FOTO Papež František požádal o uklidnění situace na Ukrajině

Papež František mezi věřícími.
Papež František nejdříve dopoledne pod širým nebem odsloužil slavnostní velikonoční mši. V pravé poledne pak pronesl z balkónu svatopetrské baziliky tradiční poselství Urbi et orbi.
Papež František svět vyzval, aby se snažil o mírové řešení konfliktů - zmínil například Sýrii, Irák, Středoafrickou republiku, Nigérii či Ukrajinu. Vzpomněl ale i na lidi bojující s nejrůznějšími epidemiemi, například na nakažené virem ebola v africké Guineji.
Sto padesát tisíc věřících zcela zaplnilo náměstí ve Vatikánu.
Ani velikonoční mše se neobešla bez protestu.
Foto: Reuters
ČTK Reuters Zahraničí ČTK, Reuters, Zahraničí
Aktualizováno 20. 4. 2014 13:21
Před zcela zaplněným Svatopetrským náměstím ve Vatikánu sloužil papež František velikonoční mši a pronesl tradiční poselství Městu a světu. Vyzval k míru na Ukrajině, v Sýrii, Iráku i Africe.

Vatikán - Papež František sloužil ve Vatikánu před sto padesáti tisíci poutníky na zcela zaplněném Svatopetrským náměstím ve Vatikánu velikonoční mši. V poledne pak pronesl ve slunečném počasí tradiční velikonoční poselství a požehnání Městu a světu (Urbi et orbi).

Požehnání pronesl v latině, a na zaplněném Svatopetrském náměstí tedy stejně jako loni nezazněla čeština ani další jazyky světa. František však požehnání zakončil zcela neformálně, když lidem popřál dobrou chuť k velikonočnímu obědu.

Papež svět vyzval, aby se snažil o mírové řešení konfliktů - zmínil například Sýrii, Irák, Středoafrickou republiku, Nigérii či Ukrajinu. Vzpomněl ale i na lidi bojující s nejrůznějšími epidemiemi, například na nakažené virem ebola v africké Guineji.

"Žádáme tě, Pane, abys ukončil veškeré války a konflikty, velké i ty malé, staré i ty nové," řekla hlava katolické církve. Nejvíce se pak papež věnoval situaci v Sýrii a na Ukrajině.

Mezinárodní společenství by podle něj mělo napnout veškeré své síly, aby vyjednalo "dlouho očekávaný a stále nepřicházející mír" v Sýrii a vyzval, aby ani jedna se znepřátelených stran nepoužívala sílu proti civilistům.

Také na Ukrajině by se podle Františka měli vyjednavači snažit zabránit jakémukoli násilí a v "duchu jednoty a dialogu nalézt cestu, jíž se země v budoucnosti vydá".

Nedělní Hod boží velikonoční je v křesťanském kalendáři svátkem Zmrtvýchvstání Páně, kdy se na základě biblického svědectví připomíná vzkříšení ukřižovaného Krista. Pro křesťany je neděle vrcholem Velikonoc, nejdůležitějších svátků církevního roku.

V lidových zvycích je Velikonoční neděle neboli Boží hod spojena s masitým obědem po dlouhém půstu. Hlavním pokrmem byla nádivka neboli hlavička - nákyp i z několika druhů masa spojených mlékem s houskami, kořením a především kopřivami. Jedla se i za studena.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Stav jednoho muže po pátečním úniku chemikálií v Plzni se mírně zlepšil

Zdravotní stav jednoho muže po pátečním úniku chemikálií v Plzni - Skvrňanech se mírně zlepšil, druhý je stále ve vážném stavu. Oba zůstávají v plzeňské fakultní nemocnici v intenzivní péči. Nebezpečné chemikálie unikly v areálu firmy, která se zabývá zpracováním tekutých průmyslových kalů. 

"Stav jednoho muže je již stabilizovaný, druhý zůstává ve velmi vážném stavu. Oba zůstávají na intenzivní péči," řekla administrátorka nemocnice Libuše Kufnerová.

Po úniku chemikálií zůstali v prostorách firmy čtyři lidé v bezvědomí. Zasažení byli muži ve věku 40 až 60 let. Záchranáři vyhlásili hromadné postižení osob. Obyvatelé v okolí únik neohrozil, nebezpečné látky se nedostaly do kanalizace. Hasiči v pátek lidem preventivně doporučili, aby nevětrali.

Zdroj: ČTK
Další zprávy