Takhle jste Kryla ještě neviděli. Norové mají unikátní záběry slavného písničkáře

Zahraničí Zahraničí
13. 1. 2019 13:29
Norská veřejnoprávní televize NRK zveřejnila doposud neznámý recitál jednoho z nejznámějších československých písničkářů a básníků Karla Kryla. Má 22 minut a a vznikl pravděpodobně v létě 1969, během první písničkářovy cesty na Západ. Podle předsedy Klubu Karla Kryla Vojtěcha Klimta jde o mimořádné archivní video, jiné podobně dlouhé se kvůli totalitní cenzuře v Česku nedochovalo.
Video:

Podle údajů norské televize byl recitál odvysílán na stanici NRK1 28. října 1969. Záznam televizního vystoupení tehdy 25letého písničkáře nese podtitul "… přehlídka skončila, vězení je místo, kde žijeme". Upozornil na něj předseda Klubu Karla Kryla Vojtěch Klimt, podle něhož jde o naprosto unikátní záběry.

"Kryl sice v Československu nějaké záznamy v roce 1968 a 1969 natočil, ale většina toho se na začátku sedmdesátých let kvůli cenzorům smazala. Nic takového se tedy nezachovalo. Tyto záběry zůstaly, díky tomu, že je Kryl natočil na Západě," vysvětlil Klimt pro server iROZHLAS.cz. "Český stát by měl záznam koupit, protože se jedná o národní kulturní památku," dodal předseda Klubu Karla Kryla.

Karel Kryl na archivních záběrech nejen zpívá své nejznámější písně Bratříčku, zavírej vrátka, Salome, Jeřabiny nebo Marat ve vaně, ale taky kreslí křídou na tabuli. "Vždycky se stávalo, že se cit střetával s mocí," říká u kresby motýla. "Každému je jasné, že jestliže na mě míří zbraň, jsem nucen mlčet. Nemůžu-li mluvit, můžu malovat, nebo zpívat proti," dodává na dalším místě záznamu.

Karel Kryl se narodil v roce 1944 v Kroměříži a zemřel v roce 1994 v Mnichově. Byl hlavním představitelem československého protikomunistického protestsongu v letech 1963 až 1989. Brzy po sovětské okupaci ČSSR v srpnu 1968 emigroval do Německa, odkud se domů vrátil až po sametové revoluci v listopadu 1989.

VIDEO: Karel Kryl zpívá píseň Tak vás tu máme.  

píseň od Karla Kryla | Video: http://www.youtube.com

 

Právě se děje

před 6 minutami

Na stovkách nádraží a pošt vzniknou místa pro výdej poštovních balíků

Na 144 železničních nádražích vzniknou místa pro výdej poštovních balíků. Dalších 135 výdejních boxů pak přibude na pobočkách pošt. Správa železnic se na tom dohodla s Českou poštou, uvedly ve středu obě společnosti. Výdejní místa bude provozovat vysoutěžená zásilková firma.

Výdejních boxů by po celé republice mělo být skoro 300. K dispozici budou ve 144 stanicích, například na hlavních nádražích v Plzni, Praze či Olomouci, dále také v Havlíčkově Brodě nebo Hodoníně. Se 135 místy se pak počítá i na pobočkách České pošty. Na umístění boxů ve vytyčených lokalitách bude nyní vypsána veřejná soutěž, nájemní smlouva s vítězem soutěže bude uzavřena na pět let. V následujících letech se předpokládá zřízení boxů i v dalších lokalitách.

"Naším cílem je postupně rozšířit portfolio služeb, které na nádražích mohou denně využít nejenom cestující, ale i každý kolemjdoucí. Zřízení výdejních boxů je prvním z těchto kroků, věřím, že novou službu veřejnost ocení," uvedl generální ředitel Správy železnic Jiří Svoboda.

Zdroj: ČTK
Další zprávy