Úředníci v Sieře Leone prodávali falešné diplomatické pasy za tisíce dolarů

ČTK ČTK
15. 9. 2018 7:30
V Africe kvete trh s nelegálními pasy, což přimělo Spojené státy, Británii a další země ke zpřísnění vízových pravidel pro země, kde je tento problém nejpalčivější.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Freetown - Zkorumpovaní úředníci v africkém státě Sierra Leone prodávali za tisíce dolarů podvodné služby a falešné diplomatické pasy jednotlivcům, kteří doufali, že je použijí ke vstupu do Spojených států. Agentuře Reuters to sdělil protikorupční komisař Sierry Leone.

V Africe kvete trh s nelegálními pasy, což přimělo Spojené státy, Británii a další země ke zpřísnění vízových pravidel pro země, kde je tento problém nejpalčivější.

V Sieře Leone odhalilo nedávné vyšetřování rozsáhlou síť úředníků, kteří prodávali pasy až za 7000 dolarů (asi 153.000 korun), a pomáhali kupcům požádat o americká víza, řekl komisař Francis Ben Kaifala, který byl jmenován letos v červnu.

"Máme důkazy o tom, že se na těchto podvodech podíleli i vysoce postavení úředníci ministerstva zahraničí, stejně jako imigrační úřad, a nikdo, žádná agentura, to neměla pod kontrolou," dodal. Místní ministerstvo zahraničí ani imigrační úřad tato obvinění nechtěly komentovat.

Falešné pasy jsou problémem v celé Africe. V roce 2017 ukončily Velká Británie a Nový Zéland programy bezvízových cest pro Jihoafrickou republiku kvůli vysokému počtu padělaných a podvodně získaných dokumentů, které k nim lidé využívali.

V roce 2015 oznámila Guinea-Bissau, že odhalila více než 1600 lidí, kteří využívali služby a diplomatické pasy získané nelegálními cestami.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Zeman ve středu jmenuje Dörfla předsedou Vrchního soudu v Praze

Prezident Miloš Zeman ve středu jmenuje Luboše Dörfla novým předsedou Vrchního soudu v Praze. Informaci Českého rozhlasu potvrdil prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Dörfl nyní vede ústecký krajský soud, v čele pražského vrchního soudu nahradí Jaroslava Bureše, kterému 2. ledna příštího roku skončí sedmileté funkční období.

Další zprávy