Úroveň předvolební debaty v USA je urážlivě banální, zvažuju svou kandidaturu, řekl poprvé Bloomberg

Martin Ehl Martin Ehl
9. 2. 2016 9:50
Bývalý starosta New Yorku Michael Bloomberg poprvé na svá vlastní ústa prohlásil, že vážně zvažuje svou kandidaturu v letošních prezidentských volbách. V rozhovoru pro Financial Times řekl doslova: "Dívám se, jaké jsou možnosti." Třiasedmdesátiletý miliardář je zklamán úrovní dosavadní předvolební debaty, kterou považuje za "neuvěřitelně banální" a pro voliče urážlivou. Bloomberg by kandidoval jako nezávislý. V historii USA se přitom zatím nepodařilo získat úřad nikomu mimo dvě hlavní politické strany. Jisté je, že Bloombergova kandidatura by vážně zamíchala poměrem sil mezi dosavadními uchazeči, republikány i demokraty.
Michael Bloomberg v době, kdy vyhrál volby do funkce starosty New Yorku
Michael Bloomberg v době, kdy vyhrál volby do funkce starosty New Yorku | Foto: Reuters

New York - Americký miliardář a bývalý starosta New Yorku Michael Bloomberg se rozhoduje, zda se bude ucházet o post amerického prezidenta. Přiznal to poprvé sám za sebe.

Zakladatel mediální firmy, která nese jeho jméno, řekl v rozhovoru pro Financial Times, že je zklamán kvalitou debat v dosavadní prezidentské kampani.

Ta dnes po začátku minulý týden v Iowě pokračuje primárkami ve státě New Hampshire a je možné, že odpadnou první z početného pelotonu hlavně republikánských kandidátů.

"Dívám se, jaké jsou možnosti," řekl Bloomberg v odpovědi na otázku, zda zvažuje svoji kandidaturu na amerického prezidenta. Po spekulacích z dřívějších týdnů je to poprvé, co třiasedmdesátiletý podnikatel a politik připustil, že by mohl kandidovat. Musel by do voleb jít ovšem jako nezávislý kandidát, což není v historii amerických voleb poprvé. Dosud ale nikdo bez podpory jedné z velkých stran volby nevyhrál.

Americký deník New York Times už před měsícem napsal, že Bloomberg požádal své poradce, aby mu připravili plán, jak kandidovat jako nezávislý kandidát, a že je připraven na kampaň dát zhruba jednu miliardu dolarů ze svého majetku, který je odhadován asi na 39 miliard dolarů.

"Úroveň debat a témat je neuvěřitelné banální a v podstatě uráží voliče, kteří si zaslouží něco lepšího," řekl Bloomberg listu Financial Times. Bloombergova kandidatura by mohla zásadně zamíchat podporou především republikánských kandidátů.

V průzkumech mezi republikánskými kandidáty jasně vede výstřední miliardář Donald Trump. Mezi demokraty je překvapivě těsný souboj mezi exministryní zahraničí Hillary Clintonovou a socialistickým senátorem z Vermontu Berniem Sandersem.

Z finančního centra na Wall Streetu se čím dál častěji ozývají hlasy, že raději než nepředvídatelného populistu Trumpa nebo ostře konzervativního a druhého v republikánském pelotonu Teda Cruze by někteří finančníci volili se zatnutými zuby Hillary Clintonovou.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy