Únosce mauritánského letadla se vzdal

Simona Holecová
15. 2. 2007 23:23
Las Palmas - Drama uneseného mauritánského letounu skončilo na Kanárských ostrovech. Únosce přemohli pasažéři.

Mauritánské dopravní letadlo společnosti Air Mauritania mělo před sebou původně klidný let z hlavního města Nuakšottu do přístavu Núazibů na severu země.

Na palubu se však dostal ozbrojený muž. Krátce po deváté místní úřady potvrdili, že letoun typu Boeing 737 s jedenasedmdesáti cestujícími a osmi členy posádky byl unesen. "Na palubě je nejméně jeden ozbrojený muž. Neznáme jeho identitu," řekl krátce po ataku CNN šéf zpravodajských služeb Mauritánie Moussa Hameda.

Muž požadoval, aby stroj letěl do Francie.

Mezipřistání kvůli doplnění pohonných hmot plánoval ve městě Dachla v Západní Sahaře; marocké úřady, které spravují tuto přímořskou oblast, to však pilotovi podle AFP nepovolily.

Letoun tak musel přistát jinde - na kanárském ostrově Gran Canaria.

"Pilot záměrně přistál velmi tvrdě. Únosce upadl na zem. Vrhli se na něj pasažéři. Vypálil dvě kulky. Nikoho ale vážně nezranil," řekl agentuře Reuters nejmenovanný mauritánský zdroj.

Muž, pocházející se severní Afriky, se posléze vzdal španělským úřadům. Ty zatím neuvedly, co bylo důvodem únosu.

"Naštěstí všechno dopadlo dobře," řekl španělskému rádiu RNE Jose Segura, zástupce vlády pro Kanárské ostrovy. Potvrdil, že na palubě nebyl nikdo vážně zraněn. "Lékaři ošetřovali ženu, která na palubě utrpěla vážný šok."

Záchranná služba v hlavním městě ostrova Las Palmas dříve Reuters řekla, že při přestřelce bylo zraněno několik lidí.

"Zhruba dvacítka lidí utržila menší zranění - mají odděrky a modřiny. Pokud vím, při přestřelce nebyl nikdo zraněn," upřesnil později mluvčí záchranářů.

Vážně zraněné na palubě vyloučil rovněž prezident letecké společnosti Air Mauritania Mohamed El Moctar. "Od posádky vím, že ten muž jednal sám. Měl mít dvě pistole - netuším, zda pravé," řekl televizi Al Džazíra.

Únos letadla přišel v ten samý den, kdy před madridským soudem stanuli atentátníci, kteří mají na svědomí krvavý útok na místní vlaky z roku 2004. A jen pár dní poté, co jeden z vůdců Al-Káidy Ajmán Zavahrí vyzval souvěrce k útokům na mauritánskou vládu. Té vyhlásil džihád, protože uznala existenci státu Izrael.

 

Právě se děje

Další zprávy