Urážela Ukrajince, popírala masakry. Němci deportovali hvězdu ruských sociálních sítí

Martin Novák Martin Novák
21. 11. 2022 12:06
Na sociálních sítích podporovala ruskou agresi, zpochybňovala vraždění v Buči, oslavovala bombardování ukrajinských měst. Třicetiletá Ruska Julia Prochorovová to vše dělala z Německa, kde žila. Policie nyní zjistila, že je v zemi nelegálně.
Rusku Julii Prochorovovou, která urážela ukrajinské uprchlíky, vyhostili z Německa | Video: Twitter/TpyxaNews, Twitter/NOEL

V neděli ji policisté "doprovodili" na berlínské letiště a posadili do letadla mířícího do Istanbulu. Známá Ruska, která provokovala Ukrajince nejen v online prostředí, ale i přímo v ulicích Mnichova a Salcburku, byla deportována.

Stalo se tak týden poté, co skupina policistů přišla do jejího bytu v bavorském Landshutu, kde Prochorovová bydlela se svým německým přítelem. Policie měla za úkol prošetřit podezření, zda se Ruska nedopustila trestných činů hanobení národa a schvalování zločinů. Odnesla si tři mobily a laptop, takže se Prochorovová na následující dny odmlčela na svých účtech na sociálních sítích.

Do začátku války neznámá Ruska začala po 24. únoru letošního roku zveřejňovat videa podporující válku. Na jednom z nich například tancovala před záběry velkých explozí, způsobených ruským bombardováním ukrajinského města Dnipro.

Masakr v Buči označila za divadlo s najatými herci a tvrdila, že šla v Německu před ubytovnu ukrajinských uprchlíků a "příšerně to tam páchlo". Vystoupila jednou v ruské stanici RT, kde uvedla, že je ruská vlastenka a bojuje proti rostoucí rusofobii v Německu. Po tomto vystoupení mnohonásobně stoupl počet jejích sledujících na sociálních sítích, například na TikToku.

Natočila také video, na kterém si na toaletě utírá zadnici předvoláním německé policie k výslechu. A otevřeně přiznávala, že nemá v zemi povolení k pobytu.

Prochorovová se rovněž objevila ve vysílání hlavní ruské státní televize. Byla navlečená v bundě a tvrdila, že Němci kvůli nedostatku plynu mrznou, ačkoliv ten den bylo v Německu přes patnáct stupňů nad nulou.

Devátého května, kdy se v Rusku slaví den vítězství nad nacistickým Německem, vyrazila do Mnichova na proukrajinskou demonstraci. Křičela tam na Ukrajinky, že Rusko zvítězí, a také nešetřila urážkami a posměšky. "Čí je Cherson? Aha?" vysmívala se. "Jděte do p*dele s vaší Ukrajinou!"

Jednou se nechala natáčet za hranicí v rakouském Salcburku, kde urážela na ulici Ukrajince. Pak si stěžovala, že ji portál Booking.com zrušil rezervaci v rakouském hotelu.

Ruský opoziční politik a komentátor Alexandr Něvzorov napsal, že lidé jako Prochorovová jsou placeni ruským režimem za to, aby šířili v Evropě ruskou propagandu a nenávist vůči Ukrajině. K tomu ale státní zastupitelství v Landshutu uvedlo, že takové informace nebo důkazy nemá.

Něvzorov tvrdí, že Prochorovová ještě před invazí nápadně často cestovala do Moskvy. V minulosti před svým odchodem do Německa pracovala jako pokladní v obchodě a také si přivydělávala jako placená společnice, na internetu nabízela erotické služby.

Video: Moskvané odpovídali, co si myslí o invazi na Ukrajinu (16. 11. 2022)

Video: Rádio Svobodná Evropa
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy