Luxusní auta, dům. Krejčíř přišel kvůli dluhu o majetek

ČTK ČTK
15. 11. 2013 18:48
Zabaven byl i majetek na Krejčíře napojených společností.
Radovan Krejčíř.
Radovan Krejčíř. | Foto: ČTK

Johannesburg - Jihoafrické úřady v pátek obstavily veškerý majetek uprchlého českého podnikatele Radovana Krejčíře.

Podle serveru iolnews to v pátek oznámil berní úřad (SARS). Krejčíř prý jihoafrickému státu dluží 59 milionů randů (117 milionů korun). Podnikatel se může proti tomuto opatření odvolat do 2. prosince.

Mluvčí daňového úřadu Adrian Lackay podle serveru potvrdil, že jeho úřad dostal příslušný soudní příkaz vydaný na základě předběžného opatření schváleného soudem v hlavním městě Pretorii. Cokoli dalšího však odmítl sdělit. "SARS nyní nechce k této záležitosti činit žádná další prohlášení," konstatoval.

Server Mail & Guardian online předtím napsal, že na základě příkazu byl veškerý majetek Krejčíře, jeho rodiny a společníků dán pod správu kurátora.

SARS tak prý jednal v souladu s daňovým zákonem vzhledem k tomu, že Krejčíř dluží 59 milionů randů na daních, pokutách a úrocích.

Soud podle iolnews nařídil převzetí správy majetku dalších 15 subjektů spojených s Krejčířem, včetně manželky Kateřiny, syna a zastavárny Moneypoint, kde tento týden při bombovém útoku zahynuli dva lidé včetně uprchlého českého podnikatele Jana Charváta.

Podle jihoafrických médií je na Kateřinu Krejčířovou registrována řada nemovitostí a podniků.

Jihoafrický web EyeWitness News (EWN) napsal, že úřady Krejčířovi doručily soudní příkaz k obstavení majetku krátce po 16. hodině místního času (15:00 SEČ).

Pod kontrolu kurátora daly mimo jiné nemovitosti, včetně domu na johannesburgském předměstí Bedfordview, kde v současnosti bydlí, i několik luxusních automobilů.

Letos v létě média v JAR informovala, že Krejčíře údajně čeká daňový výměr v přepočtu na téměř 200 milionů korun.

K této částce podle tehdejších zpráv dospěl berní úřad, který podnikatelovy majetkové poměry tři roky vyšetřoval. Podle listu City Press úřad přitom zjistil, že Krejčíř není tak chudý, jak uvádí, a že je součástí makléřské sítě, do níž jsou zapojeni nejznámější gangsteři v zemi.

Krejčíř podle deníku tvrdil, že je chudý a finančně mu pomáhá jeho žena. Na jeho jméno není zapsán žádný majetek. SARS prý však odhalil existenci společnosti Groep Twee Beleggings, která je registrována na jeho ženu. Založena byla v dubnu 2006, když Krejčíř žil na Seychelských ostrovech, kde se skrýval před českou policií.

Firma prý Krejčířovi sloužila k přesunům peněz mimo pozornost berního úřadu a centrální banky, čehož využívali známí gangsteři jako zavražděný Lolly Jackson nebo drogový boss Glenn Agliotti.

Systém fungoval tak, že zájemce jakoby půjčil peníze firmě Groep Twee a Krejčíř pak tento "dluh" splatil v eurech nebo dolarech z kont v zahraničních bankách v jiných zemích, například v Řecku. Papírově vše vypadalo, že Groep Twee byla silně zadlužená vůči Jacksonovi a dalším, ale ve skutečnosti šlo o systém, jak se vyhnout daním a vyprat peníze.

 

Právě se děje

Další zprávy