reklama
 
 

Útočník na univerzitě v Ohiu zranil devět lidí. Úřady ho identifikovaly jako somálského studenta

Aktualizováno 28. 11. 2016 23:59
Muž identifikovaný úřady jako somálský student Abdul Razak Ali Artan v pondělí zaútočil na lidi uvnitř kampusu univerzity v Columbusu v americkém státě Ohio. Útočník najel autem do lidí a napadl další lidi sekáčkem na maso. Devět lidí utrpělo zranění. Osm je mimo ohrožení života, jeden je ale v kritickém stavu, řekl na tiskové konferenci mluvčí policie. Útočníka zastřelil policista, který se nacházel poblíž místa útoku.

Columbus – Devět zraněných si v pondělí vyžádal útok somálského studenta v kampusu státní univerzity v Columbusu v americkém státě Ohio. Útočník, identifikovaný úřady jako Abdul Razak Ali Artan, nejprve najel autem do lidí, kteří stáli na chodníku, pak z vozu vystoupil a napadl další lidi sekáčkem na maso. Ozbrojence zastřelil policista, který byl poblíž. Policie vyšetřuje, zda šlo o teroristický útok, informovala agentura AP.

Z celkem devíti zraněných je osm mimo ohrožení života, jeden je ale v kritickém stavu, řekl na tiskové konferenci mluvčí policie. Dva lidé utrpěli bodná a dva řezná zranění, čtyři zranil náraz autem. Původní informace školy, že se na kampusu nachází "aktivní střelec", se podle místní policie nepotvrdila.

Podle úřadů státu Ohio útočník pocházel ze Somálska, měl povolení k trvalému pobytu na území USA a byl studentem školy, na jejíž kampus zaútočil. Motiv činu není znám, policie ale nevyloučila, že šlo o terorismus. Do případu se zapojil i Federální úřad pro vyšetřování (FBI).

Veškerá varování před nebezpečím policie už odvolala, domnívá se totiž, že ozbrojenec neměl žádného komplice. Veškerou výuku univerzita přesto pro zbytek dne zrušila.

Univerzita kolem 10:00 místního času (16:00 SEČ) na Twitteru studenty vyzvala, aby utekli, schovali se nebo se bránili "aktivnímu střelci". Řada z nich podle televize CNN výzvy vyslyšela a zabarikádovala se ve svých pokojích na kolejích. Na univerzitě studuje kolem 66 tisíc lidí.

Studentský časopis univerzity The Lantern uveřejnil podle AP v srpnu rozhovor se studentem jménem Abdul Razak Artan, který se označil za muslima a studenta třetího ročníku logistiky. Řekl, že hledá místo, kde by se mohl otevřeně modlit, a vyjadřoval obavy z toho, jak to ostatní přijmou.

Federální úřady v USA vyjadřovaly v posledních měsících zvýšené obavy z islamistické propagandy na internetu. Džihádistická organizace Islámský stát sympatizanty povzbuzuje, aby před vánočními svátky útočili ve svých zemích raději pomocí nožů a automobilů než střelnými zbraněmi. V září pobodal v nákupním středisku v Minnesotě zhruba 20letý Američan somálského původu deset lidí, vzýval při tom Alláha a některých obětí se ptal, zda jsou muslimové.

autor: ČTK | 28. 11. 2016 16:38

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama