Fanatici IS zavraždili mačetami bangladéšského profesora. Šířil ateismus, tvrdí

Zahraničí Zahraničí
Aktualizováno 23. 4. 2016 19:19
Rezaulovi Karímovi Siddikímu bylo 58 a byl profesorem angličtiny na univerzitě ve městě Radžšáhi. Při cestě do práce ho napadli a rozsekali mačetami. Radikálové z Islámského státu tvrdí, že jej zavraždili kvůli ateismu, k němuž měl v Bangladéši podněcovat další lidi. V Bangladéši nejde o první podobný případ.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Bangladéš - Násilí vůči lidem bez náboženského vyznání, k nimž v posledních měsících dochází v Bangladéši, má zřejmě další oběť.

Stal se jí profesor Rezaul Karím Siddikí, který byl cestou z práce na univerzitě Radžšáhi rozsekán mačetami.

Policie bezprostředně informovala, že útok se podobá vraždám, jejichž terčem jsou především sekulární blogeři.

Jejich domněnky se posléze potvrdily, když se posléze k činu přihlásili stoupenci teroristické organizace Islámský stát. Osmapadesátiletý Siddikí zaplatil životem za svůj údajný ateismus, k němuž podle vrahů podněcoval další lidi. Tvrdí to alespoň agentura Amak, který je na Islámský stát napojená.

Vražda kvůli kultuře?

Profesorovi známí a kolegové nicméně vypověděli, že Siddikí nenapsal nic kontroverzního a nebyl ani ateistou - na rozdíl od předchozích obětí.

Policisté nicméně věří, že mohl být terčem extremistů kvůli tomu, že se zapojoval do kulturních aktivit. Islamistickým skupinám se nezamlouvá nikdo, kdo se pohybuje v oblasti kultury.

Během loňského roku byli mačetami zabiti čtyři nevěřící blogeři. Rodina zemřelého později BBC řekla, že Siddikí založil hudební školu a editoval literární časopis.

Zástupce policejního komisaře Nahidul Islam řekl agentuře AFP, že hudební škola, kterou vedl, byla ve Bagmaře, bývalé baště zakázané islamistické skupiny Džamát Mudžahedín (JMB). Její členové byli koncem loňského roku zatčení za útok na italského katolického kněze.

84 ateistických blogerů

Siddikího žena tvrdí, že nemá nejmenší tušení, proč by někdo chtěl zabít jejího manžela. "Pokud vím, manžel neměl s nikým žádné osobní neshody. Nemůžu uvěřit, že byl zavražděn," řekla BBC.

Stovky studentů pak podle zpráv na univerzitě Radžšáhi protestovaly proti smrti jejich profesora a úřady vyzvaly k okamžitému zatčení pachatelů.

Siddikí je čtvrtým profesorem, který byl na univerzitě za posledních 12 let zavražděn. Začátkem měsíce byl zavražděn student práv, který na internetu vyjádřil svůj sekulární názor. Nejdříve byl posekán mačetami a nakonec zastřelen.

Čtyři blogeři, kteří loni zemřeli, byli na seznamu 84 ateistických blogerů, který vypracovala islamistická skupina v roce 2013. V tom roce také proběhlo několik útoků na příslušníky náboženských menšin jako šíity, křesťany nebo hinduisty.

Za loňské vraždy bylo zatčeno několik mužů, včetně těch, kteří se hlásili k problematickým skupinám jako Ansarullah Bangla Team. Ale kritici tvrdí, že vládě se nepodařilo na útoky patřičně reagovat.

Minulý týden navíc premiér Šeik Hasina vydal přísné varování pro každého, kdo kritizuje náboženství. „nedomnívám se, že takové texty jsou svobodomyslné. Jsou to špinavá slova. Proč by někdo psal taková slova? Ne všechno je přijatelné, pokud někdo píše proti našemu prorokovi nebo jiným náboženstvím.“

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 29 minutami

Útok z dronu v severozápadní Sýrii zabil dva džihádisty, uvedl syrský exil

Americký útok dronem na severozápadě Sýrie usmrtil dva radikály, kteří měli blízko k teroristické skupině Al-Káida. Uvedla dnes podle agentury AFP exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR).

Americká armáda potvrdila zabití představitele Al-Káidy krátce poté, co Spojenými státy vedená protidžihádistická koalice uvedla, že dnešní nálety v provincii Idlib nebyly její práce, píše AFP.

"Americké síly dnes provedly protiteroristický zásah v Idlibu v Sýrii a jeho cílem byl vysoce postavený představitel Al-Káidy," uvedla mluvčí velitelství ozbrojených sil USA pro Blízký východ, Perský záliv a severní Afriku (CENTCOM). "Podle našich prvních odhadů, jsme zasáhli osobu, na kterou jsme mířili, a nejsou zde žádné náznaky toho, že by došlo k civilním obětem," pokračovalo prohlášení.

Cílem zásahu podle SOHR byl vůz na silnici vedoucí z města Idlib na severovýchod. Část stejnojmenné provincie přitom ovládají džihádisté. Jeden ze zabitých velitelů radikálů byl podle SOHR z Tuniska, druhý z Jemenu nebo Saúdské Arábie. K jaké skupině muži patřili, SOHR neupřesnila.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Policie v doplněném spisu ke kauze Čapí hnízdo opět navrhla podání obžaloby. Uvedl to mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze

Obhájci premiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jany Mayerové (nyní Nagyové) se v pondělí seznámili s doplněným trestním spisem v dotační kauze Čapí hnízdo. Uvedl to Deník N. Policie předala doplněný spis  Městskému státnímu zastupitelství v Praze, konkrétně státnímu zástupci Jaroslavu Šarochovi k rozhodnutí o dalším postupu. Opět navrhla podání obžaloby. 

Babiš i Mayerová jsou v souvislosti s udělením padesátimilionové dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo obviněni z poškození finančních zájmů Evropské unie a z dotačního podvodu. Vinu dlouhodobě odmítají.

"Už jsme se dnes seznámili se spisem Čapí hnízdo. Pro nás se nic nezměnilo a nic nového jsme se nedozvěděli. Seznamovali jsme se s tím zhruba hodinu," řekl Deníku N Babišův advokát Josef Bartončík, který spolu se svým bratrem Michaelem hájí oba obviněné.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Nesrovnalosti i "atmosféra strachu", kritizuje volby v Rusku Evropská unie

Evropská unie v pondělí odsoudila "atmosféru zastrašování" v souvislosti s parlamentními volbami v Rusku a poukázala na četné nesrovnalosti při hlasování, na které upozorňovali nezávislí pozorovatelé. Polsko zase označilo za protiprávní skutečnost, že do ruské Státní dumy mohli volit i lidé z východní Ukrajiny, což zkritizovala také EU. Podle Británie průběh voleb, po nichž si dvoutřetinovou ústavní většinu v dolní komoře ruského parlamentu udrží vládní strana Jednotné Rusko, svědčí o vážném omezování demokratických svobod v Rusku.

"To, co jsme viděli před volbami, byla atmosféra zastrašování všech nezávislých kritických hlasů," řekl na tiskovém brífinku mluvčí šéfa unijní diplomacie Josepa Borrella. "Nebyli u toho žádní nezávislí mezinárodní pozorovatelé, takže je velmi obtížné zjistit, jak volby skutečně dopadly," dodal mluvčí Peter Stano. Od místních nezávislých pozorovatelů však má EU podle Stana indicie svědčící o "četných nesrovnalostech" při hlasování. Borrell se má podle něj tento týden sejít s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem na okraj zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy