Úřad zaplavily dopisy: Češi, nediskriminujte děti Romů

Monika Horáková
4. 3. 2010 20:00
České ministerstvo školství se připojuje: Současná praxe je diskriminující
Foto: Jan Langer

Berlín/Praha - Česko vzbuzuje v zahraničí kvůli téměř automatickému zařazování romských dětí do "zvláštních" škol čím dál větší pozornost.

V základních praktických školách (dříve zvláštních) se totiž v Česku vzdělává více romských dětí, než by bylo ve skutečnosti nutné. To potvrdil také rozsudek Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku z 13. listopadu 2007.

Podle odborníků by mnoho z romských dětí mohlo absolvovat "klasickou" základní školu, pokud by se jim dostalo větší podpory. Se vzděláním z praktických škol se dětem následně výrazně snižují šance na uplatnění na pracovním trhu.

Zavedenou praxi nedávno kritizoval předseda Ústřední rady německých Sintů a Romů Romani Rose. "Přístup zemí, jako je Česko, k otázce Romů připomíná spíše Bangladéš než Evropu," postěžoval si tehdy.

Nejnověji kritizovala Česko za řešení romské otázky vysoká komisařka OSN pro lidská práva Navi Pillayová.

"Zatímco Evropská unie a některé evropské vlády se snažily situaci Romů zlepšit, v mnoha dalších zemích včetně Slovenska a České republiky se jejich postavení patrně zhoršuje," citovala agentura AFP komisařku, která v Ženevě představovala svou výroční zprávu Radě OSN pro lidská práva.

Ministerstvo školství dostává dopisy z celé Evropy

Foto: Jan Langer

Navíc už několik týdnů běží kampaň organizace Amnesty International, která na svých webových stránkách vyzývá v několika jazykových verzích k zasílání kritických dopisů a e-mailů českému ministerstvu školství.

"Výzva měla zejména v evropských zemích poměrně dobrý ohlas. Amnesty International připravila několik jazykových verzí kampaně, aby o problému automatického zařazování romských dětí do praktických škol informovala co nejširší publikum," uvedla pro Aktuálně.cz Eva Dobrovolná, koordinátorka pro mezinárodní otázky z české pobočky Amnesty International.

Zdá se, že kampaň opravdu úspěšná byla. Podle informací Aktuálně.cz už na ministerstvo dorazily dopisy, e-maily a petice například z Německa, Rakouska, Švédska, Francie, Belgie, Velké Británie, Litvy či Kanady.

Konec diskriminace, hlásá ministerstvo

Ministerstvo školství však kampaní zaskočeno není. "Ze strany Amnesty International se jedná o regulérní způsob ovlivňování státní politiky," řekla Aktuálně.cz náměstkyně ministryně školství Klára Laurenčíková.

Přetrvávající segregační praxe je podle ní pozůstatkem minulé doby. "Jsme si vědomi toho, že je potřeba rozvíjet vzdělávání, které je otevřené a spravedlivé pro všechny, a intenzivně se snažíme o nápravu situace," uvedla náměstkyně. Na oblast rovných příležitostí byla za tímto účelem uvolněna 1 miliarda korun z evropského sociálního fondu.

Ministerstvo podle mluvčího Tomáše Boušky letos vyhlásí dotační program, kterým posílí předškolní vzdělávání a podpoří pozici asistentů pedagoga. Podpoří také školní zařízení, která vzdělávají vysoká procenta sociálně znevýhodněných žáků a potřebují ze strany státu zvýšenou podporu.

 

Právě se děje

Další zprávy