USA a Británie zvažují bojkot fóra v Rijádu kvůli zmizení opozičního novináře

ČTK ČTK
Aktualizováno 14. 10. 2018 14:07
Ekonomickému fóru v Rijádu, které hostí korunní princ Muhammad bin Salmán, se kvůli jeho významu říká pouštní Davos.
Džamál Chášukdží.
Džamál Chášukdží. | Foto: Reuters

Washington/Rijád - Spojené státy a Británie zvažují, že kvůli kauze zmizelého opozičního saúdskoarabského novináře Džamála Chášukdžího se nezúčastní připravované investiční konference v Rijádu.

V neděli o tom s odvoláním na své zdroje informoval portál BBC. Ekonomickému fóru v Rijádu, které hostí korunní princ Muhammad bin Salmán a jež je letos plánováno od 23. do 25. října, se kvůli jeho významu říká pouštní Davos.

Saúdská Arábie mezitím skrze svou oficiální tiskovou agenturu SPA varovala, že na jakoukoli případnou zahraniční odvetu kvůli Chášukdžímu odpoví. Existuje podezření, že saúdskoarabský režim nechal žurnalistu zavraždit, což Rijád popírá.

Americký ministr financí Steve Mnuchin a britský ministr pro mezinárodní obchod Liam Fox podle BBC vyhodnocují, zda na konferenci pojedou. Foxův mluvčí oficiálně řekl, že ministrův program na dotčený týden ještě není hotov. BBC také uvedla, že diplomaté USA a Evropské unie diskutují o společném kritickém prohlášení, pokud se prokáže, že za Chášukdžího zmizením stojí Rijád, jak naznačuje Turecko.

Americký prezident Donald Trump již uvedl, že Rijád bude přísně potrestán, pokud má Chášukdžího na svědomí. Nelíbí se mu ale návrh na zbrojní sankce, jak někteří američtí politici navrhují, neboť by to podle prezidenta vedlo k poškození pracovních míst v USA a k podpoře zbrojního exportu Číny a Ruska.

Američtí zákonodárci v uplynulých dnech hovořili o několika možnostech, jak na Rijád uvalit sankce, pokud se turecké podezření potvrdí. Saúdskoarabská agentura SPA s odvoláním na oficiální zdroj varovala, že království s ještě větším důrazem odpoví na všechny hospodářské sankce, pokud se k nim jiné státy uchýlí. "Saúdská ekonomika má nepostradatelnou a významnou roli v globálním hospodářství," napsala SPA.

Chášukdží je nezvěstný od 2. října, kdy vstoupil do budovy konzulátu Saúdské Arábie v Istanbulu, aby získal dokumenty kvůli plánovanému sňatku. Podle představitelů Saúdské Arábie konzulát krátce poté opustil. Podle tureckých činitelů a novinářovy snoubenky, která čekala v osudný den venku, ale z budovy již nevyšel. Turecko od začátku vznáší podezření o vraždě, Rijád to ale popírá.

Provládní turecký list Daily Sabah v sobotu napsal, že tajné služby mají nahrávku z Chášukdžího chytrých hodinek Apple Watch, ze které vyplývá, že byl vyslýchán, mučen a nakonec zavražděn. Záznam z hodinek se podle deníku automaticky přenesl do novinářova telefonu, se kterým jeho snoubenka čekala před konzulátem. Experti, které média kvůli této zprávě oslovila, ale vyjádřili pochyby o tom, zda se synchronizace dat z hodinek skutečně podařila.

Novinář Džamál Chášukdží vchází do konzulátu v Istanbulu, ale už nevyjde:

Turci zveřejnili video, jak novinář Džamál Chášukdží vchází do konzulátu v Istanbulu, ale už nevyjde | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Italský ministr zahraničí Di Maio končí v čele Hnutí pěti hvězd

Italský ministr zahraničí Luigi di Maio ve středu oznámil, že končí ve funkci šéfa vládní strany Hnutí pěti hvězd (M5S). Informovala o tom agentura AP. Svým stoupencům v Římě Di Maio řekl, že jedna éra skončila, on svou práci dokončil a nyní bude důvěřovat svému nástupci, že dále úspěšně povede stranu kupředu. Hnutí pěti hvězd podle Di Maia nyní dočasně povede senátor Vito Crimi, nový vůdce bude vybrán v následujících měsících po kongresu strany. Italská média ještě před tímto oznámením uváděla, že Di Maiův krok by neměl znamenat konec vlády, kterou od loňska tvoří koalice M5S a Demokratické strany.

"Dnes tu jsem proto, abych oznámil svou rezignaci z čela Hnutí pěti hvězd," řekl ministr svým příznivcům. Třiatřicetiletý Di Maio stranu vedl od září 2017. Hnutí pěti hvězd se v posledních měsících potýkalo s vnitřními spory, v obou komorách parlamentu odešlo do frakcí jiných stran či do frakce smíšené několik zákonodárců. Poslední dva to udělali v úterý, připomněla agentura APA.

Zdroj: ČTK
Další zprávy