Úřady prosí Jihoafričany: Mandelu uctěte raději doma

Kateřina Vítková Kateřina Vítková
9. 12. 2013 19:01
Na pietu za Nelsona Mandelu přiletí desítky světových státníků.
Foto: Reuters

Johannesburg - Uctít památku Nelsona Mandely přiletí do Jihoafrické republiky přes sedm desítek světových státníků. Televize CNN mluví dokonce o 91 osobnostech politického života.

Většina ze 165 hotelů ve městě Johannesburg, kde se připravuje největší z pietních akcí, je zaplněná zahraničními politiky, známými osobnostmi, novináři i turisty.

Jihoafrické úřady proto žádají místní obyvatele, aby tehdejšího bojovníka proti apartheidu uctili doma v provinciích a na celostátní akce raději nevyráželi.

Plní se i provincie Východní Kapsko, kde se nachází místo posledního Mandelova odpočinku - vesnice Qunu. Premiérka provincie Noxolo Kivietová dokonce požádala obyvatele regionu, aby příchozím nabídli přístřeší.

"Vyzývám občany Východního Kapska, aby otevřeli své domy a návštěvníky ubytovali," řekla.

Podle jihoafrického ministerstva zahraničí je země na blížící se události logisticky připravená. "Celý svět přijíždí do Jižní Afriky," uvedl mluvčí Clayson Monyela.

Pieta na stadionu v Sowetu

Většina příchozích světových osobností se zúčastní úterní ceremonie v Johannesburgu na stadionu v Sowetu. Přiletět slíbili Barack Obama, Francois Hollande, německý prezident Joachim Gauck. Velkou Británii zastoupí britský premiér David Cameron i člen královské rodiny princ Charles.

Českou republiku bude reprezentovat ministr zahraničí v demisi Jan Kohout, Slovensko pak jeho protějšek Miroslav Lajčák.

Zastoupení bude mít i EU, přijedou její vedoucí představitelé Herman Van Rompuy a José Manuel Barroso. OSN budou reprezentovat současný generální tajemník Pan Ki-mun i jeho předchůdce Kofi Annan.

Z Belgie přiletí král Philippe. Z Kuby dorazí prezident Raúl Castro, z Venezuely Nicolás Maduro, z Brazílie Dilma Rouseffová. Dostavit by se dále měli zimbabwský prezident Robert Mugabe, afghánský prezident Hamíd Karzáí, Mahmúd Abbás coby hlava Palestiny a indický prezident Pranáb Mukherdží.

Zemřel otec demokracie. Život Nelsona Mandely v obrazech:

Bill Clinton, Bono i Oprah

Z bývalých vysoce postavených státníků se zřejmě objeví američtí exprezidenti Bill Clinton, George Bush mladší a James Carter a bývalý francouzský prezident Nicolas Sarkozy.

Kromě státníků svůj příjezd oznámili mimo jiné i známá americká moderátorka Oprah Winfreyová či zpěvák Bono.

Chybět bude naopak Dalajlama, kterému JAR dvakrát za poslední čtyři roky odmítla udělit vízum, a izraelský premiér Netanjahu, údajně kvůli vysokým finančním nákladům na cestu.

Obřady a doprovodné akce by mělo zaznamenávat na tři tisíce novinářů z JAR i celého světa.

90 obřích obrazovek

Pietní akci z fotbalového stadionu v Sowetu s kapacitou 95 tisíc lidí, kde se Mandela naposledy objevil na veřejnosti během fotbalového šampionátu v roce 2010, bude v provinciích možné shlédnout na 90 obřích obrazovkách.

"Lidé se musejí smířit s tím, že jakmile bude kapacita naplněna, policie a další orgány budou lidi posílat pryč. Vláda dělá, co může, aby zajistila co největšímu množství lidí zúčastnit se těch akcí," cituje ČTK z prohlášení vlády k úterní akci.

Po pietní akci tělo prvního černošského prezidenta JAR tři dny zůstane v Domě unie v Pretorii, kde v roce 1994 složil prezidentskou přísahu.

Tady leží "Mandela"

Samotný pohřeb se uskuteční v neděli. Podle agentury Reuters by měl mít komornější charakter, zúčastní se ho pouze několik světových státníků. V blízkosti vesnice byly do vzdálenosti několika kilometrů uzavřeny silnice.

Do provincie Východní Kapsko, kde Qunu leží, vypravují jihoafrické aerolinie mimořádné lety, avšak letiště ve městě Mthatha, které je Qunu nejblíž, bude od pátku vyčleněno pro hlavy států, které budou mířit na pohřeb.

Po velkolepých pietních akcích nejznámější jihoafrická osobnost spočine v hrobě prostě označeném jménem Mandela, jak si přál, napsal Guardian.

Nemocný Nelson Mandela zemřel minulý čtvrtek ve věku 95 let. Pohřeb se kvůli jeho dlouhodobě špatnému stavu průběžně připravoval rok. Příliv lidí, kteří se s ním chtějí rozloučit, ale překonal všechna očekávání.

 

Právě se děje

před 54 minutami

Michigan oficiálně potvrdil výsledek prezidentských voleb, Biden ve státě vyhrál s náskokem 154 tisíc hlasů

V americkém státě Michigan v pondělí oficiálně potvrdili výsledek prezidentských voleb. S náskokem 154.000 hlasů zde zvítězil demokratický kandidát Joe Biden, informovala dnes agentura AP. Velká americká média Bidena za vítěze v Michiganu označila už krátce po volbách ze 3. listopadu.

O takzvané certifikaci výsledku voleb rozhoduje v Michiganu komise, v níž zasedají dva demokraté a dva republikáni. Pro potvrzení výsledku dnes hlasovali tři její členové, jeden z republikánů se zdržel.

Agentura AP uvedla, že je oficiální vyhlášení výsledku prezidentských voleb v Michiganu, jednom z klíčových států pro vítězství, další ranou pro Donalda Trumpa. Současný prezident stále neuznal volební porážku a snaží se výsledek voleb zvrátit soudní cestou. Podle odhadů renomovaných amerických médií ale zvítězil v prezidentských volbách jasně bývalý viceprezident Joe Biden.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Polští odpůrci zákazu potratů znovu vyšli do ulic, byla zadržena fotografka

Polská policie v pondělí zadržela několik lidí, kteří ve Varšavě demonstrovali proti dalšímu zpřísnění restriktivního zákona o interrupcích. Mezi zadrženými byla i fotoreportérka, kterou policie později propustila. Informují o tom agentury a polská média.

Protestující na některých místech metropole blokovali dopravu, další demonstrovali před ministerstvem školství. Šéf resortu Przemyslaw Czarnek totiž podle nich pohrozil učitelům potrestáním za podporu demonstrací proti potratovému zákonu. Protestující před ministerstvem rozvinuli plakát s nápisem "Svobodné potraty, svobodné vzdělání" a požadovali ministrovu demisi. Někteří demonstrující se připoutali k bráně ministerstva, jedna žena se k ní podle agentury AP přilepila a policistům trvalo hodinu ji od brány oddělit. Poté ji odvezla sanitka.

Krátce po začátku protestu policie násilím odvedla některé lidi, včetně fotoreportérky Agaty Grzybowské, píše AP s tím, že je to poprvé, co polská policie během současných protestů proti zpřísnění potratového zákona zadržela novináře. Policie Grzybowskou později propustila. Podle agentury PAP si však před tím vyslechla obvinění z napadení policistů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pospíšil v polské lize skóroval, Přikryl nahrál na čtyři góly

Čeští fotbalisté Martin Pospíšil a Tomáš Přikryl se podíleli na všech pěti brankách Jagiellonie Bialystok, která v 10. kole polské ligy zvítězila nad Plockem 5:2 a rázně ukončila sérii tří porážek. Pospíšil dal čtvrtý gól domácího celku, Přikryl na zbývající čtyři přihrál.

Třikrát se po jeho asistencích střelecky prosadil chorvatský útočník Jakov Puljič, hosté v druhém poločase pouze snižovali. Kapitán týmu Pospíšil dal první gól v sezoně, střelcům v polské lize vládne s osmi brankami český reprezentant Tomáš Pekhart z vedoucí Legie Varšava

Polská fotbalová liga - 10. kolo:

Gliwice - Gdaňsk 2:0, Bialystok - Plock 5:2 (gól domácích Pospíšil).

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

EU nabídla Bidenovi obnovu úzké transatlantické spolupráce. Předseda Evropské rady ho pozval na mimořádný summit do Bruselu

Vrcholní představitelé Evropské unie nabídli nově zvolenému prezidentovi Spojených států Joeovi Bidenovi obnovení úzké transatlantické spolupráce. Předseda Evropské rady Charles Michel jej v telefonickém rozhovoru pozval na mimořádný summit s šéfy států a vlád evropské sedmadvacítky. Budoucí šéf Bílého domu také poprvé telefonoval i s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem.

"Během telefonátu předseda Michel navrhl obnovit silnou transatlantickou alianci založenou na společných zájmech a sdílených hodnotách," stojí v prohlášení, které vydal úřad předsedy Evropské rady. Michel podle něj přivítal Bidenovu oddanost americkým spojencům a podporu evropské spolupráce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy