Umělec nabídl muzeu v Oxfordu vlastní hlavu

lem, BBC
24. 5. 2007 0:00
Ted Dewan podporuje vystavování lidských ostatků

Oxford - Pokud budou vysušené hlavy lidí odvezeny z oxfordského muzea zpět do Jižní Ameriky, britský umělec Ted Dewan je připraven obětovat hlavu vlastní.

Toto prohlášení poslal Ted Dewan oxfordskému muzeu Pitt Rivers poté, co se rozhořela debata o tom, zda je etické vystavovat pozůstatky lidských těl, nebo je třeba je pohřbít v rodné zemi.

Opět se tak roztáčí kolotoč polemik, protestů a kritik, zda jsou lidská těla opravdu vhodná k veřejnému vystavování a existuje-li nějaká hranice, za kterou není povoleno vkročit.

Dewanovu hlavu nechceme

Ted Dewan - horká, nebo chladná hlava?
Ted Dewan - horká, nebo chladná hlava? | Foto: Wormworks

Muzeum však Dewanovu nabídku odmítlo. Kolekce deseti hlav amazonských domorodců tak určitě nahrazena nebude.

Ted Dewan byl dokonce ochoten muzeu nabídnout i potřebné finance na úkony spojené s uskladněním a vystavením ve viktoriánské skříňce. "Možná by se moje hlava mohla jmenovat Úprava mrtvého mecenáše," prohlásil Dewan v rozhovoru pro BBC.

Muzeum však ze svého rozhodnutí nehodlá ustoupit.

"Takový dar nemůže být vystaven nehledě na pohnutky, které k tomu (Dewana) vedou," stojí v oficiálním prohlášení. "Doufáme, že budeme pana Dewana i nadále vídat v našem muzeu, zdravého a živého." 

Hlavy jsou úžasné

Podle Dewana by odevzdání vysušených hlav bylo velkou chybou, neboť jde "o nejúžasnější inspirující kolekci artefaktů".

Muzeum a univerzita zatím debatují o tom, zda výstava odporuje etickým normám a nerespektuje mrtvá těla. K výsledku se zatím nedobraly.

Antropologické muzeum v Oxfordu má ve svém inventáři více než dva tisíce lidských ostatků, z toho 300 lebek. Výstava ukazuje, jak amazonští domorodci zacházeli se svými nepřáteli. Usekli jim hlavy a následně je vystavili jako trofeje.

Londýnské Přírodovědecké muzeum před časem rozhodlo o navrácení ostatků domorodců z Tasmánie a Austrálie, které ležely v britském depozitáři více než sto let.

Toto muzeum se pyšní 20 tisíci lidských kostí, z nichž některé pochází z dob starověku a většina byla nalezena na území Velké Británie.

V Praze budí těla nevoli

Také v Praze je v těchto dnech k vidění výstava vypreparovaných lidských těl. Kritici všude ve světě jí vyčítají, že prezentuje zemřelé lidi neuctivě a že její hlavní motivací je senzace a zisk.

Když byla výstava v roce 1995 poprvé otevřena v Německu, psaly noviny o jejím autorovi Guntherovi von Hagens jako o Dr. Frankesteinovi nebo Doktoru Smrti. 

V muzeích a galeriích ve Spojených státech však slavil  Hagens úspěch. Výstavu přijal i americký tisk, podle kterého byla "informačním a estetickým triumfem" anatomie.

 

Právě se děje

Další zprávy