Úřady v Hongkongu začaly s odklízením dalších barikád

ČTK ČTK
25. 11. 2014 8:09
Soudním vykonavatelům, kteří na základě soudního příkazu z místa protestů odstraňují zábrany, asistují policisté.
Protestní tábor stojí v Hongkongu téměř dva měsíce (ilustrační foto).
Protestní tábor stojí v Hongkongu téměř dva měsíce (ilustrační foto). | Foto: Reuters

Hongkong - Úřady v Hongkongu začaly odklízet další barikády z protestního tábora ve čtvrti Mong Kok, který je téměř dva měsíce dějištěm studentských prodemokratických demonstrací. Informovala o tom agentura AP. V této čtvrti se také odehrála řada násilných střetů mezi policií a davy lidí žádajících demokratické reformy.

Soudním vykonavatelům, kteří na základě soudního příkazu z místa protestů odstraňují zábrany, asistují policisté. Mají pokyn zadržet kohokoli, kdo by se pokoušel odklízení barikád bránit.

Protestující tábořili ve třech oblastech Hongkongu od 28. září. Požadovali větší demokracii pro toto území, které spadá pod čínskou vládu, ale těší se značnému stupni autonomie. Krize pokračovala, aniž by bylo na dohled nějaké řešení - jak hongkongská vláda, tak studentští vůdci protestů nejevili žádnou ochotu ke kompromisu.

Úřady minulý týden začaly vykonávat soudní příkazy, které mají obnovit veřejný pořádek na místech protestů. Odstranily část barikád z okraje hlavní protestní oblasti nedaleko sídla vlády; protestující tomu prakticky nebránili. I dnešní odklízení barikád se podle informací agentury AP zatím obešlo bez odporu demonstrantů.

 

Právě se děje

před 44 minutami

Japonská sonda se vzorky z asteroidu přistane příští týden

Kapsle se vzorky odebranými loni z asteroidu Rjugu japonskou sondou Hajabusa 2 se dostane na Zemi už koncem příštího týdne. V neděli 6. prosince časně ráno místního času přistane v jihoaustralské písečné poušti, napsal zpravodajský server ScienceAlert.

Hajabusa 2 se vydala na cestu k planetce ze základny na jihu Japonska začátkem prosince před šesti lety. Ke svému cíli dorazila v polovině roku 2018, po letu vesmírem trvajícím tři a půl roku. Na podzim téhož roku pak zahájila plnění záměru celého projektu - hledat stopy původu Sluneční soustavy.

Vědci podle webu ScienceAlert předpokládají, že kapsle se 100 miligramy materiálu z planetky přistane v poušti státu Jižní Austrálie mezi 03:30 a 04:30 místního času (17:30 a 18:30 SEČ). Na základně australského královského letectva ve městě Woomera se už více než týden na tento okamžik pilně připravují, především na pátrání po kapsli a na její následnou přepravu do Japonska.

Zdroj: ČTK
Další zprávy