Unijní soud rozhodl proti Dánsku v přístupu ke sjednocování rodin

ČTK ČTK
10. 7. 2019 23:42
Soudní dvůr Evropské unie rozhodl proti Dánsku v kauze, v níž místní úřady odmítly přistěhování turecké ženy k manželovi a dětem, kteří už žili v Dánsku. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž by případ mohl vytvořit precedent pro podobné kauzy a znamená výzvu pro novou dánskou sociálnědemokratickou vládu, která slibovala omezit příliv migrantů.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ČTK

Dánské zákony dosud umožňovaly odmítnout opětovné sjednocování rodin imigrantů, pokud úřady dospějí k názoru, že jejich vazba na jinou zemi je silnější než pouto vůči Dánsku.

Podle unijního soudu ale dánské zákony porušují dohodu mezi EU a Tureckem, která stanoví, že členské státy nemohou tureckým občanům omezovat přístup k zaměstnání a rodině, která pobývá v unijní zemi. "Takové omezování je nepodložené," konstatoval unijní soud.

Soud rozhodoval v případu tureckého páru sezdaného v Turecku, kde vychoval čtyři děti. Po rozvodu v roce 1998 manžel odešel i s dětmi do Dánska. Rodiče se znovu vzali v roce 2009 a zažádali o možnost přistěhování manželky do Dánska, což ale tamní imigrační úřad odmítl.

Manželský pár se obrátil na dánský vrchní soud, který požádal Soudní dvůr EU o výklad unijního práva v daném případě.

Právník turecké rodiny Thomas Ryhl Reuters řekl, že mezi lety 2003 a 2018 dánské úřady odmítly umožnit znovusjednocení přibližně 8000 tureckých párů.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Praha o 30 procent zdraží svoz komunálního odpadu

Pražský magistrát zvedne o 30 procent cenu za svoz komunálního odpadu. Zastupitelé hlavního města ve čtvrtek schválili novelizaci vyhlášky, která cenu služby stanovuje. Město by mělo zdražením ročně získat 220 milionů korun navíc, což má významně snížit množství peněz, které musí na systém svozu a likvidace odpadu doplácet. Součástí změny je také zavedení služby svozu bioodpadu, jejíž cena bude proti současnosti o polovinu nižší.

Proti zdražení se postavila opozice. V současnosti domácnosti v metropoli platí za svoz běžného odpadu měsíčně od 86 do 5737 korun, podle četnosti a velikosti kontejneru.

Primátorův náměstek Petr Hlubuček (STAN) uvedl, že cena za svoz se neměnila od roku 2005, kdy vyhláška vstoupila v platnost. Náklady města na svoz komunálního odpadu ročně činí přes 977 milionů korun, na poplatcích vybere 723 milionů. Zbytek dotuje z rozpočtu. Náklady na svoz se navíc podle vedení magistrátu zvyšují. Po zvýšení, které má do rozpočtu města přinést asi 220 milionů korun navíc, by se finanční účast města měla snížit z loňských 26 na tři procenta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy