Umělec Pavlenskij má zaplatit milion rublů. Zapálil dveře sídla tajné služby FSB

ČTK ČTK
8. 6. 2016 12:24
Téměř milion rublů (asi 370 000 Kč) má ruský umělec Pjotr Pavlenskij zaplatit za happening u budovy ruské tajné policie FSB, jímž protestoval proti zatýkání Ukrajinců. Loni v listopadu při něm v přítomnosti novinářů zapálil dveře sídla FSB na moskevském náměstí Lubjanka. Soud ho nyní uznal vinným z poškození národní kulturní památky. Uložil mu pokutu ve výši půl milionu rublů, kromě níž musí umělec zaplatit náhradu škody v téměř stejné výši. O zaplacení opravy zničených dveří požádala soud kontrarozvědka, která v objektu sídlí. Pavlenskij vyslechl verdikt v klidu, ale v rozporu se soudním řádem vsedě.
Pjotr Pavlenskij.
Pjotr Pavlenskij. | Foto: Anna Vedralová
 

Právě se děje

před 5 hodinami

Turecko přesune v první fázi do Sýrie milion uprchlíků, řekl Erdogan

Turecko v první fázi přesune do Sýrie milion syrských uprchlíků ze svého území. Řekl to v úterý turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Turecká armáda od 9. října bojuje na severu Sýrie proti tamním kurdským oddílům s cílem zřídit podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků. Turecko jich přijalo od roku 2011 na 3,6 milionu.

"Zajistíme oblast od Manbidže po iráckou hranici a v první fázi umožníme milionu syrských uprchlíků vrátit se domů. Později zajistíme návrat dvou milionů lidí," prohlásil prezident.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

V Brazílii spadl obytný dům. Nejméně dva lidé jsou mrtví a deset je nezvěstných

Sedmipodlažní obytný dům se dnes náhle zřítil ve městě Fortaleza na severovýchodě Brazílie. Hasiči a záchranáři z trosek zatím vyprostili dva mrtvé a osm zraněných, kteří byli převezeni do nemocnice. Tragická bilance ale může být vážnější, protože pod rozvalinami jsou ještě minimálně další dva živí lidé a deset osob se pohřešuje, informovala brazilská média. Podle svědků několik osob stihlo z budovy vyběhnout a mezi zraněnými je i pár lidí, kteří šli kolem. Příčiny kolapsu domu dosud nejsou jasné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy