Unesené Češky mohou být v Afghánistánu, naznačují Pákistánci

Petr Jemelka Petr Jemelka
3. 3. 2015 11:18
Islámábád chce požádat Kábul o pomoc při pátrání po Antonii Chrástecké a Haně Humpálové. Ty byly uneseny před dvěma roky.
Foto: Repro video

Islámábád - Do pátrání po Češkách Antonii Chrástecké a Haně Humpálové, které byly právě před dvěma lety uneseny v Pákistánu, se zřejmě brzy vloží afghánská vláda.

Právě do země pod Hindúkušem totiž mohly být mladé ženy odvezeny, naznačil ředitel pákistánského Národního úřadu pro krizové situace (NCMC) Saúd Azíz.

V pondělí podle serveru Dawn.com informoval, že pákistánské ministerstvo zahraničí kvůli tomu zřejmě v nejbližší době požádá Kábul o pomoc.

Češky byly uneseny 13. března 2013 v provincii Balúčistán na jihozápadě Pákistánu.

Únosci posléze zveřejnili několik videí, jejichž prostřednictvím žádali mimo jiné propuštění pákistánské neuroložky Áfíji Siddikíové, která si v USA odpykává 85 let žaláře za útok na americké vojáky a přípravu teroristického útoku.

V Pákistánu je ale považována za nespravedlivě odsouzenou mučednici a její případ má v zemi velký ohlas.

Uniformy pohraniční stráže

Po mladých Češkách už delší dobu pátrá vlivná pákistánská tajná služba ISI. "Momentálně se snaží zjistit, kde bylo zatím poslední video natočeno," poodhalil Azíz podle serveru Dawn.com průběh akce.

Podle vlastních slov se nyní vypraví do Balúčistánu, kde převezme veškeré informace, jež vyšetřovatelé doposud shromáždili.

Antonie Chrástecká a Hana Humpálová byly uneseny z autobusu, který zastavilo deset až dvanáct ozbrojenců. Několik z nich bylo oblečeno do uniforem pákistánské pohraniční stráže.

Další muži v civilu řekli řidiči, že jsou od tajné služby a že mají za úkol dívky zatknout. I přes to, že se lidé v autobuse snažili dívky bránit, ozbrojenci je vyvlekli z autobusu, posadili do auta a odjeli s nimi směrem do Afghánistánu.

České ministerstvo zahraničí případ de facto nekomentuje. Předloni požádalo novináře, aby o případu informovali pokud možno zdrženlivě a neohrozili šance žen na propuštění.

 

Právě se děje

před 3 minutami

Soudkyně odročila proces s Kotlebou kvůli šekům pro chudé

Na Slovensku ve středu začalo líčení s předsedou krajně pravicové strany Kotlebovci-Lidová strana Naše Slovensko (LSNS) Marianem Kotlebou, který čelí obžalobě v souvislosti se šeky s extremistickou symbolikou. Proces byl ale krátce po zahájení odročen na žádost Kotleby poté, co soudkyně oznámila, že jeho delikt bude možná posuzovat podle přísnějšího ustanovení trestního zákona.

Líčení tak bude pokračovat na začátku března, tedy krátce po parlamentních volbách. LSNS je nyní druhou nejpopulárnější stranou v zemi, Kotleba by v případě odsouzení přišel také o mandát poslance.

Prokuratura obžalovala Kotlebu za to, že v roce 2017 na střední škole v Banské Bystrici předal před téměř 400 pozvanými hosty třem rodinám finanční dar prostřednictvím symbolických šeků, každý v částce 1488 eur (37 500 korun). Čísla 14 a 88 jsou podle vyšetřovatelů známá a používaná v extremistické symbolice. 

Zdroj: ČTK
před 20 minutami

Slovenští dopravci opět blokují hraniční přechod Břeclav-Brodské, kolona má čtyři kilometry

Slovenští dopravci opět blokují hraniční přechod Břeclav-Brodské na dálnici D2 pro nákladní auta. Podle webu dopravniinfo.cz se ráno vytvořila asi dvoukilometrová kolona, podle aktuálních záběrů z kamer byla kolona kolem 9:00 už čtyřkilometrová. Kvůli blokádě jsou kolony i v Mostech u Jablunkova na Frýdecko-Místecku.

Hraniční přechody na pomezí Slovenska a Zlínského kraje byly ráno průjezdné bez omezení. Blokádami chtějí slovenští dopravci přimět vládu, aby splnila jejich požadavky týkající se výrazného snížení silniční daně a zvýšení slev z mýtného.

Přes hraniční přechod Břeclav-Brodské projedou osobní auta, autobusy a nákladní auta jedoucí v režimu ADR, která přepravují nebezpečné věci, a nákladní auta převážející zvířata. Ostatní nákladní vozy mohou využít exit 48 Břeclav a pokračovat směr Hodonín nebo Sudoměřice.

Další zprávy