reklama
 
 

Takhle jste Kryla ještě neviděli. Norové mají unikátní záběry slavného písničkáře

13. 1. 2019 13:29
Norská veřejnoprávní televize NRK zveřejnila doposud neznámý recitál jednoho z nejznámějších československých písničkářů a básníků Karla Kryla. Má 22 minut a a vznikl pravděpodobně v létě 1969, během první písničkářovy cesty na Západ. Podle předsedy Klubu Karla Kryla Vojtěcha Klimta jde o mimořádné archivní video, jiné podobně dlouhé se kvůli totalitní cenzuře v Česku nedochovalo.

Podle údajů norské televize byl recitál odvysílán na stanici NRK1 28. října 1969. Záznam televizního vystoupení tehdy 25letého písničkáře nese podtitul "… přehlídka skončila, vězení je místo, kde žijeme". Upozornil na něj předseda Klubu Karla Kryla Vojtěch Klimt, podle něhož jde o naprosto unikátní záběry.

"Kryl sice v Československu nějaké záznamy v roce 1968 a 1969 natočil, ale většina toho se na začátku sedmdesátých let kvůli cenzorům smazala. Nic takového se tedy nezachovalo. Tyto záběry zůstaly, díky tomu, že je Kryl natočil na Západě," vysvětlil Klimt pro server iROZHLAS.cz. "Český stát by měl záznam koupit, protože se jedná o národní kulturní památku," dodal předseda Klubu Karla Kryla.

Karel Kryl na archivních záběrech nejen zpívá své nejznámější písně Bratříčku, zavírej vrátka, Salome, Jeřabiny nebo Marat ve vaně, ale taky kreslí křídou na tabuli. "Vždycky se stávalo, že se cit střetával s mocí," říká u kresby motýla. "Každému je jasné, že jestliže na mě míří zbraň, jsem nucen mlčet. Nemůžu-li mluvit, můžu malovat, nebo zpívat proti," dodává na dalším místě záznamu.

Karel Kryl se narodil v roce 1944 v Kroměříži a zemřel v roce 1994 v Mnichově. Byl hlavním představitelem československého protikomunistického protestsongu v letech 1963 až 1989. Brzy po sovětské okupaci ČSSR v srpnu 1968 emigroval do Německa, odkud se domů vrátil až po sametové revoluci v listopadu 1989.

VIDEO: Karel Kryl zpívá píseň Tak vás tu máme.  

píseň od Karla Kryla | Video: http://www.youtube.com

autor: Zahraničí | 13. 1. 2019 13:29

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama