Ruský exministr Alexej Uljukajev dostal 8 let vězení. Podle soudu si řekl o úplatek

Ondřej Soukup Zahraničí Ondřej Soukup, Zahraničí
Aktualizováno 15. 12. 2017 12:52
Bývalý ruský ministr hospodářství Alexej Uljukajev je vinen z korupce, rozhodl v pátek moskevský soud. Exministr dostal osm let vězení a pokutu 130 milionů 130 rublů (zhruba 48 milionů korun).
Bývalý ruský ministr hospodářství Alexej Uljukajev.
Bývalý ruský ministr hospodářství Alexej Uljukajev. | Foto: ČTK

Moskva - Osm let vězení v kolonii přísného režimu a náhrada škody ve výši 130 milionů rublů (asi 60 milionů korun). To je rozsudek, který si vyslechl bývalý ruský ministr pro ekonomický rozvoj Alexej Uljukajev.

Soudkyně zamoskvoreckého soudu uvěřila tvrzení obžaloby, že Uljukajev měl vymáhat úplatek ve výši dvou milionů dolarů od šéfa státního koncernu Rosněfť za to, že jeho ministerstvo nebude bránit účasti této společnosti při privatizaci jiné ropné firmy, Bašněfti.

Dříve než ho vězeňská stráž odvedla ze soudní místnosti, exministr prohlásil, že rozsudek je nespravedlivý a že se stal obětí provokace. Uljukajevovi právníci se rozhodně hodlají odvolat.

Proces vyvolal obrovský zájem novinářů, bylo to poprvé v novodobých dějinách Ruska, kdy byl zatčen ministr ve výkonu funkce. Sám Uljukajev tvrdil během procesu, že se mu Igor Sečin pomstil za to, že požadoval za Bašněfť spravedlivou cenu.

V kufříku, který mu Sečin pod kontrolou tajných služeb předal, měly být lahve kvalitního vína, a ne dva miliony dolarů. Pravda je, že postavení a možnosti Igora Sečina byly v Kremlu řádově vyšší než Uljukajeva a jeden komentátor popsal oficiální verzi jako bajku o tom, že králík bude vydírat hroznýše.

Podle většiny komentátorů byl výsledek procesu očekávaný a jen znovu ukázal vliv a sílu Igora Sečina. Původně vláda totiž nechtěla Bašněfť prodat státním firmám, aby tak nešlo jen o předání majetku z jedné státní kapsy do druhé.

Rosněfť dosáhla toho, že vláda omezení zrušila a nakonec Bašněfť prodala právě jí. Nyní se soudí s bývalým majitelem Bašněfti, společností AFK Sistema. Soud Rosněfti nedávno přiřkl náhradu škody ve výši 130 miliard rublů (61 miliard korun) za prodej před privatizací některých divizí Bašněfti.

Sistema se hájí, že šlo o normální ekonomickou činnost a podala odvolání. Otázka ovšem je, zda odsouzení Uljukajeva nebude pro ně signálem, že soudit se se Sečinem nemá cenu.

 

Právě se děje

před 8 hodinami

Irské zdravotnictví zasáhl kybernetický útok, očkování proti covidu-19 to neovlivnilo

Počítačový systém irského zdravotnictví zasáhl kybernetický útok. Všechny informační systémy dnes byly vypnuty z důvodu ochrany před vyděračským softwarem, ale program očkování proti covidu-19 to neovlivnilo, uvedl provozovatel služeb. Podle vlády za napadením stojí mezinárodní gang a jde nejspíš o dosud nejvážnější kybernetický útok na irský stát, uvedla agentura Reuters.

Šéf irské zdravotní služby (HSE) Paul Reid řekl, že odstavení systému má fungovat jako preventivní opatření s cílem ochránit co největší množství informací.

"Je to velmi sofistikovaný útok, není to jen běžný útok. Má dopad na všechny naše národní a lokální systémy, které by byly zapojeny do všech našich služeb," řekl Reid veřejnoprávní televizi RTÉ. "Očkovací program naštěstí pokračuje, je to oddělený systém," vysvětlil Reid. Útok podle něj postihl převážně informace uložené na centrálních serverech, a ne nemocniční zařízení, lékárny nebo lékařské ambulance.

"Máme co do činění s kyberzločineckými gangy, kterým jde o peníze. Pokoušejí se zakódovat a uzamknout naše data a pak nám je nabídnout zpátky za výkupné," uvedl Ossian Smyth, náměstek vlády zodpovědný za informační systémy. "Dali jsme jasně na srozuměnou, že žádné výkupné platit nebudeme," řekl novinářům irský premiér Micheál Martin.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Arménský premiér žádal Putina o vojenskou pomoc kvůli incidentu a Ázerbájdžánem

Arménský úřadující předseda vlády Nikol Pašinjan v pátek požádal ruského prezidenta Vladimira Putina o pomoc, včetně vojenské, v souvislosti se středečním incidentem v pohraničí s ázerbájdžánskými vojáky. Premiér o tom podle agentury TASS informoval na zasedání parlamentu.

Arménské ministerstvo obrany ve středu oznámilo, že ázerbájdžánské ozbrojené síly se ve snaze "upravit hranice" pokusily provést "určité práce" v jedné z příhraničních oblastí Sjunikské provincie. Po intervenci jednotky arménské armády ázerbájdžánští vojáci tyto práce přerušili a nyní strany jednají o urovnání vzniklého konfliktu.

Premiér incident označil za pokus Ázerbájdžánu přivlastnit si území Arménie. Podle něj ázerbájdžánské ozbrojené síly překročily státní hranici a pronikly na arménské území do hloubky 3,5 kilometru.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Pohár bude bez fanoušků, vstupenky si rozdělí partneři

Fotbalová asociace České republiky nebude moci kvůli aktuálním protikoronavirovým opatřením poskytnout finalistům domácího poháru vstupenky pro volný prodej fanouškům. Povolená kapacita 10 procent diváků na stadionu je pro zápas mezi Plzní a Slavií vyhrazena dlouhodobým partnerům. Uvedli to představitelé soutěže na twitteru.

"Aktuální epidemiologická výjimka stanovuje maximální možnou hranici naplnění stadionu na deset procent celkové kapacity. Ta je určena pouze dlouhodobým partnerům a z tohoto důvodu nemůže momentálně FAČR zahájit prodej vstupenek na finálový zápas," uvedli zástupci soutěže.

"Vzhledem k aktuálním opatřením neobdrží klub od FAČR žádnou volnou kapacitu vstupenek, které by mohly být nabídnuty do volného prodeje pro fanoušky," informoval na svých stránkách i plzeňský klub.

Finálový duel, v němž mohou slávisté završit double, se uskuteční v plzeňské Doosan Aréně 20. května od 17:00.

Zdroj: ČTK
Další zprávy