemnější stránku studené války i nejzávažnější hrozbu dnešních dní," zdůraznil Obama v dnešním stanovisku Bílého domu.

Kromě oficiálních jaderných mocností USA, Ruska, Velké Británie, Francie a Číny atomové zbraně vlastní rovněž Pákistán a Indie a zřejmě také Izrael a Brazílie.

Na vývoji nukleárních zbraní podle všeho tajně pracuje Írán a Severní Korea, které se po dlouhé roky zdráhají podřídit své jaderné programy mezinárodní kontrole.

 

Právě se děje

Další zprávy