Uprchlíci pojmenovali dceru Angela Merkel. Po "dobré ženě"

ČTK ČTK
13. 8. 2015 22:41
Pravidla pro udílení jmen jsou v Německu velmi přísná a příjmení obvykle nemohou být používána jako první nebo prostřední jméno. Tentokrát však úřady zjevně udělaly výjimku.
"Dobrá žena Angela". Německá kancléřka má novou jmenovkyni.
"Dobrá žena Angela". Německá kancléřka má novou jmenovkyni. | Foto: Reuters

Berlín - Německá kancléřka Angela Merkelová má novou jmenovkyni. Šestadvacetiletá uprchlice z Ghany Ophelya Adéová podle ní pojmenovala svou novorozenou holčičku, informovala ve čtvrtek agentura DPA.

Angela Merkel Adéová se narodila už 2. února a žije se svou maminkou a dalšími 730 uchazeči o azyl v bývalé hannoverské nemocnici, která byla přeměněna na ubytovnu pro uprchlíky.

Matka malé Angely vysvětlila, že jméno kancléřky pro svou dcerku vybrala proto, že "je to velmi dobrá žena", kterou má ráda.

Pravidla pro udílení jmen jsou v Německu velmi přísná a příjmení obvykle nemohou být používána jako první nebo prostřední jméno. Tentokrát však úřady zjevně udělaly výjimku. Na matričním úřadě prý sice vraštili čela, ale nakonec neměli námitek.

Malá Angela je také symbolem naděje na cestě z bídy, protože ona i její matka získaly německé státní občanství.

Velká část žadatelů o azyl z Ghany jsou podle informací DPA ženy. Mnohé z nich jsou těhotné a chtějí své dítě na svět přivést v Evropské unii. Jestliže je pak vyjasněno i otcovství, získávají matka i dítě právo trvalého pobytu.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Obránce Jeřábek dal v KHL dva góly a byl strůjcem výhry Podolsku

Jakub Jeřábek se po dvou letech opět zapsal v Kontinentální hokejové lize mezi střelce. Obránce, který se v létě vrátil ze zámoří do Viťazu Podolsk, se v domácím utkání s Čerepovcem trefil hned dvakrát, připsal si i asistenci a velkou měrou se podílel na výhře 4:1. Na jediný gól poražených přihrál další český bek Libor Šulák.

Brankář Marek Langhamer dlouho držel čisté konto a naději Chabarovsku na vítězství v Minsku, ale tři vteřiny před koncem prodloužení mu vstřelil jediný gól zápasu Kanaďan Marc-Andre Gragnani. Český brankář předtím zneškodnil 17 střel domácích hráčů.

před 8 hodinami

Americká centrální banka snížila základní úrok o čtvrt procenta

Americká centrální banka (Fed) dnes podle očekávání snížila svou základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu do rozpětí 1,75 až 2,00 procenta. Snaží se tak podpořit ekonomiku Spojených států, která se potýká s negativními důsledky slabšího globálního hospodářského růstu a obchodní války mezi Washingtonem a Pekingem.

Další zprávy