Únosce Castro čelí stovkám obvinění, u soudu jen mlčel

Petr Jemelka Petr Jemelka
12. 6. 2013 21:00
Za věznění a znásilňování tří dívek hrozí 52letému Portorikánci trest smrti
Castro vinu necítí, alespoň to tvrdí.
Castro vinu necítí, alespoň to tvrdí. | Foto: Reuters

Cleveland - Ariel Castro, jenž ve svém domě na předměstí amerického Clevelandu přes deset let věznil, znásilňoval a týral tři dívky, stanul před soudem.

Pět týdnů po svém dopadení si vyslechl obvinění a mohl se k nim vyjádřit. Namísto toho ovšem po celou dobu jednání pouze mlčel a díval se do země.

"Nevinen," prohlásil za něj právník Craig Weintraub po zhruba minutovém výčtu zločinů, jichž se měl dopustit.

Prokuratura to ale vidí jinak a připisuje mu stovky trestných činů. Znásilnění se měl dopustit nejméně 139krát, sexuálního násilí jiného charakteru sedmkrát a únosu (násilného držení v zajetí) 177krát.

Vedle výše zmíněného hodlá prokuratura 52letému Portorikánci prokázat dvojnásobnou vraždu - násilný potrat jedné z vězněných dívek - a týrání šestileté dcery, kterou zplodil s další z nich.

Žaloba čítá 142 stran, a to se zabývá jen obdobím od zmizení poslední unesené v srpnu roku 2002 do února 2007. Prokurátoři ale nevylučují, že přidají další obvinění.

Radost vystřídal šok

Prvotní radost z toho, že se léta pohřešované dívky, které v letech 2002 až 2004 zmizely nezávisle na sobě, zase našly, vystřídal šok z toho, v jakých podmínkách je bývalý řidič školního autobusu držel.

Amanda Berryová, Gina DeJesusová a Michele Knightová pobývaly v oddělených místnostech, často v řetězech a ven z domu se za celou dobu podívaly jen několikrát.

Na začátku května se dostaly na svobodu jen díky shodě náhod a odvaze Amandy Berryové, která využila chvíle, kdy únosce opustil dům, a začala křičet o pomoc. Pomohl soused a právě od něj Amanda zavolala policii.

Ve vazbě spí a kouká na televizi

Na konec procesu si Castro počká ve vazbě. Kauce totiž byla stanovena na pro něj nesehnatelných osm milionů dolarů.

Teprve minulý týden byl přeřazen z oddělení pod zvláštním dohledem, kde dozorci hlídali, aby se nepokusil spáchat sebevraždu.

Většinu času za mřížemi tráví Castro spánkem, válením se na palandě, sledováním televize a čas od času také něco maluje, napsal server CBC s odvoláním na personál věznice.

Amanda Marie Berryová (vlevo) a Georgina DeJesusová se ozvaly po mnoha letech od svého únosu.
Amanda Marie Berryová (vlevo) a Georgina DeJesusová se ozvaly po mnoha letech od svého únosu. | Foto: Reuters

Osvobozené dívky zatím veřejně nepromluvily. Dnes 27letá Berryová ale na policii vypověděla, že musela rodit doma v nafukovacím bazénku, aby měl Castro snazší úklid, a že ani jedna z dívek za celou dobu věznění nebyla u lékaře.

Michele Knightová, které je dnes 32 let, zase policistům popsala, jak ji Castro týdny trápil hlady a mlátil do břicha, dokud nepotratila. Sama přitom musela asistovat u porodu Berryové, přičemž jí Castro vyhrožoval smrtí, pokud dítě při porodu zemře. Holčička po narození nedýchala, a tak jí Knightová musela dýchat z úst do úst.

Po výroku jeho obhájce bylo jednání soudu odročeno na 19. června. Pokud porota shledá Castra vinným, může být odsouzen k trestu smrti.

 

Právě se děje

před 44 minutami

Rozpočet je nyní ve schodku 305 miliard. Je to méně, než se očekávalo

Schodek státního rozpočtu momentálně činí zhruba 305 miliard korun. Hospodaření státu se tak vyvíjí lépe, než se plánovalo. Na tiskové konferenci po jednání se senátory o daňovém balíčku to uvedl premiér Andrej Babiš (ANO). Pro letošní rok je schválen rozpočet se schodkem 500 miliard korun.

"Je menší inkaso příjmů, logicky větší výdaje. Ale ten rozpočet se vyvíjí lépe, než byl schválen. Uvidíme, jak dopadne celý rok," řekl premiér.

Ke konci října činil schodek rozpočtu 274 miliard korun. Příjmy rozpočtu ke konci října meziročně klesly o 42,3 miliardy na 1,18 bilionu korun. Daňové příjmy včetně pojistného na sociální zabezpečení se snížily meziročně o 61,2 miliardy na 1,02 bilionu korun. Výdaje rozpočtu meziročně stouply o 212,1 miliardy na 1,45 bilionu korun. Po říjnových výsledcích ekonomové očekávali, že schodek rozpočtu za celý rok bude 400 až 450 miliard korun. Data o vývoji rozpočtu ke konci listopadu zveřejní ministerstvo financí v úterý 1. prosince.

Zdroj: ČTK
Další zprávy