Úplatky a podvody. Izrael zveřejnil detaily obvinění proti premiérovi Netanjahuovi

ČTK ČTK
3. 1. 2021 22:00
Izraelská prokuratura zveřejnila detailní znění obžaloby proti premiérovi Benjaminovi Netanjahuovi. Souzen je ve třech korupčních kauzách. Proces začal loni a příští měsíc má pokračovat dalším stáním. Premiér vinu ve všech třech případech odmítá a označuje se za oběť nepřátelsky zaměřených médií, policie a soudů.
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu | Foto: Reuters

Obžaloba proti Netanjahuovi obsahuje obvinění z podvodu, zklamání důvěry a přijetí úplatků. Tyto činy se vztahují na tři odlišné kauzy.

V jedné z nich je Netanjahu viněn, že pomohl k výhodám v řádu milionů dolarů majiteli telekomunikační společnosti Bezeq výměnou za příznivé zpravodajství o sobě. Zajistit ho měl zpravodajský server Walla, který spadá pod Bezeq.

Izraelští právníci v minulých stáních požádali o více detailů k obvinění, na což reagovala prokuratura dopisem zveřejněným dnes. Stojí v něm, že Walla dostala 315 žádostí o příznivé zpravodajství o Netanjahuovi a jeho rodině. Netanjahu sám byl za nejméně 150 z těchto žádostí.

Pozitivní obraz v médiích

Obsahovaly požadavky na přiřazení vyšší priority pozitivním článkům o premiérovi i jeho příbuzných, na změnu znění hlavních zpráv a potlačení nebo úplného vyřazení nepříznivě laděných informací. Pro Netanjahuovy soupeře se naopak žádalo negativně laděné zpravodajství.

Vysvětlovací dopis popisuje většinu z 315 požadavků, mezi nimiž je například žádost o zveřejnění lichotících článků o Netanjahuově manželce Saře nebo jejích fotografií. Šaul Elovič, který v dané době vlastnil akcie Bezequ, měl údajně obavy, že pokud se budou zveřejňovat k Netanjahuovi kritické články, nebude premiér souhlasit s kontrakty, jež byly pro Bezeq výnosné.

Jako jeden příklad Netanjahuova ovlivňování je v dopise uveden případ z ledna 2013. Jeden z premiérových spolupracovníků Eloviče přesvědčil ke zveřejnění článků, v nichž se uvádělo, že manželka Netanjahuva politického rivala Naftaliho Bennetta pracuje v restauraci, kde se nevaří košer.

O něco později chtěl tentýž Netanjahuův spolupracovník, aby Walla odstranila články, v nichž se kritizovaly krajkové šaty, jež měla Sara Netanjahuová na sobě při inauguračním zasedání nově zvoleného pralamentu. Walla vyhověla oběma požadavkům.

Dalším případem doloženým v dopise je Netanjahuova žádost, aby Walla zastavila živě přenášené vysílání ze shromáždění Netanjahuových odpůrců v době volební kampaně v roce 2015. Elovič je v procesu obviněn také i s manželkou Iris, a to z podplácení a bránění justici.

Video: Češka z Izraele: Konec lockdownu je úleva, bylo to omezení svobody a kontroly byly přísné

Celostátní karanténa v Izraeli byla velmi velké omezení, na takovou situaci vás nikdo nepřipraví, opatření ale měla smysl, říká Boržíková | Video: Martin Veselovský, DVTV
 

Právě se děje

Aktualizováno před 38 minutami

Kandidát na ministra zahraničí Kulhánek jednal s Babišem, sdělil mu své priority

Kandidát na ministra zahraničních věcí Jakub Kulhánek (ČSSD) ve čtvrtek ráno zhruba 45 minut jednal na úřadu vlády s premiérem Andrejem Babišem (ANO). Své priority v úřadu chce nejdřív sdělit předsedovi vlády, řekl při příchodu. Po jednání s Babišem se novinářům vyhnul. Odpoledne Kulhánka na zámku v Lánech přijme prezident Miloš Zeman.

"Jak jsem se vyjadřoval pro média už předtím, nejdříve si chci promluvit s panem premiérem a s panem prezidentem," řekl Kulhánek. Náměstek ministra vnitra Kulhánek je druhou volbou vicepremiéra Jana Hamáčka (ČSSD) na ministra zahraničí, když se v úterý do čela úřadu odmítl vrátit Lubomír Zaorálek (ČSSD).

Zdroj: ČTK
Další zprávy