Ve stínu ničivé Irmy a v éře Donalda Trumpa. Rozhádané Spojené státy si připomínají útoky z 11. září

Daniel Anýž Daniel Anýž
Aktualizováno 11. 9. 2017 9:47
Američané si v pondělí připomínají šestnácté výročí největšího teroristického útoku na Spojené státy. A dostali k tomu velmi dramatickou kulisu. Na jihu země čelí Florida a její obyvatelé výjimečně ničivému hurikánu Irma. Celá americká společnost je navíc ostře rozdělená mezi demokratické voliče a příznivce prezidenta Donalda Trumpa. Konec "války s terorem" je přitom i po 16 letech od útoků na New York a Washington v nedohlednu.
11. září 2001. Teroristický útok na Dvojčata | Video: Reuters

Washington - Ve chvílích, kdy Floridu bičuje hurikán Irma, si Američané připomínají jinou těžkou ránu, kterou jejich země nedávno zažila.

11. září 2001 to nebyl ničivý živel, ale útok teroristické sítě al-Káida, při kterém zahynuly skoro tři tisíce lidí.

Šestnácté výročí největšího teroristického útoku na USA zatlačují v médiích i v pozornosti Američanů do pozadí dramatické události na jihu Spojených států.

Prezident Trump i celá jeho vláda jsou ve stavu nejvyšší pohotovosti a Floridě, sužované jedním z nejhorších hurikánů v americké historii, slibují "veškerou dostupnou pomoc". 

Událost, která by měla Američany spojovat stejně jako vzpomínka na oběti z 11. září. Jenže v éře Donalda Trumpa to neplatí tak docela.

Rozpolcená a rozhádaná jako nikdy dřív

Sotvakdy si Amerika v předchozích patnácti letech připomínala 11. září 2001 tak rozpolcená jako letos.

Donald Trump polarizuje tamní společnost jako žádný moderní prezident před ním. Jeho hodnocení ve všeobecných průzkumech je historicky nízké. I když za ním jeho voličská základna věrně stojí.

V nedávném průzkumu pro televizi FOX News většina Američanů (56 procent) uvedla, že Trump "trhá Ameriku na dvě části".

Dvě třetiny republikánských voličů si ale podle stejného šetření myslí, že prezident jejich zemi "sjednocuje".

A v jiném aktuálním průzkumu, tentokrát pro deník Wall Street Journal, jen 6 procent příznivců americké Demokratické strany připustilo, že prezident (republikán) dělá dobrou práci. Mezi Američany, kteří Trumpa loni volili, je to přitom drtivých 96 procent.

Podle analytika Freda Yanga, který průzkum pro Wall Street Journal komentoval, není současné rozštěpení novým fenoménem, který by přišel s Trumpem.

"Politická polarizace není nová věc. Úroveň, které to dosáhlo za Trumpa, je logickým vyústěním delšího, už generaci trvajícího trendu," míní analytik Yang. Trump ale podle něho propast prohloubil. 

(Ne)konečná válka s terorem

Tváří v tvář teroristickým hrozbám se nový americký prezident pokouší vystupovat jako politik sjednotitel.

"Jakkoli se o to můžou snažit, teroristé nikdy neporazí odolnost amerického ducha," napsal Donald Trump ve svém pátečním vzkazu, směřovaném k výročí 11. září.

Jenže i jeho nedávné rozhodnutí posílit vojenský kontingent USA v Afghánistánu Američanům znovu připomnělo, jak dlouho už vedou - slovy prezidenta George W. Bushe - "válku s terorem".

Pokud byla před 16 lety jedním z hlavním cílů úplná porážka islamistických teroristů z al-Káidy, jsou Američané v tomto souboji de facto na začátku. 

"Al-Káida se tiše obnovuje poté, co několik let přenechala světla reflektorů Islámskému státu," napsal pro Wall Street Journal ředitel katedry bezpečnostních studií na Georgetown University Bruce Hoffman.

"Bráno společně, představují tyto dvě skupiny - s rozšiřujícími se schopnostmi a násobnými odnožemi různě ve světě - pro USA a jejich spojence úplně stejně vážnou bezpečnostní hrozbu, jaké čelili bezprostředně po 11. září," tvrdí Hoffman.

Nebezpečí útoků vzrostlo

Obdobné varování pak v amerických médiích před víkendem uveřejnili Thomas Kean a Lee Hamilton, vedoucí Komise 11. září, která v roce 2004 vydala obsáhlou vyšetřovací zprávu o okolnostech teroristického útoku na USA.

"Minulý rok zemřelo během 11 000 teroristických útoků ve 104 zemích více než 25 000 lidí. V roce 2001 to bylo 7000 lidí během 2000 útoků. Je zřejmé, že navzdory všemu úsilí amerických vlád po 11. září nebezpečí terorismu vzrostlo," upozorňují autoři.

Podle nich je potřeba "porozumět a vyhrát souboj myšlenek" . Bez porážky ideologie se "budou objevovat nové skupiny a nové generace teroristů".

Cílí navíc na Spojené státy, které jsou při dalším výročí teroristických útoků z 11. září nejednotné a rozpolcené jako ještě nikdy za posledních 16 let.

Počet mrtvých během rozsáhlých záplav, které způsobila bouře Harvey na jihu Spojených států, stoupl na třicet. Postižené Texasany podpořil prezident. | Video: Reuters
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

USK Praha porazilo s navrátivšími Američankami Szekszárd 83:56

Basketbalistky USK Praha zvítězily v domácím utkání 3. kola Evropské ligy nad maďarským Szekszárdem jednoznačně 83:56 a získaly druhou výhru v tomto ročníku prestižní soutěže.

Nejlepší střelkyní českých mistryň byla s 18 body navrátivší se americká pivotka Brionna Jonesová, její krajanka Alyssa Thomasová pak se 14 body a 10 doskoky zaznamenala double double. Hostům nestačilo ani 15 bodů Zaly Friškovecové a prohrály v Eurolize i třetí zápas.

V dalším utkání skupiny A zavítá pražský celek na hřiště úřadujícího šampiona Jekatěrinburgu. Tam sehraje duel 27. října.

Aktualizováno před 4 hodinami

Požár v budově spalovny v Malešicích se podařilo uhasit, škoda dosáhne stovek milionů

V jedné z budov spalovny v pražských Malešicích ve středu odpoledne hořela technologie, požár způsobil podle odhadu škodu za stovky milionů korun. Příčinu ohně určí vyšetřování. Sdělil to mluvčí pražských hasičů Martin Kavka. Mluvčí Pražských služeb Radim Mana řekl, že spalovna je mimo provoz a minimálně ve čtvrtek to tak zůstane, odpad bude převážen jinam. Potvrdil i odhad škody.

"Ve spalovně došlo k požáru odstavené technologie na čištění spalin v pětipatrové technologické budově o rozměru 30 krát 40 metrů, která procházela rekonstrukcí technologií. S ohledem na počet jednotek byl vyhlášen třetí stupeň poplachu," uvedl Kavka. Zasahovalo deset profesionálních a devět dobrovolných jednotek, používaly také výškovou techniku. Na další budovy se oheň nerozšířil.

Černý kouř byl vidět z velké dálky. Chemická služba podle Kavky měřila zplodiny ohně v několika zasažených částech Prahy, například v Dolních Počernicích, Satalicích, Vinoři, Kyjích a na Černém Mostě, překročení norem ale nezjistila. "Po dobu zásahu byl však ve zmíněných oblastech cítit zápach po požáru a obyvatelům bylo doporučeno nevětrat," uvedl mluvčí.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Pokrok v kauze Pandora Papers. Úřad zjišťuje, jestli Babiš nespáchal přestupek zamlčením majetku

Černošický městský úřad zjišťuje, zda premiér Andrej Babiš (ANO) nespáchal přestupek podle zákona o střetu zájmů neúplným oznámením o majetku v takzvané kauze Pandora Papers. Úředníci požádali o součinnost ministerstvo spravedlnosti, uvedl ve středu web iROZHLAS.cz. Babiš už dřív v souvislosti s kauzou odmítl, že by se dopustil čehokoliv nelegálního.

Kauza Pandora Papers se zabývá děním kolem společností v daňových rájích. Podle mezinárodního novinářského týmu poslal premiér Babiš na nákup nemovitostí na francouzské Riviéře přes své offshorové firmy zhruba 380 milionů korun. V dokumentech souvisejících s kauzou podle webu Investigace.cz neuvedl, že vlastní akcie offshorových firem. Podle zákona o střetu zájmů je přitom neúplné oznámení majetku veřejného funkcionáře přestupek, za který hrozí pokuta do výše 50 000 korun, informoval iROZHLAS.cz.

Černošický úřad proto oslovil ministerstvo spravedlnosti, které vidí v tomto případě jako takzvaný evidenční orgán. Ministerstvo by podle úřadu mělo mít možnost získat dokumenty, zda premiér vlastnil nebo vlastní nemovitosti nebo firmy v zahraničí, případně v jakém období je vlastnil.

"Následně by ministerstvo mělo posoudit, zda tyto nemovitosti nebo firmy uvedl v oznámení o majetku podle zákona o střetu zájmů a pokud nikoli, mělo by tuto informaci jako podezření z přestupku oznámit úřadu příslušné obce s rozšířenou působností," uvedl úřad na webu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy