Unie kývla na ratifikaci Klausovy výjimky z Lisabonu

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
11. 10. 2011 16:41
Výjimka má údajně zaručit ochranu Česka před případnými nároky sudetských Němců
Václav Klaus na snímku ze srpna 2011.
Václav Klaus na snímku ze srpna 2011. | Foto: Reuters

Lucemburk/Praha - Evropská unie vyslyšela žádost české vlády a dala zelenou ratifikaci české výjimky z listiny základních práv, kterou si vyžádal prezident Václav Klaus.

Výjimka by měla být schvalována souběžně se smlouvou o přistoupení Chorvatska, ale nebude její částí. Nicméně hrozí, že by mohla narazit právě v ČR, ač si ji sama dojednala. Proti je totiž opoziční ČSSD, která ovládá Senát.

Zelenou procesu ratifikace výjimky dali v Lucemburku ministři zahraničí a pro evropské záležitosti, přičemž definitivně by to měl potvrdit summit EU 23. října. Tento bod by ovšem měl být na vrcholné schůzce už jen formalitou.

Klausovy obavy ze sudetských Němců

K přijetí výjimky se státy EU zavázaly na žádost Václava Klause už na podzim 2009.

Prezident si ji tehdy vymínil před podpisem pod Lisabonskou smlouvu. Má údajně zaručit ochranu před případnými nároky sudetských Němců na majetek v ČR. Podle řady právníků jsou to ale liché obavy - sudetští Němci o bývalý majetek v ČR nežádají, i když nyní výjimka neplatí.

Sociální demokraté vyzývali opakovaně vládu, aby výjimku neprosazovala. Kabinet nicméně nakonec žádost o připojení tohoto protokolu k unijním smlouvám oficiálně podal.

Lubomír Zaorálek
Lubomír Zaorálek | Foto: Ondřej Besperát

Řešíme podružnosti, zní z ČSSD

Česká republika by se měla podle místopředsedy ČSSD Lubomíra Zaorálka víc zajímat o skutečné, klíčové problémy Evropské unie a neobtěžovat podružnostmi. Tato výjimka jde opačným směrem, žádat o ní bylo "hrubou chybou", řekl Zaorálek v Poslanecké sněmovně.

Pozastavil se nad tím, že vláda požádala o výjimku i přesto, že že tento problém není vyjasněn uvnitř české politické scény. Výjimku totiž budou muset ratifikovat parlamenty členských zemí, tedy i ten český, jehož horní komoru ale ovládá sociální demokracie.

"Když to oni odmítnou, tak nás to samozřejmě nepokryje slávou, nicméně pak to je opravdu jejich vina, že poškodili něco, oč Česká republika usilovala," řekl k tomu ale dnes český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09).

"Jediný prospívající český oděvní průmysl je šití kabátu z ostudy," řekl také českým novinářům v nadsázce k hrozbě blamáže, která by České republice mohla hrozit. "Můj úkol je, abych tady jako ministr zahraničí prosadil to, co náš prezident vyjednal," řekl.

 

Právě se děje

Další zprávy