Ultimátum Řekům: V Evropě končíte, pokud neřeknete ano

Zahraničí Reuters ČTK Zahraničí, Reuters, ČTK
3. 11. 2011 9:16
Řecké referendum o finanční pomoci rozhodne i o jeho případném vystoupení z eurozóny
Foto: Zahraničí

Cannes (Francie) - Řekové si svým rozhodnutím uspořádat referendum o finanční pomoci, kterou jim za přísných podmínek nabídla EU, v Evropě zavařili.

Představitelé Francie a Německa před schůzkou G20 uvedli, že dokud se Řecko nerozhodne, zda chce zůstat v eurozóně, nemůže počítat s dalšími penězi ze záchranného balíku.

Svou pomoc Evropě se rozhodla pozdržet i Čína, a to minimálně do doby, než se vyjasní situace kolem postoje Řeků.

Německo a Francie také daly na srozuměnou, že záchrana eura je mnohem důležitější než záchrana Řecka.

Prezident Sarkozy v předvečer summitu skupiny G20 Řeky varoval, že pokud řeknou v referendu ne, budou muset opustit skupinu zemí používajících euro. Takové ultimátum už odmítl řecký ministr financí, podle nějž členství v eurozóně nemůže záviset na výsledku referenda.

Referendum o finanční pomoci Řecku se v této zemi uskuteční 4. prosince.

Řecký premiér Jorgos Papandreu po setkání s evropskými představiteli v Cannes naznačil, že rozhodne také o setrvání země v eurozóně. Znění otázky prý zatím stanoveno nebylo. Podle agentury Reuters byl Papandreu k rozšíření záběru referenda na celou budoucnost Řecka v rámci eurozóny přinucen francouzským prezidentem Sarkozym a německou kancléřkou Angelou Merkelovou.

"Myslím si, že je zásadní, že ukážeme světu, že dokážeme plnit sliby," řekl podle agentury AP Papandreu. "Není to pouze otázka tohoto programu, je to otázka toho, zda chceme zůstat v eurozóně."

Francouzský prezident Nicolas Sarkozy po schůzce řekl, že se Řecko musí rozhodnout, jestli chce v eurozóně zůstat, nebo z ní vystoupit. Dokud Řekové nevyjasní svůj postoj k další finanční pomoci, nemohou podle něj s další tranší záchranného úvěru počítat.

Evropská unie a Mezinárodní měnový fond informovaly, že dokud neproběhne avizovaný plebiscit, Řecko nedostane potřebných osm miliard eur z balíku pomoci, které mělo obdržet tento měsíc. Věřitelé si chtějí být jisti, že Atény se budou držet programu úsporných opatření.

Chceme novou vládu. A volby

Papandreu čelí rostoucímu tlaku i doma. Ministr financí Evangelos Venizelos, který byl dosud jeho klíčovým spojencem, se postavil proti uspořádání referenda za současných podmínek. S odvoláním na anonymní zdroje z ministerstva to uvedla agentura Reuters.

Další poslanec Papandreovy strany premiéra vyzval, aby plán na uspořádání referenda zrušil. Také náměstek ministra financí označil formulování referenda jako otázky o budoucnosti eura za vměšování ciziny do vnitřních záležitostí Řecka.

Proti plánům ministerského předsedy se staví více zákonodárců z jeho partaje. "Jediným realistickým řešením, jak předejít kolapsu země, je bezprostřední ustavení vlády národní jednoty," míní vlivná politička PASOK Vasso Papandreuová. "A poté by měly být vypsány předčasné volby," dodává.

Nikdo nesmí vycouvat

Předseda takzvané eurozóny Jean-Claude Juncker ve středu uvedl, že eurozóna nebude akceptovat, aby se některá členská země vyvázala z úmluv, na nichž se minulý týden na summitu v Bruselu společně dohodli všichni její členové. Juncker zároveň jasně řekl, že Řecko zbankrotuje, pokud referendum finanční pomoc neschválí.

Řecký premiér už varoval, že pokud země brzy po konání referenda nedostane slíbenou pomoc, nebude moci vyplácet mzdy státních zaměstnanců nebo penze.

Summit v Bruselu dohodl novou finanční pomoc pro Řecko, Atény o ní ale teď chtějí nechat hlasovat v referendu. Většina Řeků by podle průzkumů patrně byla proti.

"Před týdnem učinilo 17 z nás společné rozhodnutí. My nebudeme akceptovat, aby někdo z těch rozhodnutí vycouval," řekl Juncker novinářům po schůzce se zástupci Evropské unie, Německa, Francie.

Sarkozy podle agentury AFP pozdě v noci řekl, že zavádění záchranného plánu dohodnutého minulý týden v Bruselu bude "urychleno".

 

Právě se děje

Další zprávy