reklama
 
 

Uprchlý premiér Katalánska Puigdemont plánuje složit funkci. Má za sebe navrhnout vězněného Sáncheze

20. 2. 2018 19:22
Bývalý předseda separatistické organizace ANC Jordi Sánchez je už od loňského listopadu ve vazbě kvůli organizaci referenda o nezávislosti Katalánska.

Barcelona - Uprchlý katalánský expremiér Carles Puigdemont hodlá jako kandidáta na předsedu vlády tohoto španělského regionu navrhnout uvězněného muže číslo dvě na kandidátce své koalice Jordiho Sáncheze. Uvedl to list La Vanguardia, který se odvolává na zdroje z Puigdemontova okolí. Obviněného politika, který kvůli svému pobytu v Belgii nemůže být zvolen premiérem, chtějí podle deníku separatisté příští týden do funkce uvést alespoň symbolicky.

Puigdemont by po tomto aktu vzdoru vůči centrální vládě v Madridu měl oznámit, že se vzdává premiérské kandidatury, a doporučit zvolení Sáncheze. Ten je ale jako bývalý předseda separatistické organizace ANC už od listopadu ve vazbě kvůli organizaci referenda o nezávislosti Katalánska.

Soudce španělského Nejvyššího soudu Pablo Llarena odmítl Sáncheze i trojici dalších uvězněných separatistických lídrů přes opakované žádosti propustit s odůvodněním, že by mohli znovu usilovat o nezávislost, která je v rozporu se španělskou ústavou. Ani případná Sánchezova kandidatura by tak nemusela odblokovat patovou situaci v Katalánsku.

Prosincové předčasné volby sice vyhráli separatisté disponující 70 ze 135 parlamentních křesel, Madrid však vzkázal, že dokud nebude zvolen fyzicky přítomný předseda vlády, nevzdá se správy nad katalánskými úřady, jíž se chopil v říjnu po jednostranném vyhlášení nezávislosti regionu. Puigdemont a několik exministrů ale teď pobývá v Belgii a další politici z čelných míst separatistických kandidátek jsou ve vazbě. To zastáncům nezávislosti Katalánska komplikuje výběr premiérského kandidáta.

Média již spekulovala o několika jménech, včetně Puigdemontovy pravé ruky Elsy Artadiové. Dvě hlavní separatistické formace se však dosud na náhradníkovi za Puigdemonta neshodly.

autor: ČTK | 20. 2. 2018 19:22

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama