Unie Švýcary respektuje, čeká od nich dodržení smluv

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
11. 2. 2014 17:08
Obyvatelé alpské země si v referendu odhlasovali, že přivřou hranice přistěhovalcům.
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Reuters

Brusel - Svoboda pohybu osob je nedělitelnou součástí dohod mezi Evropskou unií a Švýcarskem.

Tamní vláda proto musí říct, jak hodlá naložit s výsledky nedělního referenda o zavedení imigračních kvót pro cizince včetně občanů EU.

V Bruselu se na tom shodli ministři zahraničí zemí osmadvacítky. Předpokládají, že Švýcaři uzavřené dohody dodrží, jelikož jeden pilíř tvořící vnitřní unijní trh nelze oddělit od ostatních, například volný pohyb lidí a pracovních sil od pohybu kapitálu.

Podle šéfa řecké diplomacie Evangelose Venizelose EU respektuje švýcarské demokratické procedury i výsledek referenda. "Na druhou stranu očekáváme, že Švýcarsko dodrží své závazky a povinnosti plynoucí z dohod s EU uzavřených podle mezinárodního práva."

Rozsáhlý balík smluv

Švýcarsko sice není členem EU, rozsáhlý balík smluv mu ale zajišťuje prakticky stejný přístup na unijní vnitřní trh, jako mají členské země.

V případě omezení pohybu osob by se Bern dostal do rozporu právě s těmi dohodami, které mu takové preferenční postavení vůči EU umožňují. Při referendu podpořilo omezení imigrace 50,3 procenta těch švýcarských občanů, kteří využili možnosti hlasovat.

Eurokomisař Maroš Šefčovič pro změnu připomněl, že právě alpská země, sídlo mnoha nadnárodních institucí, nadnárodních společností a vědeckých institucí, z volného pohybu osob výrazně profitovala. "Toto celé je nyní ohroženo," poznamenal.

Míní, že Unie vždy Švýcarsku vycházela vstříc. Dokladem je podle něj právě velké množství vzájemných dohod a jejich praktický dopad na reálné zapojení země do jednotného trhu celé EU.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib zemřelo nejméně 21 lidí

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib dnes zahynulo nejméně 21 lidí. Ostřelování uprchlického tábora na severozápadě Sýrie nedaleko turecké hranice si vyžádalo 15 obětí a nálet na povstalci držené město dalších šest mrtvých. Informovala o tom exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která získává zprávy od svých informátorů v Sýrii.

Podle SOHR stojí za útokem na uprchlický tábor syrská vládní vojska. Další množství lidí bylo při ostřelování zraněno. K útoku došlo nedlouho poté, co jiný nálet na povstalci držené město Maarat Numán rovněž v provincii Idlib usmrtil nejméně šest osob. O tomto útoku informovala organizace SOHR a rovněž dobrovolnická organizace Bílé přilby, která v povstaleckých oblastech pomáhá zraněným.

V provincii Idlib od konce srpna platí křehké příměří oznámené Moskvou. Do té doby během ofenzivy, kterou zahájila v dubnu syrská armáda, zahynula téměř tisícovka civilistů a na 400.000 lidí muselo opustit své domovy, uvedla nedávno OSN.

před 7 hodinami

Spojené státy začaly udělovat licence firmám pro obchodování s Huawei

Americké ministerstvo obchodu ve středu začalo udělovat některým firmám omezené licence pro obchodování s čínskou společností Huawei Technologies. Informovala o tom agentura Reuters. Washington v květnu zařadil tuto čínskou společnost na černou listinu. V pondělí resort potřetí prodloužil takzvanou dočasnou všeobecnou licenci, která umožňuje limitované obchodování s Huawei, bez něhož se neobejdou operátoři provozující komunikační sítě na americkém venkově.

"Ministerstvo vydává tyto omezené licence, jimiž povoluje limitované a konkrétně vymezené aktivity, které nepředstavují významné riziko pro národní bezpečnost anebo pro zahraniční zájmy Spojených států," uvedl resort obchodu v prohlášení.

Zatím není jasné, které produkty mohou americké společnosti největšímu výrobci telekomunikačních zařízení na světě prodávat. Čínský technologický gigant, který je zároveň druhým největším výrobcem chytrých telefonů na světě, především čeká, zda licenci dostane Google, který by pak mohl dodávat svůj operační systém Android a aplikace do nových přístrojů Huawei, napsala Reuters. Internetová společnost Google věc odmítla komentovat.

před 7 hodinami

Jaškin bodoval v KHL už v jedenáctém utkání v řadě

Český útočník Dmitrij Jaškin bodoval v Kontinentální lize už v jedenáctém utkání za sebou a se dvěma asistencemi patřil ke strůjcům vítězství Dynama Moskva 4:3 v prodloužení na ledě Dinama Riga. Omský rodák se nejprve podílel v 57. minutě na vyrovnávacím gólu a po jeho individuální akci dokonal Vadim Šipačov obrat pouhou sekundu před koncem prodloužení.

Šestadvacetiletý Jaškin navíc už posedmé za sebou zaznamenal minimálně dva kanadské body. V povedené jedenáctizápasové sérii trvající od 19. října zaznamenal 23 bodů (8+15) a s celkovou bilancí 13+19 si upevnil druhé místo v hodnocení produktivity soutěže za Šipačovem (9+27). Dynamo vyhrálo čtvrtý zápas za sebou a je druhé v Západní konferenci s čtyřbodovou ztrátou na CSKA Moskva.

před 8 hodinami

Končící předseda Evropské rady Tusk byl zvolen do čela Evropské lidové strany

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl ve středu v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP. "Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy