Unie Švýcary respektuje, čeká od nich dodržení smluv

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
11. 2. 2014 17:08
Obyvatelé alpské země si v referendu odhlasovali, že přivřou hranice přistěhovalcům.
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Reuters

Brusel - Svoboda pohybu osob je nedělitelnou součástí dohod mezi Evropskou unií a Švýcarskem.

Tamní vláda proto musí říct, jak hodlá naložit s výsledky nedělního referenda o zavedení imigračních kvót pro cizince včetně občanů EU.

V Bruselu se na tom shodli ministři zahraničí zemí osmadvacítky. Předpokládají, že Švýcaři uzavřené dohody dodrží, jelikož jeden pilíř tvořící vnitřní unijní trh nelze oddělit od ostatních, například volný pohyb lidí a pracovních sil od pohybu kapitálu.

Podle šéfa řecké diplomacie Evangelose Venizelose EU respektuje švýcarské demokratické procedury i výsledek referenda. "Na druhou stranu očekáváme, že Švýcarsko dodrží své závazky a povinnosti plynoucí z dohod s EU uzavřených podle mezinárodního práva."

Rozsáhlý balík smluv

Švýcarsko sice není členem EU, rozsáhlý balík smluv mu ale zajišťuje prakticky stejný přístup na unijní vnitřní trh, jako mají členské země.

V případě omezení pohybu osob by se Bern dostal do rozporu právě s těmi dohodami, které mu takové preferenční postavení vůči EU umožňují. Při referendu podpořilo omezení imigrace 50,3 procenta těch švýcarských občanů, kteří využili možnosti hlasovat.

Eurokomisař Maroš Šefčovič pro změnu připomněl, že právě alpská země, sídlo mnoha nadnárodních institucí, nadnárodních společností a vědeckých institucí, z volného pohybu osob výrazně profitovala. "Toto celé je nyní ohroženo," poznamenal.

Míní, že Unie vždy Švýcarsku vycházela vstříc. Dokladem je podle něj právě velké množství vzájemných dohod a jejich praktický dopad na reálné zapojení země do jednotného trhu celé EU.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Řidič v Saúdské Arábii autem prorazil zátarasy u Velké mešity v Mekce a najel do jednoho jejího vchodu

Řidič v Saúdské Arábii autem prorazil zátarasy u Velké mešity v Mekce a najel do jednoho jejího vchodu. Stráže ho přemohly a předaly prokurátorovi, který vznese případně obvinění. Podle saúdskoarabské tiskové agentury SPA se strážcům zdálo, že muž není v "normálním stavu".

Jde o občana Saúdské Arábie a mluvčí úřadů v provincii Mekka řekl, že se incident stal ve 22:30 v pátek místního času (20:30 SEČ). Auto najelo do brány na jižním nádvoří mešity vysokou rychlostí, ale nikdo nebyl zraněn.

Saúdská Arábie letos kvůli koronaviru omezila provoz v mešitách a modlení ve Velké mešitě povolila až na začátku října. Každý den tam může provádět rituály takzvané malé pouti, umry, 15 000 lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy