Urážet Boha už není v Nizozemsku protizákonné

ČTK ČTK
28. 11. 2012 20:05
Většina stran se shodla, že země nepotřebuje zákon, který nebyl použit už 50 let
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jan Langer

Amsterodam - Nizozemský parlament ve středu zrušil zákon, podle kterého je urážení Boha zločinem.

Protizákonné ale v zemi nadále zůstává urážení policistů či hlavy monarchie, kterou je nyní královna Beatrix.

Většina parlamentních stran se podle agentury AP shodla na tom, že Nizozemsko nepotřebuje zákon, který nebyl použit v posledních 50 letech.

Snaha nepovažovat hanobení Boha za zločin sílila v posledním desetiletí v rámci celonárodní debaty o tom, kde jsou hranice svobody slova.

Debata vyvrcholila loni, kdy při procesu s vedoucím představitelem nizozemské krajní pravice Geertem Wildersem soudci dospěli k závěru, že měl právo kritizovat islám, i když tím urážel mnoho muslimů.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 39 minutami

Při požáru budovy ve Štrasburku zahynulo pět lidí, sedm dalších je zraněných

Při požáru obytné budovy ve Štrasburku na severovýchodě Francie zahynulo v noci pět lidí a dalších sedm jich utrpělo zranění. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na místní hasiče. Příčina neštěstí zatím není známa, úřady ale nevyloučily závadu na rozvodech elektřiny.

Požár ve čtvrti u hlavního nádraží si vyžádal životy tří mužů ve věku od 30 do 45 let a dvou žen, jedné 25leté a jedné asi 70leté. Podle regionálního listu DNA se podařilo hasičům z budovy dostat 23 lidí bez zranění. Většina z nich našla přístřeší v jedné ze školních tělocvičen.

Zdroj: ČTK
Další zprávy