Britských diplomatů je mi líto, říkal český náměstek. Irům unikly dokumenty o jednání o brexitu

ČTK ČTK
Aktualizováno 23. 11. 2017 15:43
Do médií unikl interní dokument irského ministerstva zahraničí, který se věnuje brexitu. Zpráva cituje jednání s evropskými diplomaty, kteří popisují vesměs slabou a nejednotnou pozici Britů. V dokumentech se několikrát objevuje i Česká republika.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Dublin - Uniklý důvěrný dokument irského ministerstva zahraničí vykresluje negativní a velmi nelichotivý obraz výkonu britských diplomatů při jednáních o brexitu.

Zpráva vychází z hlášení irských diplomatů o schůzkách s vládními úředníky v evropských metropolích. Jedním z nich byl i náměstek českého ministra zahraničí Jakub Dürr, píše irský server RTÉ News.

Ten při jednání s irskými diplomaty údajně řekl, že "je mu líto" britských velvyslanců napříč EU, kteří se pokoušejí o koherentní přístup v době, kdy v jejich vlasti panuje politický zmatek.

Nejmenovaný český ministr pak podle zprávy řekl svým irským protějškům, že britský ministr zahraničí Boris Johnson byl během zářijové návštěvy Česka "nevýrazný", ale současně vyjádřil úlevu, že se šéf britské diplomacie nedopustil žádného faux-pas.

Zpráva celkově zmiňuje chaos uvnitř britské konzervativní vlády, nesourodou politiku ministrů i úředníků a obavy členských států Evropské unie z toho, že se před prosincovým summitem EU nepodaří jednání mezi Bruselem a Londýnem odblokovat.

Dokument také popisuje, že když se britský ministr pro brexit David Davis setkal se dvěma francouzskými ministry, o rozchodu Británie a EU ani nemluvil, což Francouze překvapilo.

Ti očekávali, že Davis využije příležitosti a pokusí se zlomit odpor Paříže vůči posunutí brexitových vyjednávání do další fáze.

 

Právě se děje

Další zprávy