Úřady varují před tsunami po zemětřesení v Indonésii

Zahraničí Zahraničí
12. 6. 2010 22:50
Nikobarskými ostrovy severozápadně od Indonésie otřáslo zemětřesení o síle 7,7 stupně Richterovy stupnice.
Zemětřesení vyvolávají v těchto oblastech tsunami (archivní snímek)
Zemětřesení vyvolávají v těchto oblastech tsunami (archivní snímek) | Foto: Reuters

Washington - Nikobarskými ostrovy severozápadně od Indonésie otřáslo zemětřesení o síle 7,7 stupně Richterovy stupnice. Americké úřady vzápětí vyhlásily poplach kvůli možné přívalové vlně tsunami v celém Indickém oceánu. Oznámila to agentura AFP s odvoláním na americkou geofyzikální službu (USGS).

Podle USGS epicentrum zemětřesení bylo asi 150 kilometrů západně od Nikobarských ostrovů, jež leží severozápadně od indonéského ostrova Sumatra, ale patří Indii.

Ačkoli bylo vyhlášeno varování kvůli tsunami, služba se sídlem na Havajských ostrovech zatím neví, jestli vlna skutečně vznikla.

V prosinci 2004 mohutné zemětřesení u Sumatry vyvolalo tsunami, jež si vyžádala na všech stranách Indického oceánu statisíce lidských obětí, většinu v Indonésii.

 

Právě se děje

před 44 minutami

Japonská sonda se vzorky z asteroidu přistane příští týden

Kapsle se vzorky odebranými loni z asteroidu Rjugu japonskou sondou Hajabusa 2 se dostane na Zemi už koncem příštího týdne. V neděli 6. prosince časně ráno místního času přistane v jihoaustralské písečné poušti, napsal zpravodajský server ScienceAlert.

Hajabusa 2 se vydala na cestu k planetce ze základny na jihu Japonska začátkem prosince před šesti lety. Ke svému cíli dorazila v polovině roku 2018, po letu vesmírem trvajícím tři a půl roku. Na podzim téhož roku pak zahájila plnění záměru celého projektu - hledat stopy původu Sluneční soustavy.

Vědci podle webu ScienceAlert předpokládají, že kapsle se 100 miligramy materiálu z planetky přistane v poušti státu Jižní Austrálie mezi 03:30 a 04:30 místního času (17:30 a 18:30 SEČ). Na základně australského královského letectva ve městě Woomera se už více než týden na tento okamžik pilně připravují, především na pátrání po kapsli a na její následnou přepravu do Japonska.

Zdroj: ČTK
Další zprávy