Umělec rozebral kostel, chtěl ho poslat do New Yorku

ČTK ČTK
2. 11. 2013 19:30
Italští celníci projekt Franceska Vezzoliho na poslední chvíli překazili.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jan Lipold

Řím - Italští celníci překazili na poslední chvíli projekt umělce Franceska Vezzoliho, který kousek po kousku rozebral malý vesnický kostelík a chtěl ho zase postavit během své chystané výstavy v newyorském Muzeum moderního umění (MoMA).

V přístavu Gioia Tauro v pátek na příkaz prokuratury zabavili jedenáct kontejnerů, do kterých byl kostel po částech naložený.

Podle agentury ANSA byl zákrok nařízen kvůli podezření z nezákonného vývozu kulturní památky.

Dvaačtyřicetiletý Vezzoli patří k nejznámějším a nejkontroverznějším současným výtvarným umělcům v Itálii. V New Yorku se chtěl prezentovat složitým projektem, v němž hrál důležitou roli malý kostelík z kalábrijské vesnice Montegiordano.

Polorozbořený svatostánek koupil Vezzoli na internetu a postupně jej rozebíral. Složit jej chtěl na newyorském Long Islandu, kde se nachází galerie PS1, pobočka MoMA. Na stěny kostelíku se pak měla promítat jeho videoartová tvorba.

Obyvatelé Montegiordana z uměleckého záměru nadšení nebyli a snažili se vývozu kostela zabránit. Vezzoli ale tvrdil, že z jeho strany jde jen o "dočasnou zápůjčku" a že kostel po výstavě zase přiveze a složí na původním místě.

Vezzoli se proslavil spoluprací s hollywoodskými hvězdami, které hrají v jeho krátkých filmech. Například ve falešné reklamě na parfém nazvaný Greed (Nenasytnost) se objevily Natalie Portmanová a Michelle Williamsová.

 

Právě se děje

Další zprávy