Takhle jste Kryla ještě neviděli. Norové mají unikátní záběry slavného písničkáře

Zahraničí Zahraničí
13. 1. 2019 13:29
Norská veřejnoprávní televize NRK zveřejnila doposud neznámý recitál jednoho z nejznámějších československých písničkářů a básníků Karla Kryla. Má 22 minut a a vznikl pravděpodobně v létě 1969, během první písničkářovy cesty na Západ. Podle předsedy Klubu Karla Kryla Vojtěcha Klimta jde o mimořádné archivní video, jiné podobně dlouhé se kvůli totalitní cenzuře v Česku nedochovalo.
Video:

Podle údajů norské televize byl recitál odvysílán na stanici NRK1 28. října 1969. Záznam televizního vystoupení tehdy 25letého písničkáře nese podtitul "… přehlídka skončila, vězení je místo, kde žijeme". Upozornil na něj předseda Klubu Karla Kryla Vojtěch Klimt, podle něhož jde o naprosto unikátní záběry.

"Kryl sice v Československu nějaké záznamy v roce 1968 a 1969 natočil, ale většina toho se na začátku sedmdesátých let kvůli cenzorům smazala. Nic takového se tedy nezachovalo. Tyto záběry zůstaly, díky tomu, že je Kryl natočil na Západě," vysvětlil Klimt pro server iROZHLAS.cz. "Český stát by měl záznam koupit, protože se jedná o národní kulturní památku," dodal předseda Klubu Karla Kryla.

Karel Kryl na archivních záběrech nejen zpívá své nejznámější písně Bratříčku, zavírej vrátka, Salome, Jeřabiny nebo Marat ve vaně, ale taky kreslí křídou na tabuli. "Vždycky se stávalo, že se cit střetával s mocí," říká u kresby motýla. "Každému je jasné, že jestliže na mě míří zbraň, jsem nucen mlčet. Nemůžu-li mluvit, můžu malovat, nebo zpívat proti," dodává na dalším místě záznamu.

Karel Kryl se narodil v roce 1944 v Kroměříži a zemřel v roce 1994 v Mnichově. Byl hlavním představitelem československého protikomunistického protestsongu v letech 1963 až 1989. Brzy po sovětské okupaci ČSSR v srpnu 1968 emigroval do Německa, odkud se domů vrátil až po sametové revoluci v listopadu 1989.

VIDEO: Karel Kryl zpívá píseň Tak vás tu máme.  

píseň od Karla Kryla | Video: http://www.youtube.com

 

Právě se děje

před 36 minutami

Pokus o start rakety společnosti Virgin Orbit miliardáře Richarda Bransona se nezdařil

První testovací let rakety vesmírné společnosti Virgin Orbit miliardáře Richarda Bransona se nezdařil kvůli blíže nespecifikované poruše. Raketa vypuštěná ze speciálně upraveného letounu měla na oběžnou dráhu dopravit satelit, selhala však krátce po startu. S odvoláním na prohlášení společnosti o tom dnes informovala agentura Reuters.

Více než 21 metrů dlouhá raketa LauncherOne měla odstartovat ve výšce 10.600 metrů ze speciálně upraveného letounu boeing 747 pojmenovaného jako Cosmic Girl (Vesmírná dívka).

Zdroj: ČTK
Další zprávy