Univerzita falšovala přijímačky, aby se na školu dostalo méně dívek. Teď se kaje

Klára Fořtová
10. 8. 2018 13:34
Tokijská univerzita se přiznala, že přidávala u přijímaček body uchazečům mužského pohlaví. Ředitel školy se veřejně za školu omluvil.
Ředitel japonské lékařské univerzity Keisuke Miyazawa.
Ředitel japonské lékařské univerzity Keisuke Miyazawa. | Foto: Reuters

Tokio - Na začátku byl skandál s protekcí a úplatkářstvím. Na tokijskou lékařskou univerzitu se dostal syn vysokého představitele z japonského ministerstva školství, kterému k tomu někdo údajně "napomohl".

Případ spustil na škole vyšetřování, které ale přineslo překvapivé zjištění. Na univerzitě více než deset let manipulovali s přijímacími zkouškami ve prospěch uchazečů mužského pohlaví. V úterý ředitel školy podvody přiznal a přišel s veřejnou omluvou, uvedl britský server The Guardian.

"Upřímně se omlouváme za vážné pochybení s přijímacími zkouškami, které způsobilo problémy tolika lidem a podkopalo důvěru veřejnosti v univerzitu," řekl na tiskové konferenci Tetsuo Yukioka a spolu se svými zástupcem se omluvně uklonil.

Podle vyšetřovatelů se s přijímacími zkouškami prokazatelně manipulovalo už od roku 2006. Univerzita přidávala body v testech uchazečům mužského pohlaví a dívkám naopak ubírala.

Dlouhodobě tak škola přijímala do jedné třídy maximálně třicet procent žen. Cílem bylo, aby se v budoucnu stali lékaři především muži.

Hlavním argumentem bylo, že ženy v Japonsku často brzy ukončí kariéru kvůli dětem a péči o domácnost. Problém trápí jak vysoké školy, tak nemocnice.

"Se ženami by se nemělo zacházet jinak kvůli jejich pohlaví. Myslím, že chápání zásad moderní společnosti na univerzitě v minulosti chybělo," prohlásil však v úterý ředitel tokijské univerzity Yukioka. Zároveň přiznal, že některým studentkám nebylo umožněno stát se chiruržkami.

Z vyšetřování také vyplynulo, že bývalý ředitel školy přijímal od rodičů úplatky výměnou za upřednostňování jejich synů při přijímacích zkouškách a studiu. "Manipulace s výsledky byla součástí praktik, které byly na univerzitě hluboko zakořeněné a šly proti férovosti a transparentnosti," řekl právník Kenji Nakai, který se na vyšetřování podílel. Podvody s testy označil za "čirý sexismus".

Škola nyní zvažuje, že umožní studium těm, které zmanipulované zkoušky poškodily. Jakým způsobem by znovupřijetí podvedených uchazečů proběhlo, ale zatím nikdo nevysvětlil.

Podíl Japonek, které složily státní zkoušku z lékařství, se už dvacet let drží okolo třiceti procent z celkového množství lékařů. Zbylých sedmdesát procent tvoří muži. Stagnující číslo nyní vyvolalo mezi některými odborníky obavy, jestli ovlivňování přijímacích zkoušek není rozšířené i na dalších univerzitách.

Video: K sexismu a šikaně dívek dochází už na základních školách, říká Svobodová

Školy nejsou schopny to citlivě řešit, na základních školách dochází i k menšímu sexuálním napadání, říká zakladatelka Čtvrté vlny Eva Svobodová | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

Další zprávy