Uran do jaderných bomb tajně mířil z Maďarska do Ruska

Martin Novák Martin Novák
23. 10. 2008 10:45
Přemístění má zabránit krádeži nebezpečného materiálu
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Tomáš Adamec, Aktualně.cz

Budapešť/Moskva - Utajený, přísně střežený a nebezpečný náklad dnes po měsíci dorazil z Budapešti na Sibiř.

Ve třinácti speciálně upravených kontejnerech cestovalo 150 kilogramů vysoce obohaceného uranu. To by stačilo na výrobu zhruba šesti atomových bomb.

Podle maďarské tiskové agentury MTI se převoz uskutečnil po předchozí dohodě Maďarska, Ruska a Spojených států. S tím, že na Sibiři bude uran lépe zabezpečen proti krádeži a zneužití než v Maďarsku.

Nebezpečený materiál vystřídal během cesty tři dopravní prostředky: kamion, loď i vlak.

Nejprve jel po zemi do slovinského přístavního města Koper. Po vodě zamířil ze Středozemního moře přes Gibraltar na sever, kde plavidlo zakotvilo v přístavu Murmansk. Ten je vybaven pro nakládání a vykládání jaderného materiálu.

Zbytek cesty do Majaku na Sibiři urazily kontejnery v přísně střeženém a maskovaném nákladním vlaku.

Podle Amerického úřadu pro jadernou bezpečnost šlo o jeden z nejdelších nukleárních transportů v historii. Podle úřadu z bezpečnostních důvodů nebyla zvolena suchozemská trasa přes Ukrajinu, konkrétní důvody ale představitelé této instituce neuvedli.

Uran použitelný pro jaderné zbraně byl v minulosti převezen do Ruska i z České republiky a některých dalších evropských států. Například z Bulharska nebo Lotyšska.

 

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Junior Lamparter předčil na MS dospělé sdruženáře, Vytrval byl 22.

Rakušan Johannes Lamparter udržel vedení po skoku a stal se sdruženářským mistrem světa na velkém můstku. Devatenáctiletý Rakušan mezi dospělými triumfoval jen tři týdny po té, co získal juniorský světový titul. Nejlepším českým reprezentantem byl tentokrát Jan Vytrval, který obsadil 22. místo, což je jeho nejlepší umístění na vrcholné akci.

před 1 hodinou

Štafeta běžkyň na lyžích byla na MS osmá, vyhrály Norky

České běžkyně na lyžích zajely na mistrovství světa nejlepší štafetu od Sappora 2007. Čtveřice Kateřina Razýmová, Petra Nováková, Kateřina Janatová a Petra Hynčicová skončila v Oberstdorfu osmá. Na světový trůn se v závodě na 4×5 kilometrů vrátily Norky, tentokrát ve složení Tiril Udnes Wengová, Heidi Wengová, Therese Johaugová a Helene Marie Fossesholmová. Naopak selhaly obhájkyně titulu Švédky, které obsadily až šesté místo.

Štafetu skvěle rozjela Razýmová, která po prvním klasickém úseku předala na prvním místě. Nováková se snažila udržet Norky Heidi Wengové a Rusky Julie Stupakové, ale v závěru prvního dvouapůlkilometrového okruhu odpadla a v tom druhém jí došly síly. Propadla se na osmé místo. O další příčku pak klesla Janatová, ale finišmanka Hynčicová dostala Češky na osmé místo před Kanadu. V elitní desítce byly na MS Češky naposledy před čtrnácti lety, kdy ještě s Kateřinou Neumannovou obsadily pátou příčku.

Další zprávy