Řeporyje vítají vlasovce. Tuhé boje o Prahu na unikátních snímcích

Řeporyje vítají vlasovce. Tuhé boje o Prahu na unikátních snímcích
Vrchní velitel Ruské osvobozenecké armády Andrej Vlasov. V Praze nebyl v květnu 1945 poprvé. Už 14. listopadu 1944 byly v Praze ustanoveny Komitét pro osvobození národů Ruska (KONR) a Ruská osvobozenecká armáda (ROA), jejíž základ tvořili sovětští váleční zajatci a také bývalí příslušníci 29. granátnické divize SS (1. ruská) a bývalí příslušníci 30. granátnické divize SS (2. ruská), která byla rozpuštěna pro nespolehlivost po ozbrojené vzpouře ve Francii.
Příbramští mávají vojákům na tankovém stíhači Hetzer. I v tomto případě jde o jednotku vlasovců - v německým uniformách.
Vlasovci před pražskými Smíchovskými (Štefánikovými) kasárnami spolu se zdravotními sestrami z nemocnice vládního vojska.
Průjezd dělostřelců Ruské osvobozenecké armády (ROA) Hořelicemi (6. května 1945).
Foto: Archiv Pavla Žáčka / Reprofoto z knihy „Prahou pod pancířem vlasovců – České květnové povstání ve fotografii“ vydané v roce 2014 nakladatelstvím Mladá Fronta
Dan Poláček Jan Gazdík Dan Poláček, Jan Gazdík
Aktualizováno 8. 5. 2020 16:55
Před 75 lety vyvrcholilo pražské povstání proti nacistům. Špatně vyzbrojeným povstalcům významně pomohli vlasovci, sovětští zajatci, kteří bojovali na straně Německa proti SSSR. Chtěli si probít cestu až do amerického zajetí. Podívejte se na unikátní snímky vlasovců v Praze.
 

Právě se děje

před 59 minutami

Trump poblahopřál "svému příteli" Dudovi k vítězství v polských prezidentských volbách

Americký prezident Donald Trump blahopřál polskému prezidentovi Andrzeji Dudovi, kterého označil za přítele, k nedělnímu "historickému znovuzvolení". V gratulaci na Twitteru v pondělí uvedl, že se těší na spolupráci s Polskem v oblastech, jako jsou obrana nebo energetika.

"Blahopřeji svému příteli prezidentovi Andrzeji Dudovi z Polska k jeho historickému znovuzvolení. Těším se na pokračování naší důležité spolupráce v mnoha záležitostech, včetně obrany, obchodu, energetiky a telekomunikační bezpečnosti!" napsal šéf Bílého domu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy