Určili pohlaví plodu, skončí ve vězení

Red Zah, ČTK
29. 3. 2006 15:24
Dillí - Ke dvouletým trestům vězení byli v Indii odsouzeni lékař a jeho asistent za určování pohlaví nenarozených dětí a následné přerušení těhotenství.
V Indii je určování pohlaví plodu a lékařské ukončování těhotenství na základě zjištěného pohlaví plodu nezákonné od roku 1994.
V Indii je určování pohlaví plodu a lékařské ukončování těhotenství na základě zjištěného pohlaví plodu nezákonné od roku 1994. | Foto: Reuters/Rupak De Chowdhuri

V Indii byla ultrazvuková vyšetření těhotných žen ke stanovení pohlaví plodu zákonem zakázána vzhledem k tomu, že rodiče dávali přednost chlapcům a často se v případě početí dívek uchylovali k potratům.

Selekce v Indii probíhá i přes zákaz

Odhaduje se, že za posledních 20 let bylo v Indii zabito asi deset milionů plodů ženského pohlaví, což narušilo pohlavní rovnováhu v zemi.

Lékař a jeho asistent byli odhaleni při tajné akci vládních úřadů, které na jejich kliniku vyslaly tři těhotné ženy, jež požádaly o určení pohlaví dítěte a případné provedení potratu. Lékař byl zachycen na zvukových a obrazových záznamech, jak jedné z pacientek sděluje, že u ní byl zjištěn "plod ženského pohlaví a že o něj bude postaráno".

Infobox

Indické dívky
  • Selekce pohlaví: Indové nechtějí dívky

Prezident indické lékařské asociace Vinaj Agarval označil dnešní rozsudek za "historický". Podle internetových stránek BBC je to poprvé, co za takovýto případ budou v Indii uvězněni zdravotničtí profesionálové. 

K nejhorším v poměru počtu žen a mužů patří severoindické státy Paňdžáb a Harijána. V Harijáně připadá podle sčítání lidu na každých 1000 mužů pouhých 861 žen, zatímco celonárodní průměr je 927 žen na tisícovku mužů.

Důvody jsou především ekonomické

V Indii je určování pohlaví plodu a lékařské ukončování těhotenství na základě zjištěného pohlaví plodu nezákonné od roku 1994, přesto však řada klinik na těchto praktikách stále vydělává značné finanční částky.  

Podle expertů se tradice preferování chlapců v indických rodinách spojuje především se společensko-ekonomickými faktory a sahá do dob, kdy v Indii převládali rolníci a kdy byla každá mužská ruka na farmách zoufale žádána.

Dívky naopak byly považovány za přítěž vzhledem k tomu, že jejich věno mohlo chudou rodinu zruinovat, na což narážela i jedna z klinik reklamou "zaplaťte raději 1000 rupií nyní za test, než abyste později platili 100.000 rupií".

 

Právě se děje

před 4 minutami

V Británii skončilo hlasování o novém předákovi labouristů, výsledek strana oznámí v sobotu

V Británii dnes skončilo několikatýdenní hlasování o novém předákovi labouristů. Členové a příznivci opoziční strany vybírali ze tří uchazečů o funkci, kterou dosud zastával Jeremy Corbyn. Favoritem klání je stínový ministr pro brexit Keir Starmer, který se v boji střetl se dvěma ženami: Rebeccou Longovou-Baileyovou a Lisou Nandyovou. Výsledek hlasování labouristé oznámí v sobotu.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 31 minutami

Ropa prudce zdražuje, podle Trumpa Rijád a Moskva sníží těžbu

Ceny ropy se prudce zvyšují - severomořská ropa Brent i americká lehká ropa WTI vykázaly svůj nejprudší jednodenní nárůst v historii. Ropa reaguje na prohlášení amerického prezidenta Donalda Trumpa, že Rusko a Saúdská Arábie brzy oznámí, že se dohodly na snížení těžby o deset až 15 milionů barelů denně. Moskva ale takový vývoj nepotvrdila.

Americká lehká ropa WTI přidávala krátce před koncem obchodování 25 procent na 25,38 dolaru za barel, což byl její nejvyšší jednodenní nárůst. Severomořská ropa Brent ve stejnou dobu zdražovala o 21,3 procenta na 30,02 dolaru za barel. Je to také rekordní jednodenní nárůst, ale cena stále zůstává o více než polovinu nižší než v závěru loňského roku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy