Urážet Boha už není v Nizozemsku protizákonné

ČTK ČTK
28. 11. 2012 20:05
Většina stran se shodla, že země nepotřebuje zákon, který nebyl použit už 50 let
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jan Langer

Amsterodam - Nizozemský parlament ve středu zrušil zákon, podle kterého je urážení Boha zločinem.

Protizákonné ale v zemi nadále zůstává urážení policistů či hlavy monarchie, kterou je nyní královna Beatrix.

Většina parlamentních stran se podle agentury AP shodla na tom, že Nizozemsko nepotřebuje zákon, který nebyl použit v posledních 50 letech.

Snaha nepovažovat hanobení Boha za zločin sílila v posledním desetiletí v rámci celonárodní debaty o tom, kde jsou hranice svobody slova.

Debata vyvrcholila loni, kdy při procesu s vedoucím představitelem nizozemské krajní pravice Geertem Wildersem soudci dospěli k závěru, že měl právo kritizovat islám, i když tím urážel mnoho muslimů.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 39 minutami

Michaláková neuspěla ve Štrasburku, norský soud dostatečně zdůvodnil odebrání dětí

Evropský soud pro lidská práva (ESLP) ve čtvrtek rozhodl ve prospěch Norska v případu Češky Evy Michalákové, které norská sociální služba Barnevernet před více než deseti lety odebrala syny Denise a Davida a umístila je do pěstounské péče. Norský soud podle ESLP dostatečně zdůvodnil, proč Michalákovou zbavil rodičovských práv k oběma synům.

Zdroj: ČTK
před 44 minutami

Advokát soudu EU: Rakouské omezování přídavků na děti porušuje unijní právo

Rakouské omezování výše přídavků na děti žijící v cizině, které se týká mimo jiné tisíců Čechů, porušuje právo Evropské unie. K tomuto závěru ve čtvrtek dospěl generální advokát Soudního dvora EU, podle něhož by proto soudci měli vyhovět žalobě Evropské komise a nařídit Vídni zrušení této úpravy zavedené před třemi lety.

Cizinci pracující v Rakousku mají podle soudního poradce unijními předpisy zaručena stejná práva jako Rakušané. Pro soud není jeho stanovisko závazné, ve většině případů k němu však přihlíží. Konečný verdikt by měl padnout během několika měsíců.

Zdroj: ČTK
Další zprávy