UNESCO přidalo na seznam malebné evropské město a rytiny v Rusku starší než pyramidy

UNESCO přidalo na seznam malebné evropské město a rytiny v Rusku starší než pyramidy
Zatímco anglickému Stonehenge hrozí vyškrtnutí z prestižního seznamu světového kulturního dědictví, břidlicová krajina severozápadního Walesu se na něj naopak dostala nově. Oblast proměněná těžbou kamene se v 18. až 20. století stala průmyslovým centrem, a ovlivňovalo tak nejen hory a údolí masivu Snowdon, ale i životy zdejších obyvatel. Technologie dobývání břidlice se navíc stala vzorem pro lomy po celém světě.
Novým ruským zápisem jsou obrazy na skalách v Karélii, staré až sedm tisíc let. Je to jedno z největších nalezišť podobných rytin v kamenech (petroglyfů) v celé Evropě. V oblasti Oněžského jezera a Bílého moře se nejčastěji vyskytují obrazy ptáků, zvířat i geometrické tvary nejspíš znázorňující slunce a měsíc.
Sloupoví v Boloni je v některých místech i 800 let staré. Některé jsou ze dřeva, jiné z kamene nebo cihel, a pokrývají ulice, náměstí, chodníky i silnice. Díky tomu se staly součástí života a identity tohoto italského města, oceňuje UNESCO.
Organizace už v průběhu minulého týdne oznámila také nové ocenění pro mumie předkolumbovské civilizace Chinchorro na území dnešního Chile. Stáří některých těl se odhaduje na 5000 let před naším letopočtem, uvedla agentura AFP. Artefakty jsou tak zhruba o 2000 let starší než známější staroegyptské mumie, a jde o zatím nejstarší uměle zachovalá lidská těla. Proč příslušníci civilizace Chinchorro své mrtvé mumifikovali, vědci a archeologové stále neobjasnili.
Foto: Matevž Paternoster - Museum and Galleries of Ljubljana
Helena Truchlá ČTK Helena Truchlá, ČTK
Aktualizováno 31. 7. 2021 12:18
Seznam kulturního dědictví UNESCO se rozrostl o další památky. Nově na něm jsou i tři česká lázeňská města, ale také francouzské letovisko Nice, mešity na Pobřeží slonoviny nebo hranice římské říše na Slovensku. Podívejte se, jaké další skvosty Organizace OSN pro výchovu, vědu a kulturu na právě probíhajícím zasedání zařadila na prestižní seznam.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Dálnice D11 z Hradce do Jaroměře se autům otevře 17. prosince

Dokončovaný úsek dálnice D11 z Hradce Králové do Jaroměře se motoristům otevře 17. prosince. Stát bude 4,1 miliardy korun bez DPH. Jde o největší současnou stavbou na území Královéhradeckého kraje, řekl ředitel Ředitelství silnic a dálnic Radek Mátl. Na úseku u Smiřic se v sobotu konal den otevřených dveří.

"Za necelé tři měsíce po dálnici budou jezdit auta. Diskutujeme dnes s lidmi přípravy silnic. Je to samozřejmě trochu sebeprezentace, ale chceme ukázat, že příprava a stavba dálnice není jednoduchá," řekl Mátl.

Stavba je rozdělena na dva úseky z Hradce Králové do Smiřic a ze Smiřic do Jaroměře. Stavba trasy do Jaroměře začala v dubnu 2019, z Hradce do Smiřic se buduje od února 2019.

"My jsme dokonce zrychlili, stavba se měla otevírat až v příštím roce během průběhu léta, podařilo se nám se zhotovitelem vyjednat zkrácení lhůty o osm měsíců. Příprava dálnice trvá daleko déle, to jsou někdy i desítky let," řekl Mátl. Šest až deset let příprava podle Mátla zabere vždycky.

D11 z Prahy do Hradce Králové a na státní hranici s Polskem začal stát budovat v roce 1978 a od roku 2017 dálnice končí v Hradci Králové. Z plánovaných 154 kilometrů dálnice se jezdí zhruba po 91 km. Stavba z Hradce do Jaroměře navazuje na úsek dálnice z Hradce Králové, měří 22,4 kilometru. Vede podél současné silnice první třídy na Jaroměř a Náchod. Za Jaroměří se napojí na silnici I/37.

Zdroj: ČTK
Další zprávy