Uprchlíci na ostrově Kos strávili noc zamčení na stadionu

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
12. 8. 2015 16:22
Lékaři bez hranic jednání řeckých úřadů kritizují, protože mezi zhruba tisícovkou uprchlíků jsou i děti a staří lidé.
Syrští uprchlíci se tísní na uzamčeném stadionu na přímém slunci již několik hodin.
Syrští uprchlíci se tísní na uzamčeném stadionu na přímém slunci již několik hodin. | Foto: Reuters

Atény - Řekové stále viditelněji nezvládají příliv běženců.

Po úterních protestech jich podle listu The Guardian přes tisícovku zavřely na stadionu na ostrově Kos, a to s tím, že podstoupí povinnou registraci.

Kvůli nedostatku úředníků a zpomalení procesu se však napětí mezi migranty zvyšovalo, a tak tam zůstali zamčeni přes noc.

Podle mluvčí humanitární organizace Lékaři bez hranic Julie Kourafové ovšem nedostali dostatečné množství vody a jídla.

Někteří omdlévají nebo trpí úžehem. Tým Lékařů bez hranic se jim snažil poskytnout lékařskou pomoc, ale ve středu se z bezpečnostních důvodů musel ze stadionu stáhnout.

"Byla to dost nekontrolovatelná situace a na místě zcela chyběla koordinace. Přítomna byla jen policie, nikdo z OSN, tudíž žádná jistota pro náš tým," vysvětlila.

Dřívější nečinnost se proměnila ve špatné zacházení

Organizace situaci na Kosu kritizuje. Úřady na ostrově podle ní jednají příliš pomalu a konflikty posléze řeší pořádkové policie.

"Mluvíme o matkách s dětmi a starších lidech, kteří jsou uzamčeni na stadionu mnoho hodin na přímém slunci," dodala Kourafová.

Ostrov Kos v Egejském moři je oblíbeným cílem turistů a v poslední době se potýká s obrovským nárůstem počtu uprchlíků, kteří k jeho břehům připlouvají z jen několik desítek kilometrů vzdáleného Turecka.

Uprchlíci jsou frustrovaní, že se po cestě z Turecka ocitají v podstatě uvězněni na řeckých ostrovech. Během července jich bylo přes 7000.

Starosta Jorgos Kyritsis už připustil, že místní úřady, včetně policie a pobřežní hlídky, si nejsou schopny s přílivem běženců poradit. Na ostrov proto míří policejní posily.

Brice de le Vingne, operační ředitel Lékařů bez hranic, vyjadřuje znepokojení nad situací na ostrově: "Dřívější nečinnost úřadů se teď proměňuje ve špatné zacházení s lidmi. Policie začíná používat čím dál větší sílu proti těmto zranitelným skupinám, z nichž většinu na Kosu tvoří uprchlíci před válkou v Sýrii a Afghánistánu."

Tvrdí, že řecké úřady na Kosu dávají najevo, že nehodlají situaci uprchlíků nijak zlepšit, aby tak nepodněcovali další migranty na cestu do Řecka. "Pravda je ale taková, že lidé prchající před válkou budou přicházet, i když se jim v tom úřady budou snažit bránit," dodává Brice de le Vingne.

 

Právě se děje

Další zprávy