Určili pohlaví plodu, skončí ve vězení

Red Zah, ČTK
29. 3. 2006 15:24
Dillí - Ke dvouletým trestům vězení byli v Indii odsouzeni lékař a jeho asistent za určování pohlaví nenarozených dětí a následné přerušení těhotenství.
V Indii je určování pohlaví plodu a lékařské ukončování těhotenství na základě zjištěného pohlaví plodu nezákonné od roku 1994.
V Indii je určování pohlaví plodu a lékařské ukončování těhotenství na základě zjištěného pohlaví plodu nezákonné od roku 1994. | Foto: Reuters/Rupak De Chowdhuri

V Indii byla ultrazvuková vyšetření těhotných žen ke stanovení pohlaví plodu zákonem zakázána vzhledem k tomu, že rodiče dávali přednost chlapcům a často se v případě početí dívek uchylovali k potratům.

Selekce v Indii probíhá i přes zákaz

Odhaduje se, že za posledních 20 let bylo v Indii zabito asi deset milionů plodů ženského pohlaví, což narušilo pohlavní rovnováhu v zemi.

Lékař a jeho asistent byli odhaleni při tajné akci vládních úřadů, které na jejich kliniku vyslaly tři těhotné ženy, jež požádaly o určení pohlaví dítěte a případné provedení potratu. Lékař byl zachycen na zvukových a obrazových záznamech, jak jedné z pacientek sděluje, že u ní byl zjištěn "plod ženského pohlaví a že o něj bude postaráno".

Infobox

Indické dívky
  • Selekce pohlaví: Indové nechtějí dívky

Prezident indické lékařské asociace Vinaj Agarval označil dnešní rozsudek za "historický". Podle internetových stránek BBC je to poprvé, co za takovýto případ budou v Indii uvězněni zdravotničtí profesionálové. 

K nejhorším v poměru počtu žen a mužů patří severoindické státy Paňdžáb a Harijána. V Harijáně připadá podle sčítání lidu na každých 1000 mužů pouhých 861 žen, zatímco celonárodní průměr je 927 žen na tisícovku mužů.

Důvody jsou především ekonomické

V Indii je určování pohlaví plodu a lékařské ukončování těhotenství na základě zjištěného pohlaví plodu nezákonné od roku 1994, přesto však řada klinik na těchto praktikách stále vydělává značné finanční částky.  

Podle expertů se tradice preferování chlapců v indických rodinách spojuje především se společensko-ekonomickými faktory a sahá do dob, kdy v Indii převládali rolníci a kdy byla každá mužská ruka na farmách zoufale žádána.

Dívky naopak byly považovány za přítěž vzhledem k tomu, že jejich věno mohlo chudou rodinu zruinovat, na což narážela i jedna z klinik reklamou "zaplaťte raději 1000 rupií nyní za test, než abyste později platili 100.000 rupií".

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Nováček Granada dál stíhá ve španělské lize vedoucí Real

Nováček španělské fotbalové ligy Granada porazila Pamplonu 1:0 a v tabulce je druhá o bod za Realem Madrid. "Bílý balet" ji v minulém kole v souboji o první místo zdolal 4:2. Na čtyřbodový rozdíl může Granadě znovu odskočit v sobotním utkání na Mallorce.

O vítězství Granady nad Pamplonou rozhodl v 38. minutě hlavičkou po standardní situaci portugalský obránce Domingos Duarte, který skóroval i před dvěma týdny proti Realu.

Další zprávy