Uprchlíci pojmenovali dceru Angela Merkel. Po "dobré ženě"

ČTK ČTK
13. 8. 2015 22:41
Pravidla pro udílení jmen jsou v Německu velmi přísná a příjmení obvykle nemohou být používána jako první nebo prostřední jméno. Tentokrát však úřady zjevně udělaly výjimku.
"Dobrá žena Angela". Německá kancléřka má novou jmenovkyni.
"Dobrá žena Angela". Německá kancléřka má novou jmenovkyni. | Foto: Reuters

Berlín - Německá kancléřka Angela Merkelová má novou jmenovkyni. Šestadvacetiletá uprchlice z Ghany Ophelya Adéová podle ní pojmenovala svou novorozenou holčičku, informovala ve čtvrtek agentura DPA.

Angela Merkel Adéová se narodila už 2. února a žije se svou maminkou a dalšími 730 uchazeči o azyl v bývalé hannoverské nemocnici, která byla přeměněna na ubytovnu pro uprchlíky.

Matka malé Angely vysvětlila, že jméno kancléřky pro svou dcerku vybrala proto, že "je to velmi dobrá žena", kterou má ráda.

Pravidla pro udílení jmen jsou v Německu velmi přísná a příjmení obvykle nemohou být používána jako první nebo prostřední jméno. Tentokrát však úřady zjevně udělaly výjimku. Na matričním úřadě prý sice vraštili čela, ale nakonec neměli námitek.

Malá Angela je také symbolem naděje na cestě z bídy, protože ona i její matka získaly německé státní občanství.

Velká část žadatelů o azyl z Ghany jsou podle informací DPA ženy. Mnohé z nich jsou těhotné a chtějí své dítě na svět přivést v Evropské unii. Jestliže je pak vyjasněno i otcovství, získávají matka i dítě právo trvalého pobytu.

 

Právě se děje

před 23 minutami

Skokani Polášek a Sakala postoupili na SP ve Wisle z kvalifikace

Pouze dvojice českých reprezentantů Viktor Polášek a Filip Sakala uspěla v kvalifikaci na nedělní závod Světového poháru ve skocích na lyžích ve Wisle. Roman Koudelka a Vojtěch Štursa na postup do úvodní individuální soutěže sezony nedosáhli.

Polášek skočil v kvalifikaci 114 metrů a obsadil 38. místo, Sakala zapsal o metr a půl méně a postoupil z 42. příčky. Koudelka, který vstupuje do 14. sezony v SP, doletěl po snížení nájezdu na 101 metrů. Dlouholetou českou jedničku dělily od postupové padesátky na 54. místě necelé dva body. Štursa obsadil s výkonem 104 metrů 61. příčku.

Nejdelší skok kvalifikace 133 metrů předvedl ze sníženého nájezdu Němec Karl Geiger. Obhájce velkého křišťálového glóbu za prvenství v SP Japonec Rjoju Kobajaši postoupil jako čtvrtý.

Sezonu v Polsku zahájí sobotní závod družstev.

Zdroj: ČTK
Další zprávy