Univerzita falšovala přijímačky, aby se na školu dostalo méně dívek. Teď se kaje

Klára Fořtová
10. 8. 2018 13:34
Tokijská univerzita se přiznala, že přidávala u přijímaček body uchazečům mužského pohlaví. Ředitel školy se veřejně za školu omluvil.
Ředitel japonské lékařské univerzity Keisuke Miyazawa.
Ředitel japonské lékařské univerzity Keisuke Miyazawa. | Foto: Reuters

Tokio - Na začátku byl skandál s protekcí a úplatkářstvím. Na tokijskou lékařskou univerzitu se dostal syn vysokého představitele z japonského ministerstva školství, kterému k tomu někdo údajně "napomohl".

Případ spustil na škole vyšetřování, které ale přineslo překvapivé zjištění. Na univerzitě více než deset let manipulovali s přijímacími zkouškami ve prospěch uchazečů mužského pohlaví. V úterý ředitel školy podvody přiznal a přišel s veřejnou omluvou, uvedl britský server The Guardian.

"Upřímně se omlouváme za vážné pochybení s přijímacími zkouškami, které způsobilo problémy tolika lidem a podkopalo důvěru veřejnosti v univerzitu," řekl na tiskové konferenci Tetsuo Yukioka a spolu se svými zástupcem se omluvně uklonil.

Podle vyšetřovatelů se s přijímacími zkouškami prokazatelně manipulovalo už od roku 2006. Univerzita přidávala body v testech uchazečům mužského pohlaví a dívkám naopak ubírala.

Dlouhodobě tak škola přijímala do jedné třídy maximálně třicet procent žen. Cílem bylo, aby se v budoucnu stali lékaři především muži.

Hlavním argumentem bylo, že ženy v Japonsku často brzy ukončí kariéru kvůli dětem a péči o domácnost. Problém trápí jak vysoké školy, tak nemocnice.

"Se ženami by se nemělo zacházet jinak kvůli jejich pohlaví. Myslím, že chápání zásad moderní společnosti na univerzitě v minulosti chybělo," prohlásil však v úterý ředitel tokijské univerzity Yukioka. Zároveň přiznal, že některým studentkám nebylo umožněno stát se chiruržkami.

Z vyšetřování také vyplynulo, že bývalý ředitel školy přijímal od rodičů úplatky výměnou za upřednostňování jejich synů při přijímacích zkouškách a studiu. "Manipulace s výsledky byla součástí praktik, které byly na univerzitě hluboko zakořeněné a šly proti férovosti a transparentnosti," řekl právník Kenji Nakai, který se na vyšetřování podílel. Podvody s testy označil za "čirý sexismus".

Škola nyní zvažuje, že umožní studium těm, které zmanipulované zkoušky poškodily. Jakým způsobem by znovupřijetí podvedených uchazečů proběhlo, ale zatím nikdo nevysvětlil.

Podíl Japonek, které složily státní zkoušku z lékařství, se už dvacet let drží okolo třiceti procent z celkového množství lékařů. Zbylých sedmdesát procent tvoří muži. Stagnující číslo nyní vyvolalo mezi některými odborníky obavy, jestli ovlivňování přijímacích zkoušek není rozšířené i na dalších univerzitách.

Video: K sexismu a šikaně dívek dochází už na základních školách, říká Svobodová

Školy nejsou schopny to citlivě řešit, na základních školách dochází i k menšímu sexuálním napadání, říká zakladatelka Čtvrté vlny Eva Svobodová | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 28 minutami

Anderson, Ozon, McQueen. Festival v Cannes zveřejnil výběr filmů pro letošní ročník

Nové filmy amerického režiséra Wese Andersona, francouzského Françoise Ozona či britského Steva McQueena jsou součástí oficiálního výběru 56 snímků pro letošní ročník mezinárodního filmového festivalu v Cannes. Filmový svátek se letos v květnu nekonal kvůli koronavirové pandemii, pro snímky je ale zařazení na jeho program prestižním oceněním, uvedla agentura AFP. Žádný český film se do výběru neprobojoval.

Na seznamu oficiálního výběru se nachází Andersonův film The French Dispatch (Francouzská spojka), Ozonův Eté 85 (Léto 85), britský filmař Steve McQueen má ve výběru snímky hned dva - Lovers Rock (Skála milenců) a Mangrove (Mangrovník).

Žádný český film v letošním oficiálním výběru festivalu nefiguruje. Ze zemí střední a východní Evropy zde mají své zástupce pouze Litva (film Soumrak režiséra Šarunase Bartase) a Bulharsko (snímek Únor od režiséra Kamena Kaleva).

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Policista, který zabil George Floyda, bude obviněn z vraždy druhého stupně

Generální prokurátor Minnesoty Keith Ellison zvýší obvinění bělošského policisty Dereka Chauvina z vraždy neozbrojeného černocha George Floyda z třetího na druhý stupeň, za což mu hrozí delší vězení. Vznesena budou obvinění také proti třem dalším policistům, kteří byli na místě a kteří po incidentu dostali výpověď. Informoval o tom dnes americký list Star Tribune.

Šestačtyřicetiletý Floyd zemřel poté, co mu Chauvin skoro devět minut 25. května při zatýkání klečel na krku. Nahrávka incidentu obletěla celý svět a v USA spustila vlnu protestů proti rasově motivované policejní brutalitě, které v místech provázelo rabování a vandalismus.

Čtyřiačtyřicetiletý Chauvin dostal minulý týden výpověď a byl obviněn z vraždy třetího stupně a zabití druhého stupně. Nyní ho prokurátor podle tisku chce obvinit z vraždy druhého stupně, za kterou by mohl dostat až 40 let za mřížemi, což je o 15 víc než maximální trest za vraždu třetího stupně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy