USA a Rusko se dohodly na příměří v Sýrii. Boje však nepolevují, v Idlibu bomby zabily 58 lidí

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
Aktualizováno 11. 9. 2016 0:04
Rusko se má postarat o mírnění syrského letectva, které teď intenzivně útočí na odpůrce Damašku i na teroristy. USA zase mají přimět takzvanou umírněnou opozici, aby se jasně teritoriálně oddělila od Fronty dobytí Sýrie, napojené na teroristickou síť Al-Káida.
Severosyrské Aleppo po bombardování barelovými bombami.
Severosyrské Aleppo po bombardování barelovými bombami. | Foto: Reuters

Ženeva - Rusko a Spojené státy se dohodli na podmínkách příměří v Sýrii. Klid zbraní má začít platit v pondělí večer místního času. 

Vydrží-li dohodnutý počet dní, začnou obě země připravovat koordinovaný postup proti skupinám, které jak Moskva, tak Washington považují za teroristické.

Syrská politická opozice dohodu považuje za cestu ke zmírnění utrpení civilistů, ozbrojené skupiny ale nevěří, že příměří potrvá. Přerušení bojů podle nich jen poslouží syrské armádě k přeskupení sil.

Západní země i Turecko dohodu uvítaly.

Ministři Sergej Lavrov a John Kerry jednali v Ženevě v pátek 13 hodin. Výsledkem jejich rozhovorů je pět dokumentů o podmínkách příměří.

Rusko se má postarat o mírnění syrského letectva, které teď intenzivně útočí na odpůrce Damašku i na teroristy. USA zase mají přimět takzvanou umírněnou opozici, aby se jasně teritoriálně oddělila od Fronty dobytí Sýrie, což je bývalá fronta An-Nusra, napojená na teroristickou síť Al-Káida.

Jedině tak mohou oponenti Damašku, ochraňovaní Washingtonem, doufat v to, že v budoucnu nebudou zahrnuti do útoků na teroristy.

Analytici oslovení agenturou AFP ale upozornili, že pro povstalecké skupiny je Fronta dobytí Sýrie vzhledem ke své dobré organizaci a výzbroji cenným spojencem v boji proti syrské armádě. Oddělit se od ní bude proto pro povstalecké oddíly těžké.

"V praxi by to znamenalo, že předají území režimu," řekl Charles Lister z Blízkovýchodního institutu.

Lavrov o výsledku dohody informoval syrskou vládu a přiznal, že úspěch příměří nemůže zaručit na 100 procent. Klid zbraní má podle něj platit nejprve 48 hodin, pak má být o stejnou dobu prodlouženo.

Následovat má sedmidenní prodloužení. Poté začnou přípravy koordinovaných útoků Ruska a USA na teroristy, k čemuž je ale skeptický Pentagon.

Šéfka diplomacie Evropské unie Federica Mogheriniová uvedla, že příměří velmi vítá a všechny strany, jichž se dohoda týká, musejí zajistit plnění.

Turecko, jež patří k účastníkům bojů v Sýrii, dohodu uvítalo a poukázalo na to, že nejdůležitější je zajistit zastavení bojů v oblasti města Aleppo. Právě z Aleppa ale byly v sobotu hlášeny další těžké boje.

Syrská armáda útočila na rebely držené části města, zejména na jeho jihu, aby vybojovala přístupové trasy do vládních čtvrtí.

Při náletech v syrském městě Idlib, které drží v rukou povstalci, v sobotu zahynulo 58 lidí. 

Zajímalo mě, jak vypadá válka v Sýrii doopravdy, informace v médiích jsou zkreslené. Do syrské Rojavy jsem se ale zamilovala, říká Markéta Všelichová | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy