Únosce Castro čelí stovkám obvinění, u soudu jen mlčel

Petr Jemelka Petr Jemelka
12. 6. 2013 21:00
Za věznění a znásilňování tří dívek hrozí 52letému Portorikánci trest smrti
Castro vinu necítí, alespoň to tvrdí.
Castro vinu necítí, alespoň to tvrdí. | Foto: Reuters

Cleveland - Ariel Castro, jenž ve svém domě na předměstí amerického Clevelandu přes deset let věznil, znásilňoval a týral tři dívky, stanul před soudem.

Pět týdnů po svém dopadení si vyslechl obvinění a mohl se k nim vyjádřit. Namísto toho ovšem po celou dobu jednání pouze mlčel a díval se do země.

"Nevinen," prohlásil za něj právník Craig Weintraub po zhruba minutovém výčtu zločinů, jichž se měl dopustit.

Prokuratura to ale vidí jinak a připisuje mu stovky trestných činů. Znásilnění se měl dopustit nejméně 139krát, sexuálního násilí jiného charakteru sedmkrát a únosu (násilného držení v zajetí) 177krát.

Vedle výše zmíněného hodlá prokuratura 52letému Portorikánci prokázat dvojnásobnou vraždu - násilný potrat jedné z vězněných dívek - a týrání šestileté dcery, kterou zplodil s další z nich.

Žaloba čítá 142 stran, a to se zabývá jen obdobím od zmizení poslední unesené v srpnu roku 2002 do února 2007. Prokurátoři ale nevylučují, že přidají další obvinění.

Radost vystřídal šok

Prvotní radost z toho, že se léta pohřešované dívky, které v letech 2002 až 2004 zmizely nezávisle na sobě, zase našly, vystřídal šok z toho, v jakých podmínkách je bývalý řidič školního autobusu držel.

Amanda Berryová, Gina DeJesusová a Michele Knightová pobývaly v oddělených místnostech, často v řetězech a ven z domu se za celou dobu podívaly jen několikrát.

Na začátku května se dostaly na svobodu jen díky shodě náhod a odvaze Amandy Berryové, která využila chvíle, kdy únosce opustil dům, a začala křičet o pomoc. Pomohl soused a právě od něj Amanda zavolala policii.

Ve vazbě spí a kouká na televizi

Na konec procesu si Castro počká ve vazbě. Kauce totiž byla stanovena na pro něj nesehnatelných osm milionů dolarů.

Teprve minulý týden byl přeřazen z oddělení pod zvláštním dohledem, kde dozorci hlídali, aby se nepokusil spáchat sebevraždu.

Většinu času za mřížemi tráví Castro spánkem, válením se na palandě, sledováním televize a čas od času také něco maluje, napsal server CBC s odvoláním na personál věznice.

Amanda Marie Berryová (vlevo) a Georgina DeJesusová se ozvaly po mnoha letech od svého únosu.
Amanda Marie Berryová (vlevo) a Georgina DeJesusová se ozvaly po mnoha letech od svého únosu. | Foto: Reuters

Osvobozené dívky zatím veřejně nepromluvily. Dnes 27letá Berryová ale na policii vypověděla, že musela rodit doma v nafukovacím bazénku, aby měl Castro snazší úklid, a že ani jedna z dívek za celou dobu věznění nebyla u lékaře.

Michele Knightová, které je dnes 32 let, zase policistům popsala, jak ji Castro týdny trápil hlady a mlátil do břicha, dokud nepotratila. Sama přitom musela asistovat u porodu Berryové, přičemž jí Castro vyhrožoval smrtí, pokud dítě při porodu zemře. Holčička po narození nedýchala, a tak jí Knightová musela dýchat z úst do úst.

Po výroku jeho obhájce bylo jednání soudu odročeno na 19. června. Pokud porota shledá Castra vinným, může být odsouzen k trestu smrti.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Paris St. Germain koupil útočníka Icardiho za 1,5 miliardy korun

Za více než 1,5 miliardy korun přestoupil argentinský fotbalista Mauro Icardi z Interu Milán do Paris St. Germain, kde už v této sezoně hostoval. S devítinásobným mistrem francouzské ligy podepsal sedmadvacetiletý útočník smlouvu do roku 2024.

Icardi si loni odchod z Interu vytrucoval. V milánském klubu se nemohl domluvit na prodloužení smlouvy, byl vyřazen z týmu a nesměl s ním dlouho ani trénovat. V září přišel do PSG, v jehož dresu zářil. V 31 zápasech dal 20 gólů a řekl si o setrvání v klubu.

Na základě opce mohl pařížský celek získat Icardiho za 70 milionů eur, ale vzhledem k dopadům koronavirové krize souhlasil Inter podle agentury AFP se snížením částky na méně než 60 milionů eur. Podle italských médií dostane milánský klub 50 milionů okamžitě a dalších osm milionů eur v bonusech. Pokud by se Icardi vracel z PSG do italské ligy, obdrží Inter dalších 15 milionů eur.

"Děkujeme za šest let u nás a přejeme všechno nejlepší v budoucí kariéře," rozloučilo se s Icardim vedení Interu, kam přišel v roce 2013 ze Sampdorie Janov za 13 milionů eur. Za milánský tým odehrál 219 utkání a dal 124 branek.

Další zprávy