Únik radioaktivní vody: Úřad zvýšil stupeň závažnosti

ČTK ČTK
28. 8. 2013 6:55
Z Fukušimi minulý týden uniklo 300 tun radioaktivní vody. Ven se dostala z tankeru.
Z Fukušimi minulý týden uniklo 300 tun radioaktivní vody. Ven se dostala z tankeru.
Z Fukušimi minulý týden uniklo 300 tun radioaktivní vody. Ven se dostala z tankeru. | Foto: Reuters

Tokio - Japonský Úřad pro dohled nad jadernou energií (NRA) ve středu oficiálně zvýšil stupeň závažnosti nedávného úniku vysoce radioaktivní vody z nádrže v areálu jaderné elektrárny Fukušima.

Hodnocení závažnosti úniku radioaktivní vody bylo změněno z původního prvního stupně, který označuje pouhou anomálii, na třetí stupeň, který na mezinárodní stupnici jaderných události znamená "závažný incident", uvedla agentura Reuters.

Je to poprvé od havárie, ke které došlo v březnu roku 2011, co Japonsko vydává varování podle mezinárodní stupnice. Samotná havárie tehdy dostala nejvyšší známku 7.

Společnost Tokyo Electric Power (Tepco), která elektrárnu provozuje, oznámila minulý týden únik 300 tun radioaktivní vody. Sdělila zároveň, že jde o zatím největší únik z některé ze stovek skladovacích nádrží elektrárny.

V poškozené Fukušimě chtějí zmrazit půdu kolem reaktorů

Jak dlouho voda z nádrží unikala, není jasné. Tepco v této souvislosti poznamenalo, že kontaminovaná voda se mohla dostat až do Tichého oceánu.

Japonský Úřad pro dohled nad jadernou energií svůj záměr zvýšit stupeň závažnosti úniku oznámil již minulý týden. Vše konzultoval s Mezinárodní agenturou pro atomovou energii.


 

Právě se děje

Další zprávy