Fanatici IS zavraždili mačetami bangladéšského profesora. Šířil ateismus, tvrdí

Zahraničí Zahraničí
Aktualizováno 23. 4. 2016 19:19
Rezaulovi Karímovi Siddikímu bylo 58 a byl profesorem angličtiny na univerzitě ve městě Radžšáhi. Při cestě do práce ho napadli a rozsekali mačetami. Radikálové z Islámského státu tvrdí, že jej zavraždili kvůli ateismu, k němuž měl v Bangladéši podněcovat další lidi. V Bangladéši nejde o první podobný případ.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Bangladéš - Násilí vůči lidem bez náboženského vyznání, k nimž v posledních měsících dochází v Bangladéši, má zřejmě další oběť.

Stal se jí profesor Rezaul Karím Siddikí, který byl cestou z práce na univerzitě Radžšáhi rozsekán mačetami.

Policie bezprostředně informovala, že útok se podobá vraždám, jejichž terčem jsou především sekulární blogeři.

Jejich domněnky se posléze potvrdily, když se posléze k činu přihlásili stoupenci teroristické organizace Islámský stát. Osmapadesátiletý Siddikí zaplatil životem za svůj údajný ateismus, k němuž podle vrahů podněcoval další lidi. Tvrdí to alespoň agentura Amak, který je na Islámský stát napojená.

Vražda kvůli kultuře?

Profesorovi známí a kolegové nicméně vypověděli, že Siddikí nenapsal nic kontroverzního a nebyl ani ateistou - na rozdíl od předchozích obětí.

Policisté nicméně věří, že mohl být terčem extremistů kvůli tomu, že se zapojoval do kulturních aktivit. Islamistickým skupinám se nezamlouvá nikdo, kdo se pohybuje v oblasti kultury.

Během loňského roku byli mačetami zabiti čtyři nevěřící blogeři. Rodina zemřelého později BBC řekla, že Siddikí založil hudební školu a editoval literární časopis.

Zástupce policejního komisaře Nahidul Islam řekl agentuře AFP, že hudební škola, kterou vedl, byla ve Bagmaře, bývalé baště zakázané islamistické skupiny Džamát Mudžahedín (JMB). Její členové byli koncem loňského roku zatčení za útok na italského katolického kněze.

84 ateistických blogerů

Siddikího žena tvrdí, že nemá nejmenší tušení, proč by někdo chtěl zabít jejího manžela. "Pokud vím, manžel neměl s nikým žádné osobní neshody. Nemůžu uvěřit, že byl zavražděn," řekla BBC.

Stovky studentů pak podle zpráv na univerzitě Radžšáhi protestovaly proti smrti jejich profesora a úřady vyzvaly k okamžitému zatčení pachatelů.

Siddikí je čtvrtým profesorem, který byl na univerzitě za posledních 12 let zavražděn. Začátkem měsíce byl zavražděn student práv, který na internetu vyjádřil svůj sekulární názor. Nejdříve byl posekán mačetami a nakonec zastřelen.

Čtyři blogeři, kteří loni zemřeli, byli na seznamu 84 ateistických blogerů, který vypracovala islamistická skupina v roce 2013. V tom roce také proběhlo několik útoků na příslušníky náboženských menšin jako šíity, křesťany nebo hinduisty.

Za loňské vraždy bylo zatčeno několik mužů, včetně těch, kteří se hlásili k problematickým skupinám jako Ansarullah Bangla Team. Ale kritici tvrdí, že vládě se nepodařilo na útoky patřičně reagovat.

Minulý týden navíc premiér Šeik Hasina vydal přísné varování pro každého, kdo kritizuje náboženství. „nedomnívám se, že takové texty jsou svobodomyslné. Jsou to špinavá slova. Proč by někdo psal taková slova? Ne všechno je přijatelné, pokud někdo píše proti našemu prorokovi nebo jiným náboženstvím.“

 

Právě se děje

Další zprávy