Úřednická vláda v Itálii nemá šanci získat důvěru, zemi povede do předčasných voleb na podzim

ČTK ČTK
28. 5. 2018 19:22
Hnutí pěti hvězd a Liga nebyly schopny sestavit koaliční vládu kvůli sporu o post ministra financí.
Premiér italské úřednické vlády Carlo Cottarelli.
Premiér italské úřednické vlády Carlo Cottarelli. | Foto: Reuters

Řím - Úřednická vláda, kterou má na základě pondělního pověření italského prezidenta Sergia Mattarelly sestavit ekonom Carlo Cottarelli, nemá naději na získání důvěry parlamentu. Zemi tak případný kabinet dovede nanejvýš k předčasným parlamentním volbám v září nebo v říjnu.

Vyplývá to z reakcí protiimigrační a euroskeptické Ligy a protestního Hnutí pěti hvězd (M5S), kterým Mattarella v neděli nedovolil sestavit koaliční vládu kvůli sporu o obsazení funkce ministra financí. Obě strany mají většinu zákonodárců v obou komorách parlamentu.

Vůdce M5S Luigi Di Maio označil pověření Cottarelliho za absurdní, protože bývalý funkcionář italské centrální banky a Mezinárodního měnového fondu "nebyl nikým zvolen", uvedla agentura ANSA.

Di Maio, který v neděli hovořil o možnosti zahájení procesu sesazení prezidenta pro neschopnost vykonávat úřad, což se už M5S jednou marně pokusilo prosadit proti předchozí hlavě státu Giorgiu Napolitanovi, v pondělí vyzval k "masové mobilizaci" a demonstraci proti Mattarellovi. Protestní akce by se měla konat už v sobotu 2. června na Den republiky, tedy výročí založení Italské republiky v roce 1946.

Důvěru Cottarelliho budoucímu týmu odmítl přislíbit i vůdce pravicové strany Vzhůru, Itálie (FI) a expremiér Silvio Berlusconi. Podle něj tak bude nezbytné co nejdříve uspořádat nové volby. Zároveň označil za jediné řešení, aby do voleb šla FI opět v koalici s Ligou, která má naději na větší počet voličských hlasů.

Vzhledem k pokusu Ligy sestavit vládu s M5S se ovšem rýsuje podle italských médií také varianta, že předvolební koalici vytvoří právě tyto strany.

Vůdce Ligy Matteo Salvini vyjádřil názor, že první věc, kterou by parlament měl udělat, je změnit volební zákon. Podle něj by měl vítěz voleb obdržet automatickou většinu v parlamentu. Kdyby to platilo už v březnových volbách, koalice Ligy a FI by mohla vytvořit vládu sama. Liga, která v počtu hlasů překvapivě předběhla FI, by pak obsadila post premiéra.

Na Mattarellu si stěžoval i euroskeptický ekonom Paolo Savona, kterého Liga a M5S navrhly na šéf resortu financí. Podle něho se prezident vůči němu dopustil hrubé nespravedlnosti tvrzením, že by chtěl, aby Itálie opustila evropskou společnou měnu euro. Savona řekl, že jednotnou měnu kritizuje kvůli úsporným opatřením zemí eurozóny, které by měly změnit svůj přístup.

 

Právě se děje

Další zprávy