Žaloba Slováků a Maďarů na uprchlické kvóty se zamítá, rozhodl generální advokát Soudního dvora EU

Ondřej Houska Ondřej Houska
Aktualizováno 26. 7. 2017 12:59
Generální advokát Soudního dvora Evropské unie navrhl zamítnout žaloby na systém uprchlických kvót, které podaly Slovensko a Maďarsko. Podle jeho názoru je mechanismus přijatý v září 2015 proti vůli Slovenska, Maďarska, ale i Česka platný. Rozhodnutí generálního advokáta není pravomocné. O případu ještě musí rozhodnout přímo Soudní dvůr. Ve většině případů se ale stanoviskem řídí. Evropská komise ve středu dala Česku, Maďarsku a Polsku měsíc na to, aby začaly naplňovat kvóty na přerozdělení uprchlíků z Řecka a z Itálie. Pokud to neudělají, komise je zažaluje u Soudního dvora Evropské unie.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Lucemburk - Povinné kvóty na přijímání uprchlíků jsou platné a země Evropské unie by se jimi měly řídit. Rozhodl tak poradce nejvyššího evropského soudu, který tím odmítl žalobu Slovenska a Maďarska proti kvótám.

Názor generálního advokáta Soudního dvora Evropské unie není pravomocným rozsudkem. O případu ještě musí rozhodnout přímo Soudní dvůr.

Ve většině případů se ale stanoviskem generálního advokáta řídí.

Povinné kvóty odmítá i Česko, přestože se ke slovenské a maďarské žalobě nepřipojilo.

Bratislava a Budapešť v žalobě argumentovaly formálními důvody. Tvrdily, že EU během přijetí kvót nedodržela náležité procesní postupy.

To ale generální advokát Yves Bot odmítl. Podle něj "evropské právo umožňuje přijetí opatření, která se v zájmu řešení jasně zjištěného stavu nouze dočasně a ve vymezených bodech odchylují od legislativních aktů v oblasti azylu".

Česko má přijmout 2600 běženců

V rámci kvót přijatých v roce 2015 by si země Evropské unie měly z Řecka a Itálie přerozdělit 160 tisíc uprchlíků, na Česko jich připadá zhruba 2600.

Česká republika ale zatím přijala jen 12 běženců a od jara loňského roku úplně přestala nabízet, že přijme další. Evropská komise proto Česku a taky Polsku a Maďarsku pohrozila soudem kvůli nerespektování platných zákonů.

Komise dala Česku i dalším dvěma zmíněním zemím měsíc na to, aby začaly naplňovat kvóty na přerozdělení uprchlíků z Řecka a z Itálie.

Pokud to Praha neudělá, komise Česko zažaluje u Soudního dvora Evropské unie. Pokud by soud následně dal komisi za pravdu, mohl by Česko odsoudit k vysoké jednorázové pokutě a k placení fixní částky za každý den, kdy by dál odmítalo rozhodnutí respektovat. To samé platí i v případě Polska a Maďarska.

Potvrzení dublinského systému

Soudní dvůr EU taky ve středu v jiném případě potvrdil platnost současných migračních a azylových zákonů v EU, takzvaného dublinského systému.

Ten říká, že za posouzení žádosti o azyl je zodpovědná první země EU, na jejíž území žadatel vkročí.

Ve sporu mezi Chorvatskem na jedné a Rakouskem a Slovinskem na druhé straně tak soud rozhodl, že Chorvatsko porušilo právo, když některé žadatele o azyl dopravilo do Rakouska a Slovinska. Jejich žádost mělo ve skutečnosti posoudit samo.

O menšinách informují média zejména v negativním kontextu, říká koordinátor projektu HateFree Culture Lukáš Houdek. Více v dalším díle DVTV Apel. | Video: DVTV
 

Právě se děje

Další zprávy