V Jižním Súdánu dochází k humanitární katastrofě netušených rozměrů. Může zde chybět celá generace

ČTK ČTK
8. 5. 2017 8:35
Ve stínu syrského konfliktu svět podcenil následky kruté občanské války v Jižním Súdánu. Dva miliony dětí opustily své domovy, milion jich uprchnul ze země. Desítky tisíc z nich jsou sirotky. Malí Súdánci nemají v zemi žádnou budoucnost - nechodí do školy, jsou rekrutováni jako dětští vojáci a umírají na hladomor.
Lékařka Pippa Pettová prohlíží dítě na dětském oddělení nemocnice Lékařů bez hranic v Jižním Súdánu.
Lékařka Pippa Pettová prohlíží dítě na dětském oddělení nemocnice Lékařů bez hranic v Jižním Súdánu. | Foto: Lékaři bez hranic

Nairobi - Už více než dva miliony dětí byly v Jižním Súdánu nuceny opustit své domovy kvůli krvavé občanské válce. Polovina z nich je mezi uprchlíky, kteří zemi opustily. Informovala o tom v pondělí agentura AP s odvoláním na údaje dvou agentur Organizace spojených národů.

"Budoucnost jedné generace je skutečně na samé hranici," uvedla regionální ředitelka Dětského fondu Organizace spojených národů (UNICEF) pro oblast východní a jižní Afriky Leila Pakkalaová. "Děsivá skutečnost, že téměř každé páté dítě v Jižním Súdánu muselo utéct z domova, dokládá, jak zničující je tento konflikt pro ty nejzranitelnější v této zemi," dodala.

Podle údajů OSN tvoří v Jižním Súdánu 62 procent uprchlíků děti. Přitom více než 72 000 z těchto dětí je opuštěných nebo bez svých rodin. Ze země uteklo celkem 1,8 milionu lidí.

"Žádná uprchlická krize mi dnes nedělá větší vrásky než Jižní Súdán," komentoval situaci v této africké zemi ředitel afrického oddělení Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) Valentin Tapsoba. "To, že se děti stávají charakteristickým znakem této mimořádné situace, je velice znepokojující," zdůraznil.

Podle údajů OSN je situace pro děti žijící v Jižním Súdánu zcela chmurná. Téměř tři čtvrtiny jich nechodí do školy, což je na světě nejvyšší podíl populace, jež se v jedné zemi nevzdělává. V únoru byl ve dvou oblastech oficiálně vyhlášen hladomor a stovkám tisíc dětí hrozí bez humanitární pomoci smrt hladem.

Během občanské války v tomto východoafrickém státu bylo zabito nebo utrpělo zranění více než 1000 dětí. Obě strany se zavázaly, že nebudou rekrutovat děti jako vojáky, ale ani jedna to nedodržuje. Agentura AP cituje nejmenovaného pracovníka Spojených národů, který poukázal na to, že bojující skupiny verbují děti dokonce i v oblastech vyznačených Spojenými národy, kam se uchylují uprchlíci.

Občanská válka v Jižním Súdánu trvá od roku 2013 a přišly v ní o život desítky tisíc lidí. Šíření tamní krize s uprchlíky nemá nikde na světě obdoby, upozorňují agentury OSN.

Jezdím tam pravidelně od roku 2013, situace se neustále zhoršuje, na začátku července v zemi vypukly nové nepokoje, říká dobrovolnice Lenka Huberová. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 28 minutami

Americká sonda úspěšně přistála na planetce Bennu

Sonda OSIRIS-REx amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) úspěšně přistála na planetce Bennu, kde se pokusila odebrat vzorky horniny. Zda byl odběr úspěšný, se uvidí až v následujících dnech, uvedla dnes agentura AP.

"Nemůžu uvěřit, že jsme to doopravdy dokázali," řekl po přistání sondy jeden ze členů týmu NASA, profesor Dante Lauretta z Arizonské univerzity. "Sonda udělala všechno, co měla."

Poté, co OSIRIS-REx poslala na Zemi potvrzení o kontaktu s asteroidem vzdáleném více než 322 milionů kilometrů, propuklo v sále nadšení. Může však trvat až týden, než bude jasné, zda a případně kolik horniny se podařilo sondě odebrat a jestli bude potřeba další pokus.

Zdroj: ČTK
před 42 minutami

Trump předčasně ukončil rozhovor, moderátorce slíbil odvetu

Kvůli nespokojenosti s moderátorkou ukončil americký prezident Donald Trump v úterý večer (místního času) předčasně rozhovor v televizi CBS. Následně pohrozil jeho předčasným zveřejněním a novinářce oblíbeného pořadu slíbil odvetu.

Trump dva týdny před prezidentskými volbami na twitteru kritizoval rozhovor s moderátorkou Lesley Stahlovou jako "podvod" a "předpojatost". Interview má CBS odvysílat tuto neděli v rámci předvolebního speciálu pořadu "60 Minutes" (60 Minut) o republikánu Trumpovi a jeho demokratickém vyzyvateli Joe Bidenovi.

Podle zdroje deníku byla důvodem ukončení rozhovoru Trumpova spokojenost s otázkami moderátorky.

Zdroj: ČTK
Další zprávy