Se zbraní i v letadle. Vojáci z první světové války ožívají na barevných snímcích

Kolorované fotografie z první světové války.
Jedním z hlavních hráčů v první světové válce bylo Rusko, kde do roku 1917 vládl car Mikuláš II. (úplně vpředu).
Na frontách první světové války bojovalo mnoho kavaleristů včetně těch ruských.
Ruský nadporučík Georgij Dobrovolskij sedí ve francouzském jednoplošníku zvaném Deperdussin TT. Snímek pochází z listopadu 1915.
Neznámý člen praporu ruské armády. Země v první světové válce bojovala na straně států Dohody, tedy především po boku Velké Británie, Francie a USA.
Foto: Flickr.com/ Olga Širninová
Dan Poláček Adéla Očenášková Dan Poláček, Adéla Očenášková
Aktualizováno 30. 6. 2019 15:30
Přesně před 100 lety usedli v Zrcadlovém sále zámku poblíž Paříže zástupci světových mocností a podepsali Versailleskou smlouvu. Dokument, který 28. června 1919 stvrdili svým podpisem kromě jiných i tehdejší premiéři Francie, Velké Británie a Itálie i někdejší americký prezident, udělal definitivní tečku za první světovou válkou. Podívejte se na tento konflikt prostřednictvím kolorovaných snímků převážně ruské armády a připomeňte si také, co přesně Versailleská smlouva stanovovala.
 

Právě se děje

před 29 minutami

Při střetech se squattery v Berlíně bylo zraněno 60 policistů

Okolo 60 policistů v Berlíně ve středu utrpělo zranění při střetech se squattery, kteří se snažili zabránit požární inspekci v činžovním domě, jenž okupují. Budova v Rižské ulici 94 (Rigaer Strasse) ve čtvrti Friedrichshain patří k nejznámějším squatům v Berlíně.

Policie se snažila oblast zabezpečit před protipožární inspekcí plánovanou na čtvrtek. Asi 200 zamaskovaných lidí házelo po policistech kamení a petardy, na ulicích postavili barikády a zapálili je. Policisté oheň hasili pomocí vodních děl a zátarasy rozrazili obrněnými vozidly. Squatteři také zatarasili tramvajové koleje.

Německá média uvádějí, že squatteři a jejich stoupenci se už delší čas snaží zabránit tomu, aby majitel nechal v domě provést protipožární inspekci. Jeho i policii podezřívají, že ho chtějí prohlásit za neobyvatelný a následně nechat vyklidit.

Deník Die Welt na svých internetových stránkách uvádí, že dům v Rigaer Strasse 94 je považován za jeden z posledních symbolů krajně levicové scény v Berlíně. Do budovy se stahují výtržníci, kteří při různých demonstracích útočí na policisty. Lidé, kteří dům okupují, do něho už dlouho znemožňují přístup majiteli, policii i příslušným úřadům.

Zdroj: ČTK
Další zprávy