USA a Rusko bojují s piráty středověkou taktikou

Roman Gazdík
9. 10. 2008 11:54
Banda lupičů drží v Somálsku už dva týdny velmoci v šachu
Američané obléhají a pozorují, to je tak vše, co mohou nyní dělat.
Američané obléhají a pozorují, to je tak vše, co mohou nyní dělat. | Foto: Reuters

Hobyo (Somálsko) - Na jedné straně stojí banda zločinců z jedné z nejzbídačenějších zemí na světě, kde čtvrtina dětí umře dříve, než se dožije pěti let a kde stát už téměř dvacet let prakticky nefunguje.

Na druhé straně dvě velmoci současného světa. Výsledkem je pat.

Řeč je o somálských pirátech, kteří před čtrnácti dny unesli ukrajinskou loď Faina s ruskými tanky na palubě a nyní se nacházejí v obležení šesti plavidel Spojených států. Zahraniční média informovala i o ruské fregatě, která by měla být na cestě.

Proti velmocím

Mnohým by se z toho roztřásla kolena, ne tak však renegátům, pro které je přepadávání lodí denním chlebem a balancovat na hraně života a smrti jsou zvyklí.

"Mají dostatek zbraní na to, aby bojovali dalších dvacet let," řekl agentuře AP analytik Ted Dagne. "A neexistuje způsob, jak vyhrát bitvu, když druhá strana přemýšlí jako sebevrah."

Piráti varovali před tím, aby se nikdo nepokusil Fainu potajmu přepadnout ve stylu francouzských komand, která za tmy a pomocí nočního vidění letos již dvakrát unesená plavidla osvobodila.

Faina...
Faina... | Foto: Reuters

Pokud by k něčemu takovému došlo, hodlají piráti zabít rukojmí a ukrajinskou loď potopit. Velmoci se tak místo toho uchýlily ke středověkému stylu válečnictví: obléhání.

"Potřebujeme pouze peníze, a pokud dostaneme zaplaceno, všechno bude v pořádku," citovala agentura AP mluvčího pirátů Sugule Aliho, který telefonoval přímo z ukrajinské lodi Faina. "Pokud budeme napadeni, budeme se bránit, dokud poslední z nás neumře."

Práce jako každá jiná

Přinejmenším první Aliho větu je možné považovat za pravdivou. Pirátství je jednou z nejvýnosnějších složek somálské ekonomiky. Letos piráti unesli téměř 30 lodí a podle britského institutu Chatham House inkasovali 18 až 30 milionů dolarů.

Jednu z nich, japonský tanker Irene, nedávno propustili za výkupné 1,6 milionu dolarů. Drželi ho od 21. srpna.

Útoky jsou v poslední době čím dal častější, rukojmí však bývají většinou po zaplacení výkupného v pořádku propuštěni na svobodu. V případě únosu Fainy se jedná o 21 příslušníků posádky ruské, ukrajinské a lotyšské národnosti. Jeden Rus údajně zemřel - podle pirátů přirozenou smrtí.

...a její unesená posádka
...a její unesená posádka | Foto: Reuters

Nejprve únosci požadovali za loď, která má na palubě také granátomety, protiletecké zbraně a 33 tanků T-72, pětatřicet milionů dolarů, pak částku snížili na 20 milionů dolarů.

Podle nejnovějších informací agentury Reuters se nyní údajně s lodní společností dohodli na částce osmi milionů. Společník pirátů, se kterým agentura mluvila, prohlásil, že Faina by mohla být propuštěna v průběhu několika dnů.

Armáda USA údajně není součástí vyjednávání. "Jednání jsou mezi piráty a lodní společností, my se jich nezúčastňujeme," řekl Reuters mluvčí páté flotily Nathan Christensen. "I přesto to chceme ukončit co nejrychleji a nejmírumilovněji."

Zbraně teroristům

Starosti totiž piráti přidělávají nejen Rusku, kterému patří zbraně, ale právě i Spojeným státům. Ty se obávají, že by výzbroj mohla padnout do rukou somálským islamistům napojeným na Al-Káidu.

Proto nad Fainou přelétávají americké vrtulníky a hlídají jestli se z ní nic neztratilo. Piráti už údajně od ozbrojenců ze skupiny Šabáb nabídku týkající se části nákladu obdrželi, podle vlastních slov ji však odmítli.

Mezi Šabábem, bojujícím proti somálské centrální vládě podporované Etiopií a USA, a piráty, kteří často patří do stejných klanů jako islamisté, údajně vypukly spory o tom, jak velké procento výkupného má Šabáb z únosů dostávat.

Naposledy obdrželi podle příbuzného jednoho z pirátů pět procent, požadovali ale více. Nyní podle Reuters čekají podíl i z výkupného za Fainu a dvě řecké lodě zakotvené nedaleko.

 

Právě se děje

Další zprávy