Svědectví z Everestu: Horolezci překračují mrtvé kolegy, davy se tvoří v obávané zóně

Obrazem: Než Everest pohltily smrtící davy. Tohle jsou nejznámější expedice
Každé dítě o něm ví, že se tyčí do výšky 8848 metrů nad mořem. Mount Everest.
Zdolat ho je snem každého horolezce. A nejen jich. (Na snímku klasická jižní cesta přes ledopád Khumbu.)
Je proto naivní představou, že více než 65 let od prvního úspěšného zdolání vrcholu vypadá výstup na nejvyšší horu světa jako na tomto snímku.
O realitě v sezoně vypovídá spíš tento rozmazaný záběr. Za příznivého počasí, jaké panovalo i v minulých dnech, se pod vrcholem tvoří fronta. Zdržuje skupiny sestupující dolů, lidé jsou vyčerpaní a na Mount Everestu v posledních dvou týdnech zemřel skoro tucet lidí.
Foto: Youtube.com
Helena Truchlá Helena Truchlá
29. 5. 2019 12:42
Ve svém posledním příspěvku na Instagramu britský horolozec Robin Haynes Fisher napsal, že doufá, že se vyhne davům v den, kdy zdolá vrchol Mount Everestu, nejvyšší horu světa.

"S jedinou cestou na vrchol se zdržení způsobená přelidněním mohou stát smrtelnými," uvědomoval si. Přesto se o výstup pokusil. Zemřel při sestupu 25. května, nejspíš na následky výškové nemoci.

Jen za posledních deset dní zemřelo na nejvyšší hoře jedenáct horolezců. Podle indického zpravodaje serveru BBC, který v oblasti dlouhodobě působí, je to téměř dvojnásobek, než kolik činí průměrný roční počet úmrtí za posledních dvacet let.

Během předposledního květnového týdne se kvůli příznivému počasí ve frontě na úbočí hory zasekly velké skupiny horolezců. Bylo jich tolik, že museli čekat v takzvané "zóně smrti" v nadmořské výšce více než osm tisíc metrů nad mořem. To naopak zdržovalo sestup vyčerpaných lezců, kteří se vraceli z vrcholu dolů. Obě skupiny měly problém s nedostatkem kyslíku.

"Nemohu uvěřit, co jsem tam nahoře viděl. Smrt. Krveprolití. Chaos. Fronty. Mrtvoly na cestě i ve stanech v táboře 4," popsal na Instagramu horolezec a filmař Elia Saikaly. "Lidé překračovali těla mrtvých," cituje ho britský list The Guardian.

Příliš mnoho povolení?

Podle horského průvodce Adriana Ballingera je oficiální příčinou úmrtí u horolezců často vyčerpání. Ve skutečnosti to obvykle znamená, že jim dojdou zásoby kyslíku v důsledku toho, že musí strávit příliš mnoho času v extrémních nadmořských výškách. "Dalo se tomu úplně zabránit," řekl Ballinger televizní stanici CNN.

Sezona na Mount Everestu končí v závěru tohoto měsíce. Nepál, který vydává povolení pro výstup, jich letos udělil 381, většinou pro zahraniční horolezce. Každý z registrovaných si s sebou bere také většinou místní doprovod, takže ve skutečnosti bezmála 400 povolení znamená, že o dobytí vrcholu se pokusí asi 600 lidí. Další, ačkoliv méně početná, skupina dobrodruhů pak horu zdolává z čínské strany. 

Přelidnění nicméně není jediným důvodem, proč je letošní rok na Mount Everestu obzvlášť tragický. Vše začalo silným cyklonem Fani, který oblast zasáhl na začátku května, kdy se na úpatí hory začali hromadit horolezci. "Místní úřady pak byly donuceny zakázat jakékoliv lezecké aktivity," píše britský server BBC. Zároveň se tím zdrželo napínání lana, které dobrodruhům pomáhá dosáhnout vrcholu. 

Dostatečně dobré podmínky pro to, aby bylo možné o vrchol usilovat, tak nastaly poprvé až 19. a 20. května, další větší skupina čekala na termín 22. až 24. května.

Špatná práce agentur i úřadů

V tom okamžiku nejspíš udělaly úřady chybu. 23. května se o vrchol pokusilo více než 250 lidí naráz. Těm mělo pomáhat necelých šest desítek místních koordinátorů expedic a vládních úředníků, kteří ale nemají zkušenosti s horolezectvím.

V klíčové části trasy jich v kritické okamžiky podle BBC bylo jen pět. Dav horolezců proto nezvládli zorganizovat. Jeden z Indů například zemřel vyčerpáním poté, co uvízl na více než 12 hodin v davu.

Situaci mohla zhoršit i nezkušenost některých zájemců o výstup a stále větší cenová dostupnost způsobená konkurenčním bojem mezi společnostmi, které cesty na nejvyšší horu planety organizují. 

"Jako důsledek pak pozorujeme, že agentury najímají nezkušené průvodce, kteří svým klientům nedokážou poskytnout správnou pomoc, když nastane situace, jako byla tato," vysvětluje Tshering Pande Bhote z Nepálské národní asociace horských průvodců. "Bohužel si (ty agentury) konkurují v kvantitě, nikoliv kvalitě," dodává. 

Od roku 1922, kdy se začaly vést záznamy, vzal Mount Everest život více než dvěma stovkám dobrodruhům. Vloni zemřelo za celou lezeckou sezonu pět lidí, dva roky předtím to bylo vždy šest osob.

Těla většiny mrtvých nejspíš zůstávají pohřbena pod sněhem a ledem. 

Video: Na Everestu zemřel další horolezec, 62letý Američan Christopher Kulish

Na Everestu zemřel další horolezec, 62letý Američan Christopher Kulish. Za posledních deset dní se tak stal jedenáctou obětí výstupu na nejvyšší horu. | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 6 minutami

Při výbuchu v kábulské mešitě zahynulo 12 lidí, terčem byl možná imám

Nejméně 12 mrtvých a 15 zraněných si vyžádala páteční exploze v mešitě na severu afghánské metropole Kábulu. Informovala o tom agentura AP s odvoláním na místní policii. Mezi oběťmi je i imám, který podle bezpečnostních složek mohl být terčem útoku.

Mluvčí kábulské policie uvedl, že uvnitř mešity byly předem nastraženy výbušniny, které poté explodovaly v době pátečních modliteb. K atentátu se zatím nikdo nepřihlásil, policie zahájila vyšetřování.

Islamistické hnutí Tálibán a afghánská vláda, které spolu vedou boje, vyhlásily od čtvrtka třídenní příměří u příležitosti svátku íd al-fitr, který se slaví na konci muslimského postního měsíce ramadánu.

Zdroj: ČTK
před 36 minutami

Bývalý italský ministr Salvini nepůjde před soud kvůli zablokování lodě s migranty

Bývalý italský ministr vnitra a vůdce strany Liga Matteo Salvini nepůjde před soud kvůli zablokování lodě italské pobřežní hlídky se zachráněnými migranty v červenci roku 2019. Rozhodnutí padlo v pátek u předběžného soudu v Katánii, uvedla agentura Reuters. Salvini, který obvinění související s kauzou dlouhodobě odmítá, naopak bude souzen v jiném podobném případu, který se týká lodi nevládní organizace Open Arms.

Bývalý ministr vnitra čelil obvinění z omezování osobní svobody, protože několik dní bránil přistání lodě italské pobřežní hlídky Gregoretti, jež měla na palubě zhruba 130 migrantů zachráněných v moři. Loď čekala na přidělení přístavu od 27. do 31. července 2019. Přistát mohla až poté, co italská vláda vyjednala přerozdělení migrantů mezi jiné evropské země.

Zdroj: ČTK
Další zprávy