Univerzita falšovala přijímačky, aby se na školu dostalo méně dívek. Teď se kaje

Klára Fořtová
10. 8. 2018 13:34
Tokijská univerzita se přiznala, že přidávala u přijímaček body uchazečům mužského pohlaví. Ředitel školy se veřejně za školu omluvil.
Ředitel japonské lékařské univerzity Keisuke Miyazawa.
Ředitel japonské lékařské univerzity Keisuke Miyazawa. | Foto: Reuters

Tokio - Na začátku byl skandál s protekcí a úplatkářstvím. Na tokijskou lékařskou univerzitu se dostal syn vysokého představitele z japonského ministerstva školství, kterému k tomu někdo údajně "napomohl".

Případ spustil na škole vyšetřování, které ale přineslo překvapivé zjištění. Na univerzitě více než deset let manipulovali s přijímacími zkouškami ve prospěch uchazečů mužského pohlaví. V úterý ředitel školy podvody přiznal a přišel s veřejnou omluvou, uvedl britský server The Guardian.

"Upřímně se omlouváme za vážné pochybení s přijímacími zkouškami, které způsobilo problémy tolika lidem a podkopalo důvěru veřejnosti v univerzitu," řekl na tiskové konferenci Tetsuo Yukioka a spolu se svými zástupcem se omluvně uklonil.

Podle vyšetřovatelů se s přijímacími zkouškami prokazatelně manipulovalo už od roku 2006. Univerzita přidávala body v testech uchazečům mužského pohlaví a dívkám naopak ubírala.

Dlouhodobě tak škola přijímala do jedné třídy maximálně třicet procent žen. Cílem bylo, aby se v budoucnu stali lékaři především muži.

Hlavním argumentem bylo, že ženy v Japonsku často brzy ukončí kariéru kvůli dětem a péči o domácnost. Problém trápí jak vysoké školy, tak nemocnice.

"Se ženami by se nemělo zacházet jinak kvůli jejich pohlaví. Myslím, že chápání zásad moderní společnosti na univerzitě v minulosti chybělo," prohlásil však v úterý ředitel tokijské univerzity Yukioka. Zároveň přiznal, že některým studentkám nebylo umožněno stát se chiruržkami.

Z vyšetřování také vyplynulo, že bývalý ředitel školy přijímal od rodičů úplatky výměnou za upřednostňování jejich synů při přijímacích zkouškách a studiu. "Manipulace s výsledky byla součástí praktik, které byly na univerzitě hluboko zakořeněné a šly proti férovosti a transparentnosti," řekl právník Kenji Nakai, který se na vyšetřování podílel. Podvody s testy označil za "čirý sexismus".

Škola nyní zvažuje, že umožní studium těm, které zmanipulované zkoušky poškodily. Jakým způsobem by znovupřijetí podvedených uchazečů proběhlo, ale zatím nikdo nevysvětlil.

Podíl Japonek, které složily státní zkoušku z lékařství, se už dvacet let drží okolo třiceti procent z celkového množství lékařů. Zbylých sedmdesát procent tvoří muži. Stagnující číslo nyní vyvolalo mezi některými odborníky obavy, jestli ovlivňování přijímacích zkoušek není rozšířené i na dalších univerzitách.

Video: K sexismu a šikaně dívek dochází už na základních školách, říká Svobodová

Školy nejsou schopny to citlivě řešit, na základních školách dochází i k menšímu sexuálním napadání, říká zakladatelka Čtvrté vlny Eva Svobodová | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 3 hodinami

Trump psal Erdoganovi, ať není ohledně Sýrie "hlupák" a "tvrďák"

Americký prezident Donald Trump v dopisu 9. října adresovaném svému tureckému protějšku Recepu Tayyipu Erdoganovi napsal, že chce dospět k "dobré dohodě o Sýrii" a vzkázal mu, ať není "tvrďák". Pravost dopisu, který končí větami "Nebuďte hlupák. Zavolám vám později" a který se nejprve objevil na twitteru novinářky Fox News Trish Reganové, následně podle agentury Reuters potvrdil Bílý dům.

Dopis byl zveřejněn ve chvíli, kdy se Trump snaží zmírnit politické škody po svém rozhodnutí stáhnout americké vojáky ze severní Sýrie, čímž vyklidil pole k tureckému vpádu proti milicím syrských Kurdů, poznamenal Reuters. Turecko 9. října zahájilo ofenzivu s oficiálním cílem vybudovat na syrském území podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků.

"Vypracujme dobrou dohodu! Nechcete být zodpovědný za masakr tisíců lidí a já nechci být zodpovědný za zničení turecké ekonomiky - a to udělám," napsal Trump.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Satoranský začne sezonu NBA jako první rozehrávač Chicaga

Český basketbalista Tomáš Satoranský začne novou sezonu NBA v roli prvního rozehrávače Chicaga. Před posledním přípravným zápasem Bulls proti Atlantě to uvedl trenér Jim Boylen.

"Zítra a v našem úvodním utkání 23. října bude začínat Satoranský, (Kris) Dunn bude střídat," řekl dnes Boylen novinářům.

Satoranský přišel do Chicaga v létě po třech letech ve Washingtonu a podepsal tříletou smlouvu na 30 milionů dolarů. Bulls začali přípravu třemi porážkami, ale v neděli proti mistrovskému Torontu se dočkali vítězství (105:91), k němuž jediný český hráč v NBA pomohl 12 body a čtyřmi asistencemi.

Do nového ročníku zámořské ligy Chicago vstoupí ve středu 23. října utkáním v Charlotte.

Zdroj: ČTK
Další zprávy