reklama
 
 

Ruský exministr Alexej Uljukajev dostal 8 let vězení. Podle soudu si řekl o úplatek

Aktualizováno 15. 12. 2017 12:52
Bývalý ruský ministr hospodářství Alexej Uljukajev je vinen z korupce, rozhodl v pátek moskevský soud. Exministr dostal osm let vězení a pokutu 130 milionů 130 rublů (zhruba 48 milionů korun).

Moskva - Osm let vězení v kolonii přísného režimu a náhrada škody ve výši 130 milionů rublů (asi 60 milionů korun). To je rozsudek, který si vyslechl bývalý ruský ministr pro ekonomický rozvoj Alexej Uljukajev.

Soudkyně zamoskvoreckého soudu uvěřila tvrzení obžaloby, že Uljukajev měl vymáhat úplatek ve výši dvou milionů dolarů od šéfa státního koncernu Rosněfť za to, že jeho ministerstvo nebude bránit účasti této společnosti při privatizaci jiné ropné firmy, Bašněfti.

Dříve než ho vězeňská stráž odvedla ze soudní místnosti, exministr prohlásil, že rozsudek je nespravedlivý a že se stal obětí provokace. Uljukajevovi právníci se rozhodně hodlají odvolat.

Proces vyvolal obrovský zájem novinářů, bylo to poprvé v novodobých dějinách Ruska, kdy byl zatčen ministr ve výkonu funkce. Sám Uljukajev tvrdil během procesu, že se mu Igor Sečin pomstil za to, že požadoval za Bašněfť spravedlivou cenu.

V kufříku, který mu Sečin pod kontrolou tajných služeb předal, měly být lahve kvalitního vína, a ne dva miliony dolarů. Pravda je, že postavení a možnosti Igora Sečina byly v Kremlu řádově vyšší než Uljukajeva a jeden komentátor popsal oficiální verzi jako bajku o tom, že králík bude vydírat hroznýše.

Podle většiny komentátorů byl výsledek procesu očekávaný a jen znovu ukázal vliv a sílu Igora Sečina. Původně vláda totiž nechtěla Bašněfť prodat státním firmám, aby tak nešlo jen o předání majetku z jedné státní kapsy do druhé.

Rosněfť dosáhla toho, že vláda omezení zrušila a nakonec Bašněfť prodala právě jí. Nyní se soudí s bývalým majitelem Bašněfti, společností AFK Sistema. Soud Rosněfti nedávno přiřkl náhradu škody ve výši 130 miliard rublů (61 miliard korun) za prodej před privatizací některých divizí Bašněfti.

Sistema se hájí, že šlo o normální ekonomickou činnost a podala odvolání. Otázka ovšem je, zda odsouzení Uljukajeva nebude pro ně signálem, že soudit se se Sečinem nemá cenu.

autoři: Ondřej Soukup, Zahraničí | 15. 12. 2017 9:53

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama