Úřadující ministr obrany USA funkci trvale nechce, vystřídá ho jeho náměstek

ČTK ČTK
Aktualizováno 18. 6. 2019 22:55
Úřadující americký ministr obrany Patrick Shanahan nechce tento rezort trvale převzít, nebude tedy usilovat o potvrzení do funkce Senátem USA. Na twitteru to dnes oznámil prezident Donald Trump s tím, že Shanahana na postu úřadujícího ministra obrany nahradí jeho dosavadní náměstek Mark Esper, který měl zatím na starosti armádní záležitosti. Shanahan nezájem o post ministra obrany podle agentury AP vysvětlil bez upřesnění tím, že schvalovací proces by otevřel stará rodinná traumata, což by ublížilo dětem. Deník The Washington Post v této souvislosti uvedl, že Shanahanovu rodinu tíží případy domácího násilí.
Americký prezident Donald Trump a nový šéf Pentagonu Patrick Shanahan.
Americký prezident Donald Trump a nový šéf Pentagonu Patrick Shanahan. | Foto: Reuters

"Úřadující ministr obrany Patrick Shanahan, který odvádí skvělou práci, se rozhodl nepokračovat v procesu, který by ho potvrdil (ve funkci), neboť chce více času věnovat rodině. Děkuji Patovi za jeho vynikající služby," napsal Trump. Dodal, že na Shanahanovo místo jmenuje Espera.

"Marka znám a nepochybuji, že odvede fantastickou práci!" uvedl Trump o novém úřadujícím ministrovi obrany. Z tweetu ale nevyplývá, zda s Esperem počítá pro ministerskou funkci trvale, nebo zda dosavadní náměstek úřad povede jen dočasně, než prezident najde jiného kandidáta. Pokud se Trump rozhodne pro Espera, nebo nakonec pro někoho jiného, bude v každém případě potřebovat souhlas Senátu USA, který ministerské uchazeče potvrzuje do funkce.

"Je nešťastné, že bolestivá a hluboce osobní rodinná situace z doby dávno minulé by byla v rámci (schvalovacího) procesu vyhrabána a vykreslena neúplným, tedy zavádějícím způsobem," sdělil v prohlášení Shanahan. "Věřím, že pokračování ve schvalovacím procesu by vedlo k tomu, že mé tři děti by byly nuceny znovu prožít traumatickou kapitolu našeho rodinného života a že by se otevřela zranění, které jsme se roky snažili vyléčit. Koneckonců, bezpečí a blaho mých dětí je pro mě tou nejvyšší prioritou," dodal.

The Washington Post napsal, že Shanahan se snaží udržet v soukromí podrobnosti zhruba deset let starých případů domácího násilí uvnitř rodiny. V této souvislosti popsal deník incident z roku 2010, při kterém byla Shanahanova žena zadržena poté, co udeřila manžela pěstí do tváře. Při jiné potyčce v roce 2011 byl zadržen jejich tehdy 17letý syn, protože uhodil matku baseballovou pálkou. Shanahanova nyní již bývalá manželka skončila v bezvědomí a v kaluži krve, její vnitřní zranění si vyžádala operaci. Svého syna Shanahan podle soudních a policejních záznamů bránil tím, že to byla sebeobrana, neboť matka ho předtím tři hodiny provokovala.

Shanahanova bývalá žena Kimberley kontakt s The Washington Post dlouhodobě odmítá, nereaguje na e-maily, textové zprávy, telefonní hovory či spojení přes sociální média, o což se od ledna deník snaží. O exmanželce Shanahan tvrdí, že ji nikdy neuhodil.

Shanahan si nyní nepřeje ve svém schvalování postupovat a zároveň se vzdal své předchozí funkce, tedy náměstka ministra obrany. Chce se nicméně podílet na předání ministerstva svému nástupci. Kdy přesně Shanahan z ministerstva odejde, známo není.

Vůdce republikánské většiny v Senátu Mitch McConnell mezitím v reakci na vývoj ve vedení Pentagonu prohlásil, že vzhledem k současným vypjatým vztahům s Íránem by bylo lepší, kdy USA měly ministra obrany schváleného Senátem. Stejné prohlášení podle Reuters učinil i republikánský šéf senátního výboru pro armádu Jim Inhofe.

Shanahan prozatímně vedl ministerstvo obrany od letošního 1. ledna, neboť ke konci loňského roku rezignoval šéf Pentagonu Jim Mattis. Média si Mattisův odchod vysvětlovala ministrovým nesouhlasem s Trumpovou politikou. V květnu Trump oznámil, že Shanahana nominuje na post ministra obrany, ale formální nominační proces byl bez udání důvodů pozdržen. Trump dosud ani Senátu neodeslal oficiální žádost, aby zákonodárci schvalování zahájili. Součástí procesu jsou slyšení s kandidátem na ministerský post, ve kterých se senátoři podrobně vyptávají i na soukromý život uchazeče.

 

Právě se děje

Další zprávy