Unesené Češky mohou být v Afghánistánu, naznačují Pákistánci

Petr Jemelka Petr Jemelka
3. 3. 2015 11:18
Islámábád chce požádat Kábul o pomoc při pátrání po Antonii Chrástecké a Haně Humpálové. Ty byly uneseny před dvěma roky.
Foto: Repro video

Islámábád - Do pátrání po Češkách Antonii Chrástecké a Haně Humpálové, které byly právě před dvěma lety uneseny v Pákistánu, se zřejmě brzy vloží afghánská vláda.

Právě do země pod Hindúkušem totiž mohly být mladé ženy odvezeny, naznačil ředitel pákistánského Národního úřadu pro krizové situace (NCMC) Saúd Azíz.

V pondělí podle serveru Dawn.com informoval, že pákistánské ministerstvo zahraničí kvůli tomu zřejmě v nejbližší době požádá Kábul o pomoc.

Češky byly uneseny 13. března 2013 v provincii Balúčistán na jihozápadě Pákistánu.

Únosci posléze zveřejnili několik videí, jejichž prostřednictvím žádali mimo jiné propuštění pákistánské neuroložky Áfíji Siddikíové, která si v USA odpykává 85 let žaláře za útok na americké vojáky a přípravu teroristického útoku.

V Pákistánu je ale považována za nespravedlivě odsouzenou mučednici a její případ má v zemi velký ohlas.

Uniformy pohraniční stráže

Po mladých Češkách už delší dobu pátrá vlivná pákistánská tajná služba ISI. "Momentálně se snaží zjistit, kde bylo zatím poslední video natočeno," poodhalil Azíz podle serveru Dawn.com průběh akce.

Podle vlastních slov se nyní vypraví do Balúčistánu, kde převezme veškeré informace, jež vyšetřovatelé doposud shromáždili.

Antonie Chrástecká a Hana Humpálová byly uneseny z autobusu, který zastavilo deset až dvanáct ozbrojenců. Několik z nich bylo oblečeno do uniforem pákistánské pohraniční stráže.

Další muži v civilu řekli řidiči, že jsou od tajné služby a že mají za úkol dívky zatknout. I přes to, že se lidé v autobuse snažili dívky bránit, ozbrojenci je vyvlekli z autobusu, posadili do auta a odjeli s nimi směrem do Afghánistánu.

České ministerstvo zahraničí případ de facto nekomentuje. Předloni požádalo novináře, aby o případu informovali pokud možno zdrženlivě a neohrozili šance žen na propuštění.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Policisté v Essexu mrtvých lidí v nákladním autě 39 těl, řidiče zatkli

Zdroj: Zahraničí
před 17 minutami

Rusko jedná s Tureckem o další dodávce systému protiraketové obrany S-400

Moskva jedná s Ankarou o další dodávce systému protiraketové obrany S-400. Agentuře Interfax to ve středu řekl šéf státní vývozní firmy Rosoboronexport Alexandr Michejev. Dvě dodávky vyspělého systému protivzdušné obrany už letos turecká armáda z Ruska dostala, po zprovoznění techniky a výcviku obsluhy mají být zbraně operativní v dubnu příštího roku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy