Unie kvůli protestům odkládá jednání s Tureckem

Zahraničí Zahraničí
25. 6. 2013 17:40
Přístupové rozhovory budou pokračovat nejdříve v říjnu
Turecký premiér Erdogan.
Turecký premiér Erdogan. | Foto: Reuters

Lucemburk/Ankara - Protivládní nepokoje v Turecku a především způsob, jakým na ně reagoval kabinet premiéra Recepa Tayyipa Erdogana, má první viditelný mezinárodní dopad.

Evropská unie v úterý odložila pokračování přístupových rozhovorů s Ankarou, a to přinejmenším do října. Jednání se přitom měla po tříleté pauze rozjet už ve středu.

Jak informovala agentura Reuters, ministři zahraničních věcí sedmadvacítky tak podpořili návrh Německa, kterému se nelíbí postup tureckých úřadů proti demonstrantům.

7500 zraněných

Turecko versus Chorvatsko

Ankara začala s Bruselem jednat už v roce 2005, stejně jako Chorvatsko. Zatímco balkánská země ale rozšíří řady EU už 1. července, Turecko čeká ještě dlouhá cesta.

Jednání se totiž zasekla na dlouhé tři roky, mimo jiné kvůli bezpočtu výtek týkajících se stavu demokracie a lidských práv v převážně muslimské zemi na pomezí Evropy a Asie.

Protesty zmítají tureckými městy už bezmála měsíc. Vše odstartovalo koncem května, když policie zasáhla proti demonstrantům v istanbulském parku Gezi.

Původně poklidné akce se změnily v pouliční bitvy, které si vyžádaly nejméně čtyři mrtvé, na 7500 zraněných a přes 1000 zatčených.

Zatýkání pokračovalo i v úterý, kdy policie zatkla v Ankaře dvě desítky lidí, které podezírá z organizování protivládních demonstrací a příslušnosti k "teroristickým organizacím"

Pomoc pro Merkelovou?

Šéf turecké diplomacie Ahmet Davutoglu úterní dohodu v EU uvítal a prohlásil, že otevření jednání o další kapitole nic nebrání. "Otevřeli jsme kapitolu 22 (týkající se regionální politiky), tato otázka je vyřešena," řekl k rozhodnutí Unie.

Odklad může v důsledku pomoci i německé kancléřce Angele Merkelové, jelikož rozhovory započnou až po zářijových volbách. Její konzervativci se dlouhodobě staví proti členství Turecka v Evropské unii.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Kosovo uznává méně než 100 ze 193 států OSN, uznání stáhla Ghana

Uznání Kosova už stáhlo 16 zemí, a nezávislost této bývalé jihosrbské provincie tak nyní podporuje méně než 100 ze 193 členských států OSN. O víkendu přišla do Bělehradu příslušná nóta z Ghany, informovala agentura Tanjug.

Srbsko tím zaznamenalo další úspěch ve svém diplomatickém úsilí přesvědčovat země, které uznaly nezávislost Kosova, aby od tohoto svého rozhodnutí ustoupily. Priština to ostře kritizuje a loni kvůli snaze Srbska o její diplomatické blokování zavedla stoprocentní cla na dovoz srbského zboží.

Zdroj: ČTK
Další zprávy