Úplné zatmění Měsíce obrazem: Jak na obloze zářil krvavý Měsíc

Na obloze se objevilo zatmění Měsíce.
Krvavý Měsíc nad pražským Petřínem.
...
Superúplněk bylo možné sledovat i ve Spojených státech, tento snímek pochází ze státu Illinois.
...
Foto: Reuters
Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 28. 9. 2015 10:52
Podívejte se, jak svět pozoroval úplné zatmění Měsíce.

Praha - Obyvatelům severní polokoule se v noci na pondělí naskytla příležitost pozorovat ne zcela obvyklý jev. Došlo totiž zároveň k úplnému zatmění Měsíce a takzvaného superúplňku, při němž měl Měsíc netradiční načervenalou barvu.

Nadšence přiměl sledovat noční oblohu jak v Severní Americe, tak v Evropě, severní Africe a západní Asii.

Zatmění Měsíce sledovali i Češi. Například do hvězdárny ve středočeském Ondřejově přišly navzdory nepřízni počasí desítky lidí, řekl mluvčí Astronomického ústavu Akademie věd ČR Pavel Suchan.

"Zájem o sledování těchto úkazů byl vysoce nadprůměrný, přišly desítky lidí," vzkázal Suchan.

V centru New Yorku, nad kterým bylo dnes jasné nebe, se v ulicích shromáždily k pozorování úkazu davy lidí. Řada z nich se pokoušela vyfotit Měsíc svým chytrým telefonem. Obyvatelé Washingtonu měli smůlu, neboť vesmírné těleso částečně zakrývaly mraky.

Měsíc se v prvních ranních hodinách nacházel nejblíže Zemi, proto se podle agentury AFP jevil o 30 procent zářivější a o 14 procent větší než obvykle. Země, Slunce a Měsíc se navíc dnes ocitly v jedné ose, takže Měsíc, který sám o sobě nezáří, nebyl osvětlen Sluncem, nýbrž slunečními paprsky, které se lámaly v zemské atmosféře. Tím získal zvláštní načervenalé zbarvení.

Kombinovaný jev, který se podle agentury AP naposledy vyskytl v roce 1982 a zopakuje se v roce 2033, byl pozorovatelný i na území České republiky zhruba mezi třetí a čtvrtou hodinou ranní.

Pokud jste astronomický jev na vlastní oči neviděli, podívejte se na krvavý Měsíc ve fotogalerii.

 

Právě se děje

Další zprávy