Úřad zaplavily dopisy: Češi, nediskriminujte děti Romů

Monika Horáková
4. 3. 2010 20:00
České ministerstvo školství se připojuje: Současná praxe je diskriminující
Foto: Jan Langer

Berlín/Praha - Česko vzbuzuje v zahraničí kvůli téměř automatickému zařazování romských dětí do "zvláštních" škol čím dál větší pozornost.

V základních praktických školách (dříve zvláštních) se totiž v Česku vzdělává více romských dětí, než by bylo ve skutečnosti nutné. To potvrdil také rozsudek Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku z 13. listopadu 2007.

Podle odborníků by mnoho z romských dětí mohlo absolvovat "klasickou" základní školu, pokud by se jim dostalo větší podpory. Se vzděláním z praktických škol se dětem následně výrazně snižují šance na uplatnění na pracovním trhu.

Zavedenou praxi nedávno kritizoval předseda Ústřední rady německých Sintů a Romů Romani Rose. "Přístup zemí, jako je Česko, k otázce Romů připomíná spíše Bangladéš než Evropu," postěžoval si tehdy.

Nejnověji kritizovala Česko za řešení romské otázky vysoká komisařka OSN pro lidská práva Navi Pillayová.

"Zatímco Evropská unie a některé evropské vlády se snažily situaci Romů zlepšit, v mnoha dalších zemích včetně Slovenska a České republiky se jejich postavení patrně zhoršuje," citovala agentura AFP komisařku, která v Ženevě představovala svou výroční zprávu Radě OSN pro lidská práva.

Ministerstvo školství dostává dopisy z celé Evropy

Foto: Jan Langer

Navíc už několik týdnů běží kampaň organizace Amnesty International, která na svých webových stránkách vyzývá v několika jazykových verzích k zasílání kritických dopisů a e-mailů českému ministerstvu školství.

"Výzva měla zejména v evropských zemích poměrně dobrý ohlas. Amnesty International připravila několik jazykových verzí kampaně, aby o problému automatického zařazování romských dětí do praktických škol informovala co nejširší publikum," uvedla pro Aktuálně.cz Eva Dobrovolná, koordinátorka pro mezinárodní otázky z české pobočky Amnesty International.

Zdá se, že kampaň opravdu úspěšná byla. Podle informací Aktuálně.cz už na ministerstvo dorazily dopisy, e-maily a petice například z Německa, Rakouska, Švédska, Francie, Belgie, Velké Británie, Litvy či Kanady.

Konec diskriminace, hlásá ministerstvo

Ministerstvo školství však kampaní zaskočeno není. "Ze strany Amnesty International se jedná o regulérní způsob ovlivňování státní politiky," řekla Aktuálně.cz náměstkyně ministryně školství Klára Laurenčíková.

Přetrvávající segregační praxe je podle ní pozůstatkem minulé doby. "Jsme si vědomi toho, že je potřeba rozvíjet vzdělávání, které je otevřené a spravedlivé pro všechny, a intenzivně se snažíme o nápravu situace," uvedla náměstkyně. Na oblast rovných příležitostí byla za tímto účelem uvolněna 1 miliarda korun z evropského sociálního fondu.

Ministerstvo podle mluvčího Tomáše Boušky letos vyhlásí dotační program, kterým posílí předškolní vzdělávání a podpoří pozici asistentů pedagoga. Podpoří také školní zařízení, která vzdělávají vysoká procenta sociálně znevýhodněných žáků a potřebují ze strany státu zvýšenou podporu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Merkelová podpořila na mítinku svého stranického kolegu Lascheta, varovala před levicovou vládou

Německá dosluhující kancléřka Angela Merkelová na mítinku ve Stralsundu osobně podpořila svého stranického kolegu z konzervativní unie CDU/CSU Armina Lascheta, který se chce po nedělních parlamentních volbách postavit do čela Německa. Ústředním tématem setkání s voliči, při kterém vydatně pršelo, bylo varování před levicovým obratem Německa, který by mohl nastat v případě vítězství sociálnědemokratického kandidáta Olafa Scholze.

"Budeme se muset vrátit k řádným financím," prohlásila Merkelová s tím, že Německo má nyní nadměrné výdaje kvůli následkům pandemie nemoci covid-19. Masivní podpora k udržení pracovních míst vedla k velkému zadlužení. Pokud by volby vyhrál Scholz a do vlády pozval vedle Zelených také postkomunistickou Levici, rozpočtové hospodaření by podle kancléřky do pořádku nedal.

Laschet před koalicí sociálních demokratů, Zelených a Levice varuje opakovaně, podle něho by to znamenalo politické zemětřesení. Před politickým obratem země doleva varoval i Michael Sack, konkurent sociálnědemokratické premiérky Meklenburska-Předního Pomořanska Manuely Schwesigové. V této spolkové zemi se v neděli vedle parlamentních voleb konají i zemské volby, do kterých konzervativce vede Sack.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

České fotbalistky deklasovaly doma v kvalifikaci MS Kypr

České fotbalistky deklasovaly ve druhém kvalifikačním utkání o postup na mistrovství světa v roce 2023 na domácím hřišti Kypr 8:0 a dostaly se se čtyřmi body do čela neúplné tabulky skupiny C. Andrea Stašková s Lucií Martínkovou daly v Liberci dvě branky, po jedné přidaly Kamila Dubcová, Tereza Krejčiříková, Klára Cvrčková a jeden gól byl vlastní.

Osmigólovým vítězstvím vyrovnaly svěřenkyně trenéra Karla Rady výhru nad Ázerbájdžánem z kvalifikace MS ze srpna 2010. Jejich rekordním triumfem je vítězství 12:0 nad Litvou z roku 1997.

Ve druhém duelu skupiny C se dnes od 20:45 představí favorizované Nizozemky na hřišti Islandu.

České reprezentantky chtěly v Liberci navázat na úspěšný úvod kvalifikace, kdy v prvním zápase remizovaly na hřišti obhájkyň stříbra a úřadujících evropských šampionek z Nizozemska 1:1. Proti kyperskému outsiderovi se dostaly do vedení už v 9. minutě, kdy povedenou týmovou akci zakončila Stašková.

O tři minuty později se podařilo Češkám náskok zvýšit poté, co si centr Szewieczkové srazila do vlastní brány Charalambusová. Radův výběr dál udával tempo hry a v úvodní půlhodině se prosadila i důrazně dorážející Dubcová. Do přestávky se trefila po přihrávce Staškové tvrdou střelou také Krejčiříková.

Také ve druhé části Češky dominovaly a po dvou přesných hlavičkách Martínkové a další trefě Staškové se dostaly do vedení o sedm gólů. Konečný stav zpečetila ve třetí minutě nastaveného času střídající Cvrčková. Dvacetiletá útočnice dosáhla premiérové branky při prvním startu v národním dresu.

Na mistrovství světa, které budou v roce 2023 společně hostit Austrálie a Nový Zéland, z Evropy přímo postoupí devět vítězů kvalifikačních skupin, celky z druhých míst čeká baráž. Radovy svěřenkyně usilují o premiérovou účast na velkém turnaji.

Utkání skupiny C kvalifikace mistrovství světa 2023 fotbalistek v Liberci:

ČR - Kypr 8:0 (4:0)

Branky: 9. a 63. Stašková, 56. a 65. Martínková, 12. vlastní Charalambusová, 26. Dubcová, 42. Krejčiříková, 90.+3 Cvrčková.

Sestava ČR: Votíková - Šlajsová (71. Ringelová), Bertholdová, Necidová, Bartoňová (57. Mrázová) - Krejčíříková (58. Bužková), Cahynová, Dubcová - Stašková, Martínková (71. Cvrčková), Szewieczková (57. Chlastáková). Trenér: Rada.

Zdroj: ČTK
Další zprávy