Úředníci v Sieře Leone prodávali falešné diplomatické pasy za tisíce dolarů

ČTK ČTK
15. 9. 2018 7:30
V Africe kvete trh s nelegálními pasy, což přimělo Spojené státy, Británii a další země ke zpřísnění vízových pravidel pro země, kde je tento problém nejpalčivější.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Freetown - Zkorumpovaní úředníci v africkém státě Sierra Leone prodávali za tisíce dolarů podvodné služby a falešné diplomatické pasy jednotlivcům, kteří doufali, že je použijí ke vstupu do Spojených států. Agentuře Reuters to sdělil protikorupční komisař Sierry Leone.

V Africe kvete trh s nelegálními pasy, což přimělo Spojené státy, Británii a další země ke zpřísnění vízových pravidel pro země, kde je tento problém nejpalčivější.

V Sieře Leone odhalilo nedávné vyšetřování rozsáhlou síť úředníků, kteří prodávali pasy až za 7000 dolarů (asi 153.000 korun), a pomáhali kupcům požádat o americká víza, řekl komisař Francis Ben Kaifala, který byl jmenován letos v červnu.

"Máme důkazy o tom, že se na těchto podvodech podíleli i vysoce postavení úředníci ministerstva zahraničí, stejně jako imigrační úřad, a nikdo, žádná agentura, to neměla pod kontrolou," dodal. Místní ministerstvo zahraničí ani imigrační úřad tato obvinění nechtěly komentovat.

Falešné pasy jsou problémem v celé Africe. V roce 2017 ukončily Velká Británie a Nový Zéland programy bezvízových cest pro Jihoafrickou republiku kvůli vysokému počtu padělaných a podvodně získaných dokumentů, které k nim lidé využívali.

V roce 2015 oznámila Guinea-Bissau, že odhalila více než 1600 lidí, kteří využívali služby a diplomatické pasy získané nelegálními cestami.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Živnostníci budou moci využít dobrovolně paušální daň, novelu podepsal prezident

Živnostníci a další osoby samostatně výdělečně činné budou moci od příštího roku platit dobrovolně takzvanou paušální daň. Zahrne odvod na sociální i zdravotní pojištění a daň z příjmů. Využít ji budou moci podnikatelé s ročními příjmy do jednoho milionu korun. Počítá s tím novela o daních z příjmů, kterou dnes podepsal prezident Miloš Zeman.

Pro příští rok by měla podle dosavadních informací činit paušální daň 5469 korun za měsíc. Živnostníkům má ušetřit papírování a podle ministerstva financí také odpadne důvod k většině kontrol.

Paušální daň bude složena z minimálního odvodu na zdravotní pojištění, navýšeného minimálního odvodu na sociální pojištění o 15 procent a daně 100 korun. Nejvýhodnější bude paušální daň podle odborníků pro živnostníky s výdajovým paušálem, kteří ale zároveň neuplatňují daňové slevy na děti a manželku.

Zdroj: ČTK
před 49 minutami

Řidiči za první tři dny koupili přes 9000 elektronických známek

Řidiči za první tři dny od spuštění prodeje koupili přes 9000 elektronických dálničních známek. Na twitteru to dnes uvedl ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO). Systém po prvním dnu, kdy měl výpadek až do odpoledních hodin, v současnosti funguje bez problémů. Elektronické viněty od příštího roku nahradí dosavadní papírové kupony.

Stát spustil systém pro prodej nových dálničních známek v úterý ráno. Krátce na to však systém přestal fungovat, znovu zprovozněn byl po 16:00. Důvodem byla technická chyba, kterou vývojáři podle Cendisu, jenž má systém na starosti, opravili. Společnost však varovala před možnými útoky zvenčí. Výpadek systému vyvolal vlnu kritiky politiků i odborníků.

Zdroj: ČTK
Další zprávy