Uprchlíci pojmenovali dceru Angela Merkel. Po "dobré ženě"

ČTK ČTK
13. 8. 2015 22:41
Pravidla pro udílení jmen jsou v Německu velmi přísná a příjmení obvykle nemohou být používána jako první nebo prostřední jméno. Tentokrát však úřady zjevně udělaly výjimku.
"Dobrá žena Angela". Německá kancléřka má novou jmenovkyni.
"Dobrá žena Angela". Německá kancléřka má novou jmenovkyni. | Foto: Reuters

Berlín - Německá kancléřka Angela Merkelová má novou jmenovkyni. Šestadvacetiletá uprchlice z Ghany Ophelya Adéová podle ní pojmenovala svou novorozenou holčičku, informovala ve čtvrtek agentura DPA.

Angela Merkel Adéová se narodila už 2. února a žije se svou maminkou a dalšími 730 uchazeči o azyl v bývalé hannoverské nemocnici, která byla přeměněna na ubytovnu pro uprchlíky.

Matka malé Angely vysvětlila, že jméno kancléřky pro svou dcerku vybrala proto, že "je to velmi dobrá žena", kterou má ráda.

Pravidla pro udílení jmen jsou v Německu velmi přísná a příjmení obvykle nemohou být používána jako první nebo prostřední jméno. Tentokrát však úřady zjevně udělaly výjimku. Na matričním úřadě prý sice vraštili čela, ale nakonec neměli námitek.

Malá Angela je také symbolem naděje na cestě z bídy, protože ona i její matka získaly německé státní občanství.

Velká část žadatelů o azyl z Ghany jsou podle informací DPA ženy. Mnohé z nich jsou těhotné a chtějí své dítě na svět přivést v Evropské unii. Jestliže je pak vyjasněno i otcovství, získávají matka i dítě právo trvalého pobytu.

 

Právě se děje

před 47 minutami

Sněmovna přes výhrady podpořila vznik stálých senátních obvodů

Sněmovna přes výhrady opozice podpořila v prvním kole vládní návrh na zavedení stálých obvodů pro volby do Senátu. Zamítnutí novely ve středu Piráti neprosadili. Návrh před dalším schvalováním projedná ústavně-právní výbor a také ústavní komise.

Předseda výboru Marek Benda (ODS) označil za mimořádně nešťastné a nerozumné řešení, kdy ústavní zákon vyjmenovává skoro všechny obce. Podle Pirátů návrh nabourává z dlouhodobého hlediska rovnost hlasovacího práva, když se bude výrazně lišit počet obyvatel v navrhovaných obvodech.

"Jsou konstruované často nepochopitelným způsobem," uvedl pirátský místopředseda Sněmovny Vojtěch Pikal. Nadhodil možnost přepočítávat obyvatele obvodů třeba jednou za 12 let a podle toho je měnit. Vládě vytkl, že navržené vymezení nerespektuje správní příslušnost ani spádovost obcí, na což poukázal i komunista Stanislav Grospič.

Zdroj: ČTK
Další zprávy